BİN YURTTAŞ, ‘SOSYALİST CUMHURBAŞKANI ADAYI İÇİN’ ÇAĞRI METNİ YAYINLADI: “ÖNÜMÜZDEKİ SEÇİMLERDE SOSYALİST BİR CUMHURBAŞKANI ADAYI ÇIKARABİLMEK İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLIYORUZ”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BİN YURTTAŞ, ‘SOSYALİST CUMHURBAŞKANI ADAYI İÇİN’ ÇAĞRI METNİ YAYINLADI: “ÖNÜMÜZDEKİ SEÇİMLERDE SOSYALİST BİR CUMHURBAŞKANI ADAYI ÇIKARABİLMEK İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLIYORUZ”

Bin yurttaş, ‘Sosyalist Cumhurbaşkanı Adayı İçin’ çağrı metni yayınladı. Metinde, “Biliyoruz, ülkemizin sorunlarını ancak emekçi halkın kendisi çözebilir. İddialıyız, AKP eskilerine ihtiyacımız yok. Bu halk, bu ülkeyi yönetebilir. Önümüzdeki seçimlerde sosyalist bir cumhurbaşkanı adayı çıkarabilmek için çalışmalara başlıyoruz” denilerek yurttaşlar imza vermeye çağrıldı.

14 Mayıs 2023’te yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri için bin yurttaş, bugün ‘Sosyalist Cumhurbaşkanı Adayı İçin’ çağrı metni yayınladı. Yurttaşların imza vermeye çağrıldığı metinde, seçimlerde sosyalist bir cumhurbaşkanı adayı çıkarmak için çalışmalara başlanacağı ilan edildi. İmzacılar arasında, gazeteci Barış Terkoğlu, akademisyen Prof. Dr. Çiler Dursun, akademisyen Dr. Barış Zeren, yazar Ender Helvacıoğlu, yazar İnönü Alpat da bulunuyor. Ayrıntılı bilgi için sosyalistaday.org adlı internet sitesine bakılabilir.

Bin yurttaşın imzasıyla yayınlanan çağrı metni şöyle:

“Türkiye, uzun zamandır seçimleri konuşuyor. Seçim kanununda yapılan değişikliklerden adayların kim olacağına kadar kördüğüm olmuş ve oldukça uzun bir seçim dönemi yaşıyoruz. Anket verileri, farklı sayılarla kurulmuş masaların çeşitli kombinasyonları, aday adaylarının potansiyelleri…

“YOKSULLUK HEPİMİZİN GÜNDEMİ AMA SEÇİMLERDE ISRARLA GÜNDEMDEN DÜŞÜRÜLÜYOR”

Hepsine dair her şey konuşuldu. Ancak henüz konuşulmayanlar çok daha önemli. Yoksulluk hepimizin gündemi ama seçimlerde ısrarla gündemden düşürülüyor. Bizim olanları geri almayı savunan hiç kimse yok. Tarikat ve cemaat karanlığı gün yüzüne çıkan olaylarla sürekli gündemimize geliyor ama bu karanlık yapıların üstüne gideceğini, tamamını dağıtacağını söyleyen bir aday dahi ortaya çıkmıyor. İçinden çıkılmaz bir hale getirilen göçmen sorunu, sadece seçimlerdeki oy hesabı için kullanılıyor. Her geçen gün daha da karmaşıklaşan soruna gerçekçi bir çözüm öneren, sorunun merkezinde yer alan emperyalizm ve bağımlılık ilişkilerinden kurtuluş yolunu gösteren yok.

“BİR ARAYA GELMEK, KENDİ KADERİMİZİ ELİMİZE ALMAK ZORUNDAYIZ. HALKA BİÇİLEN İZLEYİCİ ROLÜNÜ REDDEDİYORUZ”

AKP-MHP iktidarından bıkmış, Altılı Masa’nın sonuçsuz toplantılarından sıkılmış milyonlara yalnızca ‘bekleyin’ deniyor. Seyirci kalmanın nasıl sonuçlar ortaya çıkardığını ise 20 yıl boyunca gördük. Sömürü düzeninin pençesindeki ülkemiz, mafya-çete savaşlarının merkezi, tarikat-cemaat ağlarının rant kapısı, Avrupa’nın göçmen deposu haline geldi. Beklemenin faydası yok, bizi bu tablodan koruyacak ya da kurtaracak kimse ortaya
çıkmayacak. Bir araya gelmek, kendi kaderimizi elimize almak zorundayız. Halka biçilen izleyici rolünü reddediyoruz.

“AKP ESKİLERİNE İHTİYACIMIZ YOK”

Biliyoruz, ülkemizin sorunlarını ancak emekçi halkın kendisi çözebilir. İddialıyız, AKP eskilerine ihtiyacımız yok. Bu halk, bu ülkeyi yönetebilir. Önümüzdeki seçimlerde sosyalist bir cumhurbaşkanı adayı çıkarabilmek için çalışmalara başlıyoruz.

“HER TÜRLÜ GERİCİNİN SÖZ SÖYLEDİĞİ, AMA SOSYALİSTLERİN DIŞARIDA BIRAKILDIĞI BİR TABLOYU İÇİNE SİNDİREMEYEN HERKESLE BİRLİKTE YOL ALACAĞIZ”

İlk adımımız, bu karanlığı dağıtacak fikirleri, dertlerimize çare olacak yol haritasını yurttaşlarımızla tartışmaya başlamak olacak. Her türlü gericinin söz söylediği, ama sosyalistlerin dışarıda bırakıldığı bir tabloyu içine sindiremeyen herkesle buluşacak, birlikte yol alacağız. AKP’nin yarattığı bu tablodan gerçek çıkışı arayan tüm yurttaşlarımızı kendi seslerini yükseltmeye, sosyalist cumhurbaşkanı adaylığı çalışmasını beraber yürütmeye çağırıyoruz.”

Art’s Magazin  Gündem

BİN YURTTAŞ, ‘SOSYALİST CUMHURBAŞKANI ADAYI İÇİN’ ÇAĞRI METNİ YAYINLADI: “ÖNÜMÜZDEKİ SEÇİMLERDE SOSYALİST BİR CUMHURBAŞKANI ADAYI ÇIKARABİLMEK İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLIYORUZ”

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!