GÜLİZAR BİÇER KARACA: “MÜCADELE EDEN KADIN GERÇEKTEN BU İKTİDAR İÇİN ÇOK BÜYÜK RİSK”

service

GÜLİZAR BİÇER KARACA: “MÜCADELE EDEN KADIN GERÇEKTEN BU İKTİDAR İÇİN ÇOK BÜYÜK RİSK”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, iktidarın kadına yönelik politikalarını eleştirerek “Mücadele eden kadın gerçekten bu iktidar için çok büyük risk… Gidişleri aslında kadınların elinden olacak. Acaba kadınları ne kadar eve hapsedebiliriz ne kadar haklarından yoksun bırakabiliriz de biz gidişimizi erteleyebiliriz diye düşünüyorlar” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, FOX TV Çalar Saat programında; 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında değerlendirmelerde bulundu. “Bugünü kutlamıyoruz. Bugün 25 Kasım farkındalık günü” diyen Biçer Karaca, şöyle konuştu:

“Kutlamıyoruz çünkü bugünün anlam ve önemi bir anma günü olarak aslında şiddetle mücadele günü. Şiddete uğramış kadınların ve kadın cinayetlerinde kaybettiğimiz kadınlarımız için de bugün hem bir mücadele hem de anma günü diyelim. Çünkü bugün kutlanacak bir gün değil ama ne zaman kutlayacağız? Bu ülkede, bu dünyada bir tek kadının bile kadın olduğu için şiddete maruz kalmadığı, kadın olduğu için katledilmediği öldürülmediği günler geldiğinde bugünü hep birlikte kutlayacağız.”

“GİDİŞLERİ ASLINDA KADINLARIN ELİNDEN OLACAK”

Hükümetin kadına bakış açısının sorunlu olduğunu belirten Karaca, şunları söyledi:

“Mücadele eden kadın gerçekten bu iktidar için çok büyük risk. Koltuklarının kadınların elinden gideceğini, o bulundukları makamların kadınların gücüyle sona erdirileceğini aslında biliyorlar. Ne dedi bir AK Partili siyasetçi? ‘Kadınlar çalıştığı için işsizlik çok artıyor’ dedi. Yani işsizliğin de sorumluluğunu, yükümlülüğünü bir sosyal devlet kendi üzerine almalıdır. Sosyal devlet istihdam yaratmak zorundadır. Devlet istihdam yaratır, vatandaş çalışır. Ama yok. Bunlar her suçu başkalarına her eksiği her yanlışı yapamadıkları, beceremedikleri her hususu birilerine yükledikleri için işsizliğin sebebini de kadınlara yüklediler. Hatırlayalım, bu ülke böyle siyasetçileri gördü. O nedenle tabii korkuyorlar. Gidişleri aslında kadınların elinden olacak. Acaba kadınları ne kadar eve hapsedebiliriz ne kadar haklarından yoksun bırakabiliriz de biz gidişimizi erteleyebiliriz diye düşünüyorlar. Çok iyi geziyorum. Çok yerde kadınlarla birlikte oluyorum. Emekçi kadınlarla, işsiz kadınlarla, annelerle, ev kadınlarıyla her kesimden kadınlarla kadınlar çok kararlı gerçekten diyorlar ki biz böyle bir yaşantıyı böyle bir yoksulluğu laik görenlerden biz bu kez hesap soracağız diyorlar. O yüzden boşuna çaba sarfetmesinler gidişleri kadınların elinden olacak.

Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği diye bir dernek var. Bu dernek, dünyada 36 ülkeye ilişkin çalışmalar yapmış. Şimdi oradaki sağlıklı yaşam hakkında Türkiye 27. sırada. Yani kadınların ya da bireylerin sağlıklı yaşamı 27. sırada. Eğitim hakkında en son sıradayız, 36. sıradayız. Çalışma hakkı, 36. sıradayız. İyi ve yeterli yaşam hakkında 34. sıradayız. Bugün kadına şiddetle mücadele günü şiddetsiz yaşam hakkında 32. sıradayız. Yani bu iktidar ekonomiyi yönetemiyor. Bu iktidar gerçekten hak temelli bir bakış açısından yoksun. Ülke kaynaklarını adil dağıtmıyor.”

GÜLİZAR BİÇER KARACA: “MÜCADELE EDEN KADIN GERÇEKTEN BU İKTİDAR İÇİN ÇOK BÜYÜK RİSK”
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!