Garo Paylan: “Tüm Şehir Hastanelerinin 1 TL Karşılığında Kamulaştırmasını ve 47 Milyar TL İle Tüm Çocuklarımıza Ücretsiz Yemek Çıkarılmasını Önereceğiz”

service

Garo Paylan: tüm Şehir Hastanelerinin 1 TL Karşılığında Kamulaştırmasını ve 47 Milyar TL İle Tüm Çocuklarımıza Ücretsiz Yemek Çıkarılmasını Önereceğiz

Garo Paylan: “Tüm Şehir Hastanelerinin 1 TL Karşılığında Kamulaştırmasını ve 47 Milyar TL İle Tüm Çocuklarımıza Ücretsiz Yemek Çıkarılmasını Önereceğiz”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Sağlık Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde; “Bugün, bir önerge vereceğiz. Tüm şehir hastanelerinin 1 TL karşılığında kamulaştırılmasını önereceğiz. Kamulaştırdık mı, evet kamulaştırdık. Cebimizde 47 milyar TL var mı var?

Bir yanda 5 müteahhitte aktarılacak para, bir yanda 47 milyar TL. Bu 47 milyar TL ile biz tüm çocuklarımıza ücretsiz yemek çıkarılmasını önereceğiz. Sayın Bakan, bakın çocuklarımız okula aç gidiyor. Beslenemiyorlar. Gelişim bozuklukları var. Bu ülkenin vicdanlı vekillerinin yandaş müteahhitlere aktarılan 47 milyar TL’yi durduracağına inanıyorum. Bu 47 milyar TL ile kamuda okuyan 15 milyon çocuğumuza her gün bir öğün besleyici yemek çıkarmayı önereceğiz” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kurumların 2021 yılı kesin hesabı ve 2023 yılı bütçe kanun teklifinin görüşmeleri Bakan Fahrettin Koca’nın katılımıyla sürüyor. Görüşmelerde söz alan HDP Milletvekili Garo Paylan, şöyle konuştu:

“SAĞLIKTA PARANIN GEÇMEMESİNİ ÖNERİYORUZ:

Kapitalist bir dünyada yaşıyoruz ve ülkemizde de kapitalist düzen var ancak kapitalist düzenlerde dahi bazı sosyal devletler yurttaşlarının temel ihtiyaçlarını güvence altına alıyorlar. Kapitalist düzende su bile piyasalaşmış durumda. Elektrik, barınma, ısınma piyasalaşmış durumda. Bunlar temel insani ihtiyaçlardır.

Biz HDP olarak tüm temel insani ihtiyaçların kamu eliyle ücretsiz olarak sağlanmasını öneriyoruz. Tabii çok uzak bir noktadayız. Ama en azından anayasasında sosyal devlet olduğunu iddia eden bir devlet iki konuda piyasalaşmadan çıkmak zorundadır. Sağlık ve eğitimin tamamen piyasa alanından çıkarılmasını öneriyoruz. Siz bir özel hastanenin patronusunuz gerçi ama sizin hastanenizi de kamulaştırmayı öneriyoruz. Tüm özel hastanelerin kamu eline alınmasını ve sağlıkta paranın geçmemesini öneriyoruz.

KANSER HASTASI BİR MR ÇEKİLECEK 3 AY SONRAYA SIRA VERİYOR:

Ailenizde kanser hastası oldu mu bilmiyorum. Benim ailemde var. Gidiyor kamu hastanesine, diyor ki bir MR çekilecek 3 ay sonraya sıra veriyor. Sizin bir hastanız varsa, gücünüz yoksa bile kredi çeker yine özele götürürsünüz çünkü bir kanser hastası için günler bile çok önemlidir. Günler içinde bile yayılabilir duygusundasınızdır. Ne yaparsınız alır özele götürüsünüz. Sistem hastayı özele yönlendiriyor ve bununla ilgili bazı simsarlar da var Sayın Bakan biliyorsunuz. Bunu neden durdurmuyorsunuz Sayın Bakan?

