DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 3511061,14%
─░zmir
24┬░

AÇIK

02:00

─░MSAK'A KALAN S├ťRE

S├ťT ├ťRET─░C─░LER─░, ULUSAL S├ťT KONSEY─░’N─░N F─░YAT ARTIRMAMASINA TEPK─░L─░: “├ç─░FT├ç─░ BU KADAR BEZD─░R─░L─░R M─░? ZARAR ZARAR NEREYE KADAR?”

S├ťT ├ťRET─░C─░LER─░, ULUSAL S├ťT KONSEY─░’N─░N F─░YAT ARTIRMAMASINA TEPK─░L─░: “├ç─░FT├ç─░ BU KADAR BEZD─░R─░L─░R M─░? ZARAR ZARAR NEREYE KADAR?”

ABONE OL
20 Eyl├╝l 2022 13:47
S├ťT ├ťRET─░C─░LER─░, ULUSAL S├ťT KONSEY─░’N─░N F─░YAT ARTIRMAMASINA TEPK─░L─░: “├ç─░FT├ç─░ BU KADAR BEZD─░R─░L─░R M─░? ZARAR ZARAR NEREYE KADAR?”
0

BE─×END─░M

ABONE OL

S├ťT ├ťRET─░C─░LER─░, ULUSAL S├ťT KONSEY─░’N─░N F─░YAT ARTIRMAMASINA TEPK─░L─░: “├ç─░FT├ç─░ BU KADAR BEZD─░R─░L─░R M─░? ZARAR ZARAR NEREYE KADAR?”

D─░LAN KUTLU 

Süt üreticileri, Hazine ve Maliye Bakan─▒ Nureddin Nebati’nin “Yem fiyat─▒n─▒n art─▒┼č sebebi süt fiyat─▒” aç─▒klamas─▒n─▒n ard─▒ndan Ulusal Süt Konseyi’nin son yapt─▒─č─▒ toplant─▒da 7,5 lira olan süt fiyat─▒n─▒ art─▒rmamas─▒na tepki gösterdi. Üreticiler, “Çiftçi bu kadar bezdirilir mi? Zarar zarar nereye kadar?” derken; Ziraat Mühendisleri Odas─▒ Ba┼čkan─▒ Baki Remzi Suiçmez, Nebati’nin aç─▒klamalar─▒n─▒ ‘ak─▒l d─▒┼č─▒’ olarak nitelendirerek, süt fiyatlar─▒n─▒n artt─▒r─▒lmamas─▒ durumunda daha fazla hayvan─▒n kesime gönderilece─čine dikkat çekti. Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birli─či Genel Ba┼čkan─▒ Tevfik Keskin ise “Tar─▒m ve Orman Bakanl─▒─č─▒ konseyle beraber adaleti tesisi etmi┼č, do─čru karar al─▒nm─▒┼čt─▒r” dedi. 

Süt üreticilerinin, süt fiyatlar─▒nda art─▒┼č yap─▒lmas─▒ yönündeki talepleri kar┼č─▒l─▒k bulmad─▒. Ulusal Süt Konseyi, 15 Eylül’de yapt─▒─č─▒ toplant─▒da; 7 lira 50 kuru┼č olan süt fiyat─▒n─▒ art─▒rmad─▒. Toplant─▒da al─▒nan karara göre, nakliye ücreti gibi birtak─▒m masraflar─▒ sanayici taraf─▒ndan kar┼č─▒lanacak.

Hazine ve Maliye Bakan─▒ Nureddin Nebati de geçen haziran ay─▒nda Adana’da sektör temsilcileriyle yapt─▒─č─▒ bir toplant─▒da süt fiyatlar─▒ art─▒r─▒ld─▒─č─▒nda yem fiyatlar─▒n─▒n da artt─▒─č─▒n─▒ gerekçe göstererek, süt fiyatlar─▒nda bir art─▒┼ča gidilmeyece─čini söylemi┼čti.

“35 TANE HAYVANIN OLDU─×U Ç─░FTL─░KTE ┼×─░MD─░ B─░R TANE SÜT ─░NE─×─░M KALDI”

Süt üreticileri, süt fiyat─▒n─▒n art─▒r─▒lmamas─▒na tepki gösterdi. ANKA Haber Ajans─▒’na konu┼čan üretici ─░zmirli Mehmet Kani, “35 tane hayvan─▒n oldu─ču çiftlikte ┼čimdi bir tane süt ine─čim kald─▒” diyerek ┼čöyle konu┼čtu:

“Hayvan─▒ b─▒rakt─▒k. Bunun sebebi sütten para kazanamamak. Zarar zarar nereye kadar? Biz defalarca Ankara’ya gittik. Bir kere olsun ‘siz buraya niye geldiniz?’ diyen olmad─▒. Olmad─▒klar─▒ için yo─čurdu sütü her ┼čeyi pahal─▒ yiyecekler. Metropolde beton kemirsinler art─▒k. Biz bu üretimi b─▒rakt─▒k art─▒k. Sadece kendi ihtiyac─▒m─▒ kar┼č─▒layaca─č─▒m bir inek. Kim ne yerse yesin. Art─▒k daha fazla zarar edip atalardan, dedelerden kalan topraklar─▒m─▒, evimi bark─▒m─▒ satamayaca─č─▒m. Neymi┼č süte zam gelince enflasyon art─▒yormu┼č? Enflasyonu art─▒ran mazot. Yerinde saman 1500 lira, buraya gelince 3 bin liraya ç─▒k─▒yor. Neden, mazot ve nakliye. Mazotu dü┼čüren yem dü┼čer, elektri─či dü┼čünsün üretim arts─▒n. Üre gübresi atamad─▒─č─▒m için bu sene silajl─▒k tarlalardan üretim alamad─▒m. 35 ton ald─▒─č─▒m yerden 23 ton ald─▒m. Çiftçi bu kadar bezdirilir mi? Çocuklar─▒m yurtd─▒┼č─▒na gitmek istiyor” dedi.  

“ULUSAL SÜT KONSEY─░’N─░N F─░YATINI KABUL ETM─░YORUZ”

Çanakkaleli üretici Halil Kaya, “Ulusal Süt Konseyi’nin verdi─či fiyat─▒ kabul etmiyoruz. Süt üreticileri olarak bu durumu k─▒n─▒yoruz. Çiftçiler olarak girdi maliyetleriyle ayakta kalmam─▒z çok zor. Ulusal Süt Konseyi’nin tekrar toplanarak adil bir fiyat vermeleri için ad─▒m atmalar─▒n─▒ istiyoruz. Girdi maliyetleri ┼ču an yüzde 300-350’ye varan art─▒┼člar göstermekte. Bizler bu ┼čekilde ayakta kalamay─▒z. Gebe hayvanlar─▒m─▒z kesime gidiyor” dedi.

SÜT ÜRET─░C─░LER─░ B─░RL─░K BA┼×KANI KESK─░N: “KONSEY DO─×RU KARAR ALDI”

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birli─či Genel Ba┼čkan─▒ Tevfik Keskin, USK’n─▒n süt fiyat─▒yla ilgili, “Tar─▒m ve Orman Bakanl─▒─č─▒ konseyle beraber adaleti tesisi etmi┼čtir. Konsey do─čru karar alm─▒┼čt─▒r” diyerek karar─▒ olumlu buldu─čunu ancak birkaç eksikli─čin oldu─čunu belirtti.

ANKA Haber Ajans─▒’na aç─▒klama yapan Keskin, ┼čunlar─▒ söyledi:

“Tar─▒m ve Orman Bakanl─▒─č─▒ konseyle beraber 2016’dan beri yanl─▒┼č olan sistemi de─či┼čtirmi┼č, adaleti tesis etmi┼čtir. Sanayici arkada┼člar toplant─▒da ┼čerh koydu. ‘Bunu kabul etmiyoruz’ dediler. Sanayicinin masraflar─▒ daha öncesinde üreticilere yüklenmi┼čti. Bunun de─či┼čmesini istemiyorlar. 7 buçuk liran─▒n az oldu─čunu kabul ediyoruz ama karar olarak düzgün bir karard─▒r. Üretici grubu neden tepki göstermi┼čtir anlam─▒┼č de─čilim.

“BAKANIN SANAY─░C─░YE BAKMASI LAZIM”

Maliye Bakanl─▒─č─▒, ‘Süte zam yok’ dedi. Ama süt ürünlerini üreticiler üretmiyor ki. Ben sadece çi─č sütten sorumluyum. Tereya─č─▒, peynir üretmiyorum. Burada sanayiciye bakmas─▒ laz─▒m, bizim dahilimiz yok. Bugün kar┼č─▒ ç─▒kan üreticilere soruyorum. Sanayicinin kar┼č─▒ ç─▒kt─▒─č─▒ yerde biz neden kar┼č─▒ ç─▒kal─▒m? Sanayici i┼čine gelmeyene kar┼č─▒ ç─▒kar m─▒? Baz─▒ sanayiciler masraflar─▒ vermek isteyebilirler üretici ve sanayici aras─▒nda böyle s─▒k─▒nt─▒lar ç─▒kabilir. Konsey süt fiyat─▒n─▒ yenilemedi, sistemi düzeltti.”

“EK─░M’DE ÜRET─░C─░LERE UCUZ YEM VER─░LECEK”

Keskin, görü┼čmelerde “Ekim’den itibaren arpa ve m─▒s─▒r─▒n üreticiye ucuza verilece─či” bilgisinin kendisine iletildi─čini belirterek, Maliye Bakanl─▒─č─▒’na ilettikleri da talepleri ┼čöyle s─▒ralad─▒:

“Maliye Bakanl─▒─č─▒’na, ‘Enflasyondan dolay─▒ çiftçiyi korumak istiyorsa konseyden ç─▒kan fiyat üreticiyi istenen fiyat olsun’ dedim. Süt deste─činin en 1 lira olmas─▒n─▒ istedik. TMO’nun ucuz verdi─či arpa ve m─▒s─▒r─▒n örgütler üzerinden verilmesini istedik. Büyük üreticiler alabiliyor, küçük üreticiler masraflar─▒n─▒ kar┼č─▒layamad─▒─č─▒ için alam─▒yor.”

ZMO BA┼×KANI SU─░ÇMEZ: “YEM F─░YATINI DÜ┼×ÜRTÜRSEK ZATEN Ç─░─× SÜT F─░YATINI ARTTIRMAYA GEREK YOK”

Ziraat Mühendisleri Odas─▒ (ZMO) Ba┼čkan─▒ Baki Remzi Suiçmez ise Bakan Nebati’nin aç─▒klamalar─▒n─▒ ak─▒l d─▒┼č─▒ bulduklar─▒n─▒ belirterek, ANKA’ya ┼čunlar─▒ söyledi: 

“Sütteki en önemli maliyet yem. Ulusal Süt Konseyi kendi ba─člam─▒┼čt─▒. Demi┼čti ki, ‘parite bire birin alt─▒na dü┼čtü─čünde çi─č süt referans fiyat─▒n─▒ yenileyece─čim güncelleyece─čim.’ O konuda Hazine ve Maliye Bakanl─▒─č─▒’n─▒n bize göre ak─▒l d─▒┼č─▒ bir aç─▒klamas─▒ oldu. O da ┼ču, ‘süt fiyatlar─▒n─▒ art─▒r─▒rsak yem fiyatlar─▒ artar o nedenle biz çi─č süt fiyatlar─▒n─▒ bask─▒l─▒yoruz.’ Peki bunun sonucu ne? Bunun sonucu maliyetlerinin alt─▒nda kalan fiyatlarla üreticinin süt hayvanlar─▒n─▒ kesime göndermesi, bunun et boyutunu etkilemesi, hayvan ithalat edilecek olmas─▒…

Temel madde yem. Yem fiyat─▒n─▒ dü┼čürtürsek zaten çi─č süt fiyat─▒n─▒ artt─▒rmaya gerek yok ama ┼ču anda maliyetin 9 liralar oldu─ču bir yerde referans fiyat bu defa net 7 buçuk lira olarak aç─▒kland─▒. ┼×u anda çi─č süt referans fiyat─▒ art─▒r─▒lm─▒┼č gibi yürütülen alg─▒ operasyonu son derece yanl─▒┼čt─▒r. Çi─č süt referans fiyat─▒n─▒n yemin 9 lira oldu─ču yerde 10 TL üzerinde olmas─▒ gerekir ki süt hayvanlar─▒ kesilmesin ve biz süt ve süt ürünleriyle et ve et ürünlerinde pahal─▒ ürün tüketmeyelim.”

Görüntü Dökümü 

ilk konu┼čan üretici Mehmet Kani

ikinci üretici Halil Kaya 

üçüncü konu┼čan ZMO Ba┼čkan─▒ Baki Remzi Suiçmez

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birli─či Genel Ba┼čkan─▒ Tevfik Keskin (videosu yok, yaz─▒l─▒ aç─▒klama)

 

 

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP

  PUAN DURUMU

  O G P
  1. Adana Demir

   7 +7 16
  2. Galatasaray

   7 +4 16
  3. Ba┼čak┼čehir

   6 +9 14
  4. Be┼čikta┼č

   7 +6 14
  5. Konyaspor

   7 +6 14
  6. Geni┼člet
  7. Fenerbah├že

   6 +14 13
  8. Trabzonspor

   7 +1 13
  9. Kayserispor

   7 +4 12
  10. Gaziantep FK

   7 +3 11
  11. Kas─▒mpa┼ča

   7 -8 9
  12. Alanyaspor

   7 -5 8
  13. Giresunspor

   6 -3 7
  14. Karag├╝mr├╝k

   6 -2 6
  15. Antalyaspor

   7 -6 6
  16. ─░stanbulspor

   6 -6 5
  17. MKE Ankarag├╝c├╝

   6 -5 4
  18. Sivasspor

   7 -6 4
  19. ├ťmraniyespor

   7 -5 2
  20. Hatayspor

   6 -8 1
  PUAN DURUMU