MÜZEYYEN ŞEVKİN’DEN BAKAN KURUM’A: “DEPREM VERGİSİ İÇİN 75 MİLYAR DOLAR TOPLADINIZ SAYIN BAKAN, ÖNLEME DÖNÜK NE YAPTINIZ? 75 MİLYAR DOLARIN HESABINI ÇATIR ÇATIR SORACAĞIZ”

service

MÜZEYYEN ŞEVKİN’DEN BAKAN KURUM’A: “DEPREM VERGİSİ İÇİN 75 MİLYAR DOLAR TOPLADINIZ SAYIN BAKAN, ÖNLEME DÖNÜK NE YAPTINIZ? 75 MİLYAR DOLARIN HESABINI ÇATIR ÇATIR SORACAĞIZ”

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, TBMM Genel Kurulu’nda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’u, “Olası bir depremi haykırıyor bilim insanları. Milyonlarca insan yaşamını kaybedecek, ekonomi çökecek. Buna ilişkin ne yazık ki önlem değil, sadece beton lobilerine hizmet ediyorsunuz. Deprem vergisi için 75 milyar dolar topladınız Sayın Bakan, önleme dönük ne yaptınız? Buradan bir kez daha haykırıyoruz; 75 milyar doların hesabını çatır çatır soracağız” sözleriyle eleştirdi. CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı ise “Her yıl en az 500-600 bin yeni konut ihtiyacı olan bir ülkede 2 sene sonra, 5 sene sonra bitecek 500 bin konut projesinin bugünkü kira fiyatlarını durdurduğunu iddia etmek, zehirli bir propagandadan başka bir şey değildir. Zaten AK Parti de zehirli bir propaganda makinesinden başka bir şey değildir” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda bugün TBMM, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile bağlı kuruluşların bütçeleri görüşülüyor. 

Genel Kurul’da söz alan CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’u eleştirdi. Şevkin, “Sayın Bakan, insanlara TOKİ’den evler taahhüt ediyorsunuz, olması gereken de bu elbette. Ancak şunu hatırlatalım; 2020 Elazığ, İzmir depremzedelerinden hâlâ evlerini teslim alamayan vatandaşlar var. Sayın Bakan, Tunceli’de üç kış geçmesine rağmen tek bir hak sahibine ev veya iş yeri teslim edilmemiş. Ülkemizde 24 kent, 110 ilçe, 500’ü aşkın mahalle ve köy doğrudan fay zonları üzerinde yer alıyor ve bu fay zonlarını tespit edip kentsel dönüşümle boşaltmamakta hâlâ ısrar ediyorsunuz. Binlerce mühendis işsiz ne yazık ki. Bunlardan yararlanmıyorsunuz. Olası bir depremi haykırıyor bilim insanları. Milyonlarca insan yaşamını kaybedecek, ekonomi çökecek. Buna ilişkin ne yazık ki önlem değil, sadece beton lobilerine hizmet ediyorsunuz. Deprem vergisi için 75 milyar dolar topladınız Sayın Bakan, önleme dönük ne yaptınız? Buradan bir kez daha haykırıyoruz; 75 milyar doların hesabını çatır çatır soracağız” diye konuştu.

“İNSAN HAYATININ ÖNCELENDİĞİ ULUSAL BİR MADENCİLİĞİ BİZ ÇIKARACAĞIZ; BAŞARACAĞIZ, MİLLETİMİZLE BERABER BAŞARACAĞIZ”

Şevkin, “Ekmeğini zifiri karanlıkta nasırlı elleriyle kazıyarak kazanan maden emekçileri, insani koşullarda çalışacakları, iş ve maden cinayetlerine kurban gitmeyecekleri bir Türkiye’de yaşayacaklar. Bu mümkün. Hayatlarını hiçe saydığınız maden işçilerinin önünde saygıyla eğiliyoruz, emeklerini unutmuyoruz. Vahşi madenciliği değil, insanların sağlıklı yaşadığı, madencilerin uç ürünlerinin bu ülke yararına tüketildiği, insan hayatının öncelendiği ulusal bir madenciliği biz çıkaracağız; başaracağız, milletimizle beraber başaracağız” dedi.

5 SENE SONRA BİTECEK 500 BİN KONUT PROJESİNİN BUGÜNKÜ KİRA FİYATLARINI DURDURDUĞUNU İDDİA ETMEK, ZEHİRLİ BİR PROPAGANDADAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR”

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı da Bakan Kurum’u, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bütçe sunumunu dinleyenler, şu cümleleri duydular; Sayın Bakan, ‘Açıkladığımız sosyal konut projesi kira artışlarını durdurdu’ dedi, hepimizin gözünün içine bakarak. İddia bu; akıllara zarar. Oysa her yıl en az 500-600 bin yeni konut ihtiyacı olan bir ülkede 2 sene sonra, 5 sene sonra bitecek 500 bin konut projesinin bugünkü kira fiyatlarını durdurduğunu iddia etmek, zehirli bir propagandadan başka bir şey değildir. Zaten AK Parti de zehirli bir propaganda makinesinden başka bir şey değildir” diye eleştirdi. 

“KİRASINI ÖDEYEMEYİP ANNE BABASININ EVİNE TAŞINANLAR VAR”

Kira fiyatlarındaki artışı gündeme getiren Baltacı, “Kirasını ödeyemeyip anne babasının evine taşınanlar var, ev sahibiyle davalık olan yüzlerce kiracı var, hatta çıkan kavgalarda hayatını kaybedenler bile var. Bazı illerde kiraların yüksekliğinden dolayı başka illere tayin isteyen memurlar var. Milletin hanesinde en az bir kişi, sadece ev kirasını ödemek için çalışıyor. 2010 yılında asgari ücretin yüzde 27’si kira harcamasına ayrılırken bugün asgari ücretin neredeyse yüzde 100’ü kiraya gidiyor, evin geçimi hariç. 2010 yılında Kastamonu’da 3 artı 1 sıfır daire o gün 118 asgari ücret karşılığında alınabiliyorken bugün 12 yıllık aynı daire 236 asgari ücrete ancak alınabiliyor; tam iki katı” dedi.

MÜZEYYEN ŞEVKİN’DEN BAKAN KURUM’A: “DEPREM VERGİSİ İÇİN 75 MİLYAR DOLAR TOPLADINIZ SAYIN BAKAN, ÖNLEME DÖNÜK NE YAPTINIZ? 75 MİLYAR DOLARIN HESABINI ÇATIR ÇATIR SORACAĞIZ”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!