GÖKÇE GÖKÇEN: “CANIMIZI KORUYAN 6284’Ü UYGULAYACAK VE BÜTÜNCÜL POLİTİKALARLA DESTEKLEYECEĞİZ”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

GÖKÇE GÖKÇEN: “CANIMIZI KORUYAN 6284’Ü UYGULAYACAK VE BÜTÜNCÜL POLİTİKALARLA DESTEKLEYECEĞİZ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, “Kadınların özgürlüğünü tehdit olarak görenlerin tam karşısında, canımızı koruyan 6284 sayılı kanunu savunmaya devam edeceğiz. 6284’ü uygulayacak ve bütüncül politikalarla destekleyeceğiz” açıklamasını yaptı.

CHP Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, 6284 sayılı kanuna yönelik tartışmaları, bugün yaptığı yazılı açıklama ile değerlendirdi. Gökçen, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Kadınlar olarak hiç bitmeyen bir fiziksel, ekonomik ve psikolojik şiddetle karşılaşıyoruz. Her geçen gün bir kadın arkadaşımız katlediliyor. Çocuğunun gözünün önünde şiddet gören kadınların, bu travmayı hayatının sonuna kadar yaşayacak olan çocuklarının koruyucusu olan bir kanun var. 6284 sayılı Kanun, aynı zamanda iç hukukumuzun İstanbul Sözleşmesi’ne açılan kapısı. Bu anlamda kadınlar ve ev içi şiddete uğrama riski olan herkes için özel bir önemde.

Konuştuğum genç kadınların tamamı, tacizin günlük yaşamın bir parçası olmasından çok rahatsız olduğunu anlatıyor. Yine görüştüğümüz bazı gençlerin yurt dışına taşınma sebebi, bir kadın olarak kendini özgür hissedememek. İstediği şekilde yaşayamamak, tercih ettiği gibi giyinememek, inancına saygı gösterilmemesi ve en basit günlük aktivitelerin tacizden dolayı çok zorlaştırılması. Bu nedenlerle biz genç kadınları ülkemizden kaybediyoruz. Muhafazakar genç kadınlar ise siyasetin kısır tartışmaları içinde konumlandırılmaktan rahatsız olduklarını ifade ediyor; bu ülkeyi yönetenlerin yansıttığı gibi değil, birer kadın olarak yaşadıkları sorunlarla, talepleriyle ve kendi hikayeleriyle var olabilmek istiyorlar.

Ciddi bir yol ayrımındayız. Kadınların sosyal ve siyasal hayatta, iş yaşamında görünür olmasını istemeyenler, ev içi şiddetle bir sorunu olmayanlar, şiddete uğrayan yerine fail ile empati yapanlar, katillere indirimi layık görenler hizalanmış durumda. Kadınların özgürlüğünü tehdit olarak görenlerin tam karşısında, canımızı koruyan 6284 sayılı kanunu savunmaya devam edeceğiz. 6284 sayılı kanunu yalnızca savunmayacak, aynı zamanda uygulayacak ve bütüncül politikalarla destekleyeceğiz. Kurumlar arasında eksik olan koordinasyon sorununu çözeceğiz. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı ve Millet İttifakı iktidarında kadına yönelik şiddetle etkin bir mücadele dönemi başlayacak. Çünkü kaybedecek bir tek kız kardeşimiz bile yok.”

 

Art’s Magazin  Gündem

GÖKÇE GÖKÇEN: “CANIMIZI KORUYAN 6284’Ü UYGULAYACAK VE BÜTÜNCÜL POLİTİKALARLA DESTEKLEYECEĞİZ”

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!