HASTALAR HER İLAÇTA İLAÇ FARKI ÖDÜYOR SAYIN BAKAN:

Kamu hastanelerinde ilaç yazılıyor. Net olarak söylüyorum. Bir arkadaşımı örnek vereyim, bir kanser hastası, sistem ona en ucuz, muadil ilacı yazıyor. Ama en ucuz ilaç, sizin belirlediğiniz euro kuru nedeniyle kurtarmadığı için eczaneler o ilacı koymuyorlar. Aradaki farkı hasta vermek zorunda kalıyor. Sistem en ucuz ilacı yazıyor ama o ilacı ilaç şirketleri üretmiyorlar çünkü kurtarmıyor, onun yerine pahalı ilacı veriyorlar. Hastalar her ilaçta ilaç farkı ödüyor Sayın Bakan. Buna niye müdahale etmiyorsunuz? Niye yurttaşlarımızı mağdur ediyorsunuz?

ŞEHİR HASTANELERİNİN SAHİBİ KİM? PEKİ KİRACI KİM?:

Bu şehir hastaneleri çok büyük maliyet yaratmayacak diye iddianız vardı ama ben sizin bütçenize bakıyorum; 2023 yılı için tam 47 milyar TL kira ve hizmet bedeli ödeyeceksiniz bu müteahhitlere. O da dolar 22 lirada kalırsa. Sayın Bakan şehir hastanelerinin sahibi kim? Müteahhitler değil mi?

Peki kiracı kim? Devlet. Ya devlet hastanede kiracı olur mu Sayın Bakan ya. Olmaz değil mi? Ama 47 milyar lira kira ve hizmet bedeli ödüyoruz yandaş müteahhitlere. Bu çok büyük bir yanlıştır. Bakın 47 milyar TL kaç para yapar? Siz dolardan anlarsınız. 47 milyar TL 3 milyar dolar yapar. Bana şu bütçedeki parayı verin, 1 yılda ödediğiniz kira ve hizmet bedeli ile 14 şehir hastanesinin 7 tanesini ben yapabiliyorum. Ee gelecek yıl da öbür 7’sini yapsak tüm şehir hastanelerinin tapusu bize geçecek. Sayın Bakan peki biz niye onlarca yıl yandaş müteahhitlere bu parayı ödeyeceğiz? Sayın Bakan bakın şehir hastanelerinin kamulaştırılmasını öneriyoruz. Gelin kamulaştıralım!

TÜM ŞEHİR HASTANELERİNİN 1 TL KARŞILIĞINDA KAMULAŞTIRILMASINI ÖNERECEĞİZ:

Bugün, bir önerge vereceğiz. Tüm şehir hastanelerinin 1 TL karşılığında kamulaştırılmasını önereceğiz. Kamulaştırdık mı, evet kamulaştırdık. Cebimizde 47 milyar TL var mı var? Bir yanda 5 müteahhitte aktarılacak para, bir yanda 47 milyar TL. Bu 47 milyar TL ile biz tüm çocuklarımıza ücretsiz yemek çıkarılmasını önereceğiz. Sayın Bakan, bakın çocuklarımız okula aç gidiyor. Beslenemiyorlar.

Gelişim bozuklukları var. Bu ülkenin vicdanlı vekillerinin yandaş müteahhitlere aktarılan 47 milyar TL’yi durduracağına inanıyorum. Bu 47 milyar TL ile kamuda okuyan 15 milyon çocuğumuza her gün bir öğün besleyici yemek çıkarmayı önereceğiz. Bu önergemize sizin de destek vermenizi istiyoruz Sayın Bakan. Sizi son zamanlarda daha vicdanlı görüyorum. Kamucu anlamda da ciddi adımlar atıyorsunuz. Eminim ki bir çocuk doktoru olarak, çocukların okullarda aç kalmasına sizin de vicdanınız el vermez. Bu açıdan bu önergemize sizin de destek vermenizi bekliyoruz.”

Art’s Magazin | Siyaset

Garo Paylan: "Tüm Şehir Hastanelerinin 1 TL Karşılığında Kamulaştırmasını ve 47 Milyar TL İle Tüm Çocuklarımıza Ücretsiz Yemek Çıkarılmasını Önereceğiz" 1

Garo Paylan: “Tüm Şehir Hastanelerinin 1 TL Karşılığında Kamulaştırmasını ve 47 Milyar TL İle Tüm Çocuklarımıza Ücretsiz Yemek Çıkarılmasını Önereceğiz”
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!