• İmsak 05:12
  • Güneş 06:40
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:47
  • Akşam 19:36
  • Yatsı 20:58
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2023 - İstanbul

SERPİL KEMALBAY: BU BÜTÇE, HALKIN İHTİYAÇLARI İÇİN DEĞİL, ERDOĞAN’IN BEKASI; EKONOMİK, POLİTİK TERCİHLERİ İÇİN HAZIRLANMIŞTIR

service

SERPİL KEMALBAY: BU BÜTÇE, HALKIN İHTİYAÇLARI İÇİN DEĞİL, ERDOĞAN’IN BEKASI; EKONOMİK, POLİTİK TERCİHLERİ İÇİN HAZIRLANMIŞTIR

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde söz alarak, “Bütçe paketinin biraz yanına yaklaştığınızda, kesik bir ölüm kokusu, karın gurultusu, acı ve keder görüyoruz. Bu bütçe, halkın ihtiyaçları için değil, Erdoğan’ın bekası; ekonomik, politik tercihleri için hazırlanmıştır. Savaşa, ranta, yandaşa kaynak ayırma bütçesidir” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda bugün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile bağlı kuruluşların bütçeleri görüşülüyor. 

Genel Kurul’da söz alan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bütçesi üzerine konuştu. 

Kemalbay, “AKP-MHP bloku istiyor ki 2023 bütçe anlatısı, Alice Harikalar Diyarında gibi olsun. Ama yağma yok, HDP olarak bu kürsüden ‘Kral çıplak’ demeye devam edeceğiz. Bütçe paketinin biraz yanına yaklaştığınızda, kesik bir ölüm kokusu, karın gurultusu, acı ve keder görüyoruz. Bu bütçe, halkın ihtiyaçları için değil, Erdoğan’ın bekası; ekonomik, politik tercihleri için hazırlanmıştır. Savaşa, ranta, yandaşa kaynak ayırma bütçesidir” dedi.

Kemalbay, “20 yılın hikayesinin spotu, bundan sonra olabileceklerinin fragmanı, dün bu Meclis’te yaşandı. Bir milletvekili, AKP’li vekilin saldırısı ile az kalsın yaşamını yitiriyordu. Kürtçe konuşan bir milletvekilinin mikrofonu kapatıldı. Cinsiyetçi küfürler havada uçuştu. HDP’nin değiştirmek istediği, işte bu şiddete dayanan despotik, cinsiyetçi, yasakçı anlayıştır. İklimi de insanı da koruyacak emek, barış, demokrasidir” diye konuştu.

AKP’nin enerji politikalarını eleştiren Kemalbay, “42 madencinin katledildiği Amasra maden faciasının neden yaşandığına geliyoruz. Havzada iş sağlığı ve güvenliği politikasını baltalayan, böl-parça-yönet, özelleştirme, redevans sistemi, Amasra’daki katliamın sebeplerinden birisidir. 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma, Türkiye tarihinin en büyük maden katliamı olmuştur. Soma’dan hangi dersleri çıkardınız Sayın Bakan? Hiç. Çünkü sorun, bilmemek değil; sorun, tercih etmemektir. Amasra katliamının ikinci nedeni de burada yatıyor. Bilimin ‘Yüzde 100 önlenebilir’ demesine rağmen Erdoğan, Soma için ‘kader, kaza, fıtrat’ demişti ve ölümleri normalleştirmişti. Siz, Soma’nın yargıçlarını değiştirip ceza alanların önünü kestiniz. Soma’nın avukatları, sevgili Selçuk Kozağaçlı’yı ve Can Atalay’ı tutukladınız. Buradan da üçüncü nedene geliyoruz; cezasızlık politikası” dedi.

SERPİL KEMALBAY: BU BÜTÇE, HALKIN İHTİYAÇLARI İÇİN DEĞİL, ERDOĞAN’IN BEKASI; EKONOMİK, POLİTİK TERCİHLERİ İÇİN HAZIRLANMIŞTIR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!