BEDRİ SERTER: SON DÜZLÜKTE, ANKARA-İZMİR YÜKSEK HIZLI TREN HATTI PROJESİNİ DE VURGUN LİSTELERİNE EKLEMİŞ DURUMDALAR

service

BEDRİ SERTER: SON DÜZLÜKTE, ANKARA-İZMİR YÜKSEK HIZLI TREN HATTI PROJESİNİ DE VURGUN LİSTELERİNE EKLEMİŞ DURUMDALAR

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, “Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı sona gelmiştir. Son düzlükte, Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Hattı projesini de vurgun listelerine eklemiş durumdadırlar. Hiçbir öngörüsü olmayan AKP iktidarı, 2007’den beri bu projeye dair halka yalan söylemekten bıkmadı. İzmir’in Halkapınar metrosu için 3 bin TL ayırmayı marifet sayan bu iktidarın İzmir milletvekilleri ise yaptıkları açıklamalarda, projenin maliyetinin geldiği noktayı söylemektense ‘Hızlı tren hattı için 2023 yılında 13 milyar TL ayırdı’ diye uygunsuz ve halkla dalga geçen açıklamalarda bulunmaktadırlar” dedi. 

Bedri Serter, bugün yaptığı açıklamada, 2007 yılından bu yana yatırım programlarına alındığı halde Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Hattı projesinde bir gelişme olmadığını belirtti. Serter, şunları söyledi:

“2007 yılından bu yana yılan hikayesine dönen ve milletvekili olduğum 2018’den bu yana daha da yakından her adımını takip ettiğim Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Hattı projesinde, 2023 yılına gelindiğinde dişe değer bir adımın bile atılmadığını görmekteyiz. 2007 yılında 3 milyar TL’lik bir bütçe ile yatırım programına sokulan Ankara-İzmir Hızlı Tren Hattı projesinin son ihalesinin 2020 yılında yapıldığını ve 2 milyar 163 milyon avro bedel ile ERG İnşaat firmasına pazarlık usulü verildiğini bilmekteyiz. 2021 yılına gelindiğinde, 23,2 milyar TL’lik dış kredi dahil, proje bedelinin altyapı, sinyalizasyon ve üstyapı dahil olmak üzere 39 milyar TL’ye ulaştığını, 2022 yılında ise yatırım programına göre proje bedelinin 47 milyar TL’ye ulaştığını gördük. 2023’e geldik. 15 Ocak 2023’te AKP iktidarının açıkladığı son yatırım programında, Ankara-İzmir Hızlı Tren Hattı proje bedelinin 96 milyar 960 milyon TL’ye yükseldiğini görüyoruz. İktidara soruyorum; ihaleler nasıl bir formata tabi oluyor ki her yerde fiyat artışını yüzde 100 olarak görüyorsunuz?

“HİÇBİR ÖNGÖRÜSÜ OLMAYAN AKP İKTİDARI, 2007’DEN BERİ BU PROJEYE DAİR HALKA YALAN SÖYLEMEKTEN BIKMADI”

Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı sona gelmiştir. Son düzlükte, Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Hattı projesini de vurgun listelerine eklemiş durumdadırlar. Hiçbir öngörüsü olmayan AKP iktidarı, 2007’den beri bu projeye dair halka yalan söylemekten bıkmadı. İzmir’in Halkapınar metrosu için 3 bin TL ayırmayı marifet sayan bu iktidarın İzmir milletvekilleri ise yaptıkları açıklamalarda, projenin maliyetinin geldiği noktayı söylemektense ‘Hızlı tren hattı için 2023 yılında 13 milyar TL ayırdık” diye uygunsuz ve halkla dalga geçen açıklamalarda bulunmaktadırlar. İktidara soruyorum; bugüne kadar bu projeye ne kadar harcadınız? Halkapınar Metrosu için bir zahmet ayrılan 3 bin TL’lik rakamın metronun 15 dakikalık elektrik bedeline değer olduğunu kendilerine hatırlatmak isterim. Hesapsız kasap ne hasat bırakır ne masat.

“BU ZİHNİYETİN TÜRKİYE’NİN 1 KURUŞUNU DAHİ HEBA ETMESİNE GÖZ YUMMAYACAĞIZ”

Her zaman söylediğimiz gibi; bunlar, giderayak her türlü projeden nemalanmaya hız verdiler. Türkiye’yi ekonomik olarak yaşanmaz bir hale getirmek için her türlü adımı atıyorlar. Şunu bilsinler ki Genel Başkan’ımızın da söylediği gibi, bu zihniyetin Türkiye’nin 1 kuruşunu dahi heba etmesine göz yummayacağız. İktidarın yandaşlara verdirdiği 418 milyar doları da ölümümüz pahasına olsa dahi, tüyü bitmemiş yetimlerin hakkı olan bu parayı, çalanlardan alıp halka dağıtacağız.”

Art’s Magazin  Gündem

BEDRİ SERTER: SON DÜZLÜKTE, ANKARA-İZMİR YÜKSEK HIZLI TREN HATTI PROJESİNİ DE VURGUN LİSTELERİNE EKLEMİŞ DURUMDALAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!