EBB SENFONİ ORKESTRASI’NDAN ‘UĞUR MUMCU’YU ANMA KONSERİ’

featured
service

EBB SENFONİ ORKESTRASI’NDAN ‘UĞUR MUMCU’YU ANMA KONSERİ’

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB) Senfoni Orkestrası ile Şehir Tiyatroları’nın ortaklığında ve Saygun Filarmoni ile Eskişehir Polifonik Korosu katkılarıyla, ‘Uğur Mumcu’yu Anma Konseri’ düzenlendi. 

EBB Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen konserde gazeteci-yazar Uğur Mumcu anıldı. Konserin ilk bölümünde ‘harika çocuk’ yasasıyla yurt dışına gönderilen son öğrenci olan piyano sanatçısı Emre Yavuz, Sergey Rachmaninov’un 3. Piyano Konçertosu’nu icra etti. Konserin ikinci bölümde ise Turgay Erdener’in Uğur Mumcu’ya adadığı ‘Uğur Mumcu Kantatı’ adlı bestesi seslendirildi. 

Türkiye’nin büyük şeflerinden Rengim Gökmen’in yönettiği konsere, soprano Selva Erdener, soprano Ezgi Görkem Yıldırım, soprano Tuğba Mankal ve tenor Emre Akkuş konuk solist olarak katıldı. Rejisörlüğünü ve anlatıcılığını Murat Atak’ın üstlendiği gecede, Şehir Tiyatroları sanatçılarından Zafer Ergül ve Bilge Büyükerşen de anlatıcı olarak yer aldı.  Gecede seslendirilen eserlerin yanı sıra video gösterimi eşliğinde Mumcu’nun hayatı ve düşünceleri anlatıldı.