DOWN SENDROMLU ÇOCUKLAR ESKİŞEHİR’DE HENTBOL İLE BULUŞUYOR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DOWN SENDROMLU ÇOCUKLAR ESKİŞEHİR’DE HENTBOL İLE BULUŞUYOR

Türkiye Hentbol Federasyonu, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB), Eskişehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Türkiye Down Sendromu Derneği’nin iş birliğiyle, down sendromlu çocuklara yönelik hazırlanan ‘Hentbol ile +1’ projesinin tanıtım toplantısı, Osmangazi Spor Kompleksi’nde yapıldı.

Türkiye Hentbol Federasyonu, EBB, Eskişehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Türkiye Down Sendromu Derneği, 8-12 yaş aralığındaki down sendromlu çocuklara hentbol ile sporda fırsat eşitliği sağlamak için yola çıktı. Eskişehir’de başlatılan ‘Hentbol ile +1’ pilot çalışmasıyla; down sendromlu çocuklara hentbol öğretilirken bir yandan da takım olma, iletişim, sosyalleşme, yönergelere uyma gibi becerilerinin ve fiziksel kondisyonlarının geliştirilmesi amaçlanıyor.

Osmangazi Spor Kompleksi’ndeki projenin tanıtım toplantısına; Türkiye Hentbol Federasyonu Başkanı Uğur Kılıç, Türkiye Down Sendromu Derneği Genel Sekreteri Fulya Ekmen, EBB Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Ali Çeliksoy, Eskişehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Şube Müdürü Özkan Çimenli, bürokratlar, antrenörler, hentbolun duayenleri ile down sendromlu çocuklar ve aileleri katıldı.

Törende konuşma yapan Türkiye Down Sendromu Derneği Genel Sekreteri Fulya Ekmen; sporun down sendromlu çocuklar için fiziksel, bilişsel, sosyal ve ruhsal anlamda bir gelişim fırsatı olduğunu söyledi. Ekmen, Eskişehir’de başlayan söz konusu çalışmayı dernek olarak tüm Türkiye’ye yaymak istediklerini ve hayallerinin Türkiye Hentbol Federasyonu çatısı altında tüm illerde down sendromlu çocuklardan oluşan hentbol takımlarının kurulması olduğunu ifade etti. 

Türkiye Hentbol Federasyonu Başkanı Uğur Kılıç da “Eskişehir’de böylesi anlamlı ve güzel bir projenin hayata geçmesinden dolayı çok mutluyuz. Bu proje federasyonlara da örnek olacak bir projedir. Eskişehir ilk pilot uygulamamızı yapacağız. Sporla her kesimi bir araya getirecek bu proje ile tüm Türkiye’ye örnek olmak istiyoruz. Tüm paydaşları kutluyor, çok teşekkür ediyorum” dedi.

EBB Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Ali Çeliksoy ise şunları kaydetti:

“Bu projenin ayakta kalması siz değerli ailelerin desteğiyle olacaktır. Böylesi anlamlı bir projede yer almaktan ve sağladıkları katkılardan dolayı tüm paydaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Hentbol, bu özel gruplarımızın hayata kazandırılması, öz yaşam becerilerinin desteklenmesi, kapasitelerinin farkına varmaları, belirli bir grupla birlikte hareket ediyor olmaları, sosyalleşmelerinin neler kazandırabileceğini ailelerle görüşerek paylaşmaya çalıştım. Bugün de bu sürecin paydaşlarımızla birlikte çok güzel yerlere evrildiğini görüyoruz. Çocuklarımızın psiko-motor testlerini yaptık ve çok iyi noktalarda olduğumuzu gördük. Haziran sonunda yeniden sonuçları alarak ailelerimize bir karne vereceğimizi taahhüt ettik. Bu projede hiçbir ailemizin, çocuğumuzun birbiri ile yarışı ile değil çocuğumuzun kendi gelişimi ön plandadır. Tüm paydaşlara tüm emek verenlere çok teşekkür ederim.”

HENTBOL FESTİVALİ DÜZENLENECEK 

Proje süresince haftada iki gün hentbol antrenmanı yapılırken, katılımcıların hem fiziksel hem sosyal gelişimleri takip edilecek. Çocukların özgüvenlerini artırmak, maç heyecanını ve neşesini yaşayarak motive olmalarını sağlamak amacı ile hentbol maçlarından önce gösteri maçları planlanırken, projenin ilk fazının tamamlanacağı Haziran 2023’te de bir hentbol festivali düzenlenmesi planlanıyor. 

 

 

 

Art’s Magazin  Yurt

DOWN SENDROMLU ÇOCUKLAR ESKİŞEHİR’DE HENTBOL İLE BULUŞUYOR

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!