ANTALYA BÜYÜKŞEHİR’DEN TOPRAK VE YAPRAK ANALİZİ EĞİTİMİ

featured
service

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR’DEN TOPRAK VE YAPRAK ANALİZİ EĞİTİMİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi, yerelden kalkınma projeleri kapsamında, toprak ve yaprak analizi eğitimi düzenledi. 

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde görev yapan Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Bitkisel Üretim ve Eğitim Şube Müdürlüğü, Antalya Zeytinpark Eğitim Salonu’nda, ‘Toprak ve Yaprak Eğitimi’ düzenledi. Eğitimden sonra katılımcılara toprak analizi yaptırmak için toprağın nasıl kazılması gerektiği uygulamalı olarak gösterildi. 

Eğitimde konuşan Ziraat Yüksek Mühendisi Nermin Ata Aksu, şunları söyledi:

“GÜBRE KULLANMADAN ÖNCE ANALİZ ETTİRİLMELİ”

“Toprak analizleri ile sadece toprağın verimlilik durumları belirlenirken, bitki analizleriyle hem bitki hem de o bitkinin yetiştirildiği ortam hakkında bilgi sahibi olunuyor. Toprakta yeterli miktarda bitkiye yarayışlı besin maddesinin bulunmasından çok, o besin maddesinden bitkinin ne oranda yararlandığı ya da yararlanıp yararlanamayacağı önemlidir. Gübre kullanmadan önce toprağın mutlaka analiz ettirilmesi ve laboratuvardan alınacak toprak analiz raporu sonucuna göre gübre kullanılması gerekir. Toprak örnekleri ekimden veya gübre kullanım tarihinden 1.5-2 ay önce alınmalıdır. Numune alınan toprak tavda olmalı; çok kuru, yağışlı ve donlu dönemlerde numune alınmamalıdır. Tarla bitkileri için her ekim döneminden önce toprak örneği alınarak tahlil ettirilir.” 

Yaprak analizine ilişkin de bilgilendirme yapan Aksu, “Yaprak analizleri çok ve çeşitli amaçlar için yapılmaktadır. Temel bir besin elementi az ve aşırı oranlarda olduğu zaman bitki büyümesi ve ürün verimi bundan etkilenir. Yaprak analizi yaptırmak için gelişmesini tamamlamış genç yapraklardan alınmalıdır. Sağlıklı ve eksiklik gösteren bitkilerden ayrı ayrı alınmalıdır. Bitki numuneleri yaprak ayası ve sapları ile birlikte 60-80 adet alınmalıdır ve aynı gün laboratuvara gönderilmelidir” dedi.

 

 

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR’DEN TOPRAK VE YAPRAK ANALİZİ EĞİTİMİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!