ELAZIĞLI İNŞAAT MÜHENDİSİ: “DEPREM BÖLGESİNDEKİ TOKİ MALİYETLERİ BİRİM FİYATI 6 BİN 350 LİRA İKEN 16 BİN LİRAYA İHALE VERİLDİ”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ELAZIĞLI İNŞAAT MÜHENDİSİ: “DEPREM BÖLGESİNDEKİ TOKİ MALİYETLERİ BİRİM FİYATI 6 BİN 350 LİRA İKEN 16 BİN LİRAYA İHALE VERİLDİ”

Elazığlı inşaat mühendisi Recep Ceylan, depremin etkilediği illerde inşaatlara başlanmışken Elazığ’da durdurulmasına tepki gösterdi. Deprem bölgesinde ihale edilen TOKİ evleriyle ilgili “Bugün yapılan ihalelerde metrekare fiyatı yaklaşık olarak 15-16 bin TL arasında verilmiştir. Tamam, maliyet bu kadar fazla olmuş olabilir ama, madem maliyet bu kadar yüksekse neden Çevre ve Şehircilik birim fiyatını 6 bin 350 lira olarak verdi” diye sordu.

Elazığ İnşaat Mühendisleri Odası üyesi Recep Ceylan, deprem bölgesinde ihale edilen konutların maliyetleriyle ilgili açıklama yaptı. Ceylan, şunları söyledi:

“ELAZIĞ’DA İNCELENEN HER DÖRT EVDEN BİRİ AĞIR HASARLI”

“2020 yılında 6.8 büyüklüğünde deprem yaşayan Elazığ’da, yaralar henüz sarılmamışken ilimiz 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen iller arasında oldu. Bu depremlerde ihmal yüzünden yıkılan bir binamız haricinde başka yıkım olmamıştır. İl genelinde yapılan yaklaşık 32 bin bina taramasından yaklaşık 8 bin tanesi ağır hasarlı raporu almıştır. Yani incelenen her 4 yapıdan 1 tanesi oturulmaması gereken yapıdır. Oturulmaması gereken diyorum çünkü 2023 yılında ihmal yüzünden, şehrimizde son depremde yıkılan yapıya 2020 depreminde ilk önce ağır hasar verilmiş olup, sonrasında birkaç kişinin itirazı sonucunda birkaç kişinin itirazı sonucu orta hasar raporu verilen bir yapı 2023 depreminde yıkılmış ve iş bilmezler yüzünden orta hasara dönüştürülen bu bina, 2 cana mal oldu. Elazığ da incelenen her 4 yapıdan 1 i ağır hasarlı demiştik. Bu da Elazığ’da konut ihtiyacının olduğunu gösteriyor. Yaşanan depremler sonucunda Elazığ’a çevre illerden alınan göçü de hesaplarsak konut krizinin ne kadar derin olduğu anlaşılır. 

“ELAZIĞ’DA İNŞAATLAR NEDEN DURDURULDU?”

Elazığ’da bu kadar konut sıkıntısı olmasına rağmen, 6 Şubat depremlerinden bu yana Elazığ’da inşaat sektörü durmuş vaziyette. Sebebi ise artçı depremler olarak gösterilmektedir. Elazığlı iş insanları olarak, depremin merkez üssü olan, depremden daha çok etkilenen illerde, neden inşaat faaliyetlerinin devam ettiğini, beton döküldüğünü merak ediyoruz. Zaten deprem öncesi yaşanan ekonomik krizden dolayı inşaat sektörü darboğazda idi. Fiyat artışları ve vergi yükü hem müteahhit firma hem de evlerini yapmak isteyen vatandaşlar için büyük bir zorluk. Bu zorluğun üstüne, enflasyon bu kadar zirvedeyken, her gün fiyat güncellemesi ile inşaat malzemelerine zam gelirken evler nasıl yapılacak? 2021 yılında 130 metrekare ev 100 bin TL’ye yapılabiliyordu. Ama 2023 yılında 130 metrekare ev 800- 900 bin TL’ye yapılabiliyor. 2021 yılının sonlarına doğru imar durduruldu ve inşaata yeni başlayacak olan müteahhitler ruhsat alamadı. 2022 yılının mart-nisan aylarında ruhsatlar için izin çıktı ama yapılan itirazlar sonucunda tekrardan imar durduruldu. Eylül ayında tekrardan imar açıldı. Yani 2021 yılının sonundan 2022 Eylül ayına kadar yeni ruhsat alınmadı. Yani inşaat sezonunda inşaat yapmayarak geçirdik, boşa harcadık.

“İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN DARBE ALMASI HÜKÜMETİN YANLIŞ POLİTİKALARI YÜZÜNDEN”

İnşaat maliyetlerinin bu kadar artması, inşaat sektörünün bu denli darbe görmesi hükümetin izlediği yanlış politikadan başka bir şey değildir. Bugün aynı hatayı 1 yıl içinde tüm konutları yapacağız diyerek yapıyorlar. Madem bu kadar kısa bir sürede konutlar yapılacaktı, 2020 yılından bu yana neden Elazığ’ı neden ayağa kaldıramadınız? Deprem değil ihmal öldürür diyoruz. Evet bina yapımında en önemli iki faktör demir ve betondur. Bunların çok iyi denetlenmesi gerekiyor. Özellikle beton dökümünde yapı denetim personellerinin şantiyeye bir tiyatro izleyicisi olarak değil, gerçek bir kontrol vazifesini yapan teknik bir adam olarak gelmeli ve beton dökümünde betona olumsuz etki edecek müdahalelere izin vermemelidir.”

“BİRİM FİYATI 6 BİN 350 LİRA İKEN 16 BİN LİRAYA İHALE VERİLDİ”

Deprem bölgelerinde yapılan TOKİ evlerinin ihalesinin metrekare birim fiyatının 6 bin 350 lira olarak belirlenmesine rağmen, işi alan firmalara 15-16 bin liradan ihale edildiğini söyleyen Recep Ceylan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Son olarak deprem bölgelerinde yapılan TOKİ ihalelerinden bahsetmek istiyorum. Yapılan ihalelerde konut başına 1 milyon 500 bin ila 1 milyon 800 bin TL ye verildiği görülmektedir. Tabi bunlara KDV ve fiyat farklarını da eklersek bu fiyat daha da artmaktadır. Bugün yapılan ihalelerde metrekare fiyatı yaklaşık olarak 15-16 bin TL arasında verilmiştir. Tamam, maliyet bu kadar fazla olmuş olabilir ama madem maliyet bu kadar yüksekse, neden Çevre ve Şehircilik birim fiyatını 6 bin 350 lira olarak verdi veya madem birim fiyat metrekare fiyatı 6 bin 350 TL ise neden ihale fiyatını 15-16 bin TL’den verdiniz ve hangi firmalara verdiniz? Elazığ depreminden sonra dışarıdan bir müteahhit kendi yaptığı 170 metrekarelik evi 400 bin TL ye satıyorken, TOKİ’ye 1 milyon 200 bin liraya daha az metrekareli evler yaptırıldı. Aradaki bu fark sadece mal sahiplerinden değil, tüm Türkiye’nin cebinden çıktı. Şunu da eklemek istiyorum, depremden etkilenen iller arasında gösterilen Diyarbakır’da inşaat faaliyetleri başlamış durumda.”

 

Art’s Magazin  Yurt

ELAZIĞLI İNŞAAT MÜHENDİSİ: “DEPREM BÖLGESİNDEKİ TOKİ MALİYETLERİ BİRİM FİYATI 6 BİN 350 LİRA İKEN 16 BİN LİRAYA İHALE VERİLDİ”

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!