CANDAN YÜCEER’DEN BAKAN KOCA’YA ‘EK ÖDEME YÖNETMELİĞİ’ SORUSU: “KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA ÇALIŞAN DOKTORLARIN İYİLEŞTİRMELERDEN YARARLANMAMASI HAKSIZLIK DEĞİL MİDİR”

featured
service

CANDAN YÜCEER’DEN BAKAN KOCA’YA ‘EK ÖDEME YÖNETMELİĞİ’ SORUSU: “KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA ÇALIŞAN DOKTORLARIN İYİLEŞTİRMELERDEN YARARLANMAMASI HAKSIZLIK DEĞİL MİDİR”

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, devlet hastaneleri dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan doktorların Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği kapsamı dışında tutulmasını Meclis gündemine taşıdı. Yüceer, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya “Eşit işe eşit ücret politikası gereğince devlet hastaneleri dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan doktorların ve diğer sağlık çalışanlarının iyileştirmelerden yararlanmaması haksızlık değil midir” diye sordu.

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Sağlık Bakanlığı Ek Yönetmeliği’nde devlet hastaneleri dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan doktorlarla ilgili düzenleme yapılmamasını Meclis gündemine taşıdı. Yüceer, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, şunları ifade etti:

“KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA ÇALIŞAN DOKTORLAR, EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET TALEP ETMEKTEDİR”

“Beyaz Reform’ kapsamında yayımlanan ‘Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği’nin kapsamı dışında bırakılan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan doktorlar için Sağlık Bakanlığı tarafından hâlâ bir düzenleme yapılmamıştır. Devlet hastaneleri dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarında, Kamu İktisadi Teşebbüsleri’nde (KİT), mahalli idarelerde, mediko sosyal hizmetlerde görev yapan ve özlük hakları açısından farklı statülere tabi olarak çalışmakta olan kurum doktorları ile Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde ve üniversite hastanelerinde çalışan doktorlar arasında geçmişte de var olan gelir farkı ciddi boyutlara ulaşmıştır. Örneğin bir üniversite hastanesinde çalışan aynı eğitimleri almış aynı işi yapan iki farklı hekim yalnızca kadroları farklı kurumlarda olduğu için eşit ücret alamamaktadır.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde çalışan doktorlar maaşlarının yanı sıra döner sermaye, temel ek ödeme ve teşvik ek ödemesinden faydalanmaktadır. Fakat kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hekimlerin aylık maaşlarının dışında döner sermaye gibi ek gelirleri de bulunmamaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan doktorlar, eşit işe eşit ücret talep etmektedir.”

YÜCEER: “KAMU KURULUŞLARINDA ÇALIŞAN DOKTORLARIN İYİLEŞTİRMELERDEN YARARLANMAMASI HAKSIZLIK DEĞİL MİDİR”

Yüceer, Bakan Koca’ya “Eşit işe eşit ücret politikası gereğince devlet hastaneleri dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan doktorların ve diğer sağlık çalışanlarının iyileştirmelerden yararlanmaması haksızlık değil midir? Devlet hastaneleri dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan doktorların ve diğer sağlık çalışanlarının iyileştirmelerden yararlanmaması için Bakanlığınız tarafından yapılan bir çalışma var mıdır? Varsa hangi aşamadadır? Devlet hastaneleri dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarında, KİT’lerde, mahalli idarelerde, mediko sosyal hizmetlerde çalışıp iyileştirmelerden yararlanamayan kaç hekim bulunmaktadır” sorularını yöneltti.

 

 

CANDAN YÜCEER’DEN BAKAN KOCA’YA ‘EK ÖDEME YÖNETMELİĞİ’ SORUSU: “KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA ÇALIŞAN DOKTORLARIN İYİLEŞTİRMELERDEN YARARLANMAMASI HAKSIZLIK DEĞİL MİDİR”
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!