ELAZIĞ’DA 2. EL EŞYA SATAN ESNAF: “BİZ BU DÜNYAYA SADECE EKMEK YEMEYE, SOĞAN YEMEYE GELMEDİK Kİ”

service

ELAZIĞ’DA 2. EL EŞYA SATAN ESNAF: “BİZ BU DÜNYAYA SADECE EKMEK YEMEYE, SOĞAN YEMEYE GELMEDİK Kİ”

Elazığ’da ikinci el eşya alım satımı yapan esnaf, vatandaşların artık ikinci el eşya almakta bile zorlandıklarını söyledi. İnsanların karınlarını bile doyuramadıklarını belirten esnaf Özgür Vahap Kaya, “Türk milleti aç. Allah’a şükür Allah ekmek vermiş de biz bu dünyaya ekmek, soğan yemeye gelmedik. Yukardakiler yiyorsa etiyle, böreğiyle. Biz de insanız, biz de yiyebiliriz. İnsanların evine et girmiyor, bırak eti tavuk girmiyor. Akşamları suya ekmek batırıp yiyorlar onun farkında değiller” dedi.

Elazığ’da ikinci el eşya alım satımı yapan Özgür Vahap Kaya yeni evlenecek çiftlerin bile ikinci el eşya aldıklarını belirterek, “Geçen gün bir arkadaşım aradı, ‘evleneceğim’ dedi. Yarısını peşin yarısını sonra vermek üzere 10 bin lira para çıkardık. Adam çıkardı bin lira verdi. Adam ‘ben 10 bin lirayı uzun zamandır görmüyorum, ben size bin lira vereyim kalanını ayda 300- 500 vereyim’ dedi” ifadelerini kullandı.

“OTURMA GRUBU ALIP HEM KOLTUK HEM YATAK YERİNE KULLANIYORLAR”

Elazığlı 2. el eşya alım satımı yapan Kemal Acar, sıfır eşya çok yüksek fiyatlı olduğu için insanların 2. el eşyaya yöneldiğini belirterek şunları söyledi:

“Yaklaşık 18-19 yıldır bu işi yapıyorum. Şu anki piyasada sıfır eşya çok yüksek olduğu için insanlar 2. el eşyalara yöneliyorlar. 2. el eşyaya yönelmesine rağmen biz de evlerden eşya alamıyoruz. Sıfır eşya fiyatları yüksek, kimse kendi 2. el eşyasını satmak istemiyor. Satmak isteyen de piyasa yüksek olduğu için yüksek fiyattan veriyor. Şu an çalışıyoruz, çabalıyoruz ama bir şey alamıyoruz. Biz de bu konuda sıkıntı yaşıyoruz. Şu an eşyalarımızı görmek isterseniz. Piyasada 20-22 bin lira olan eşyaları 3-4 bin liraya satıyoruz. Buna rağmen kimse eşyaları alamıyor.  İnsanlar genelde oturma grupları değil, açılıp yatak olacak şekilde baza alıyor. Hem yatarız hem otururuz hesabını yapıyorlar. Beyaz eşya olarak en çok ocak isteniyor, ucuz fiyatlı olanları istiyorlar. Buzdolabı derken, buzdolabını şu an kimse alamıyor. Yüksek olmuş fiyatları 2. elde de 3- 4 (bin) lira olmuş. En uygunları 2- 2 bin 500 liradan başlıyor. İkinci el eşyayı bile alamıyorlar, o konuda zorluk çekiyorlar.”

“İKİNCİ EL EŞYAYI ARTIK AİLELER GELİP ALIYOR”

Eskiden eşyaları öğrenci ve bekarların aldığını ifade eden Acar, “Şu anda aileler 2. el eşyayı çok soruyor. Öğrenciler almıyor çünkü öğrenciler de şu anda eve geçmiyor, yurtlarda kalıyor. Genellikle aileler geliyor. TOKİ’de ev çıkanlar geliyor. Maddi sıkıntıları var, ev alamıyorlar, sıfır eşya alamıyorlar. Bir oturma grupları şu anda piyasada en kötüsü 10-15 bin liradan başlıyor. 2. ele aileler gelip genellikle alıyor. Yatak odası takımları mesela 18- 20 bin lira iken biz burada 4-5 bin liraya takım veriyoruz” dedi.

“İNSANLAR 2. EL EŞYA ALMAYA GELİYORLAR, 50-100 LİRANIN PAZARLIĞINI YAPIYORLAR”

İnanların alım gücü olmadığı belirten esnaf Özgür Vahap Kaya da 2. el eşya almaya gelen vatandaşların mahcup olduğunu söyledi. Kaya şunları söyledi:

“İnsanlara elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorum. 2022 gerçekten çok kötü bir sene. İnsanlar çok mağdur. Yani hem maddi hem manevi olarak mağdurlar. Dükkâna maddi olarak taleplerle geliyorlar ama maneviyatları çok düşük bir şekilde, yüzleri mimikleri çok ezik, acılı üzgün. İnanır mısınız şu anda 50-100 liranın pazarlığını yapıyorlar. Artık almadan ziyade haykırıyorlar. Son bir şeye geldik. Her şeyde böyle. Bütün bu yeryüzünün yaşamında insanlar mağdur ve anlayamıyorsun. Kendileri de anlayamıyor. Bırak biz kendimiz, kendilerini anlayamıyorlar. Mağdurlar, dükkâna geliyorlar, ‘hayır yap’ diyorlar. Geçen gün bir arkadaşım aradı, ‘evleneceğim’ dedi. Yarısını peşin yarısını sonra vermek üzere 10 bin lira para (maliyet) çıkardık. Adam çıkardı bin lira verdi. Adam ‘ben 10 bin lirayı uzun zamandır görmüyorum, ben size bin lira vereyim kalanını ayda 300 -500 vereyim’ dedi. Adamın artık dengesi bozulmuş. Bu insanlar yeni evlenecek ve 2. el eşya alıyorum. Adam gözleriyle sen vermezsen ben evlenemem gibi bakıyor.

“BİZ BU DÜNYAYA SADECE EKMEK YEMEYE GELMEDİK Kİ”

Beyaz eşyada özellikle buzdolabı istiyorlar. Yiyecekler çok pahalı olduğu için derin dondurucu istiyorlar. 2. el derin dondurucu ben de alamıyorum. Anneme derin dondurucu almak istiyorum, annem emekli. Biz 5-6 ay toplamamız lazım ki bir derin dondurucu alayım. Biz neden yaşıyoruz. Türk milleti kuvvetlidir ama bir de sormak lazım, Türk milleti aç. Allah’a şükür Allah ekmek vermiş de. Biz bu dünyaya ekmek yemeye gelmedik, soğan yemeye gelmedik. Yukardakiler yiyorsa etiyle, böreğiyle biz de insanız, biz de yiyebiliriz. İnsanların evine et girmiyor, bırak eti tavuk girmiyor. Akşamları suya ekmek batırıp yiyorlar. Onun farkında değiller ama yemek zorunda. İnsanlar utangaç. Doğunun insanı aç kalsa da söyleyemez çünkü tabiatları utangaç öğrenci kesimi zaten eşya alamıyor. Ne söylesem, kelimeler boğazımda tıkandı, düğümlendi artık. Diyecek bir şey bulamıyorum.”

 

ELAZIĞ’DA 2. EL EŞYA SATAN ESNAF: “BİZ BU DÜNYAYA SADECE EKMEK YEMEYE, SOĞAN YEMEYE GELMEDİK Kİ”
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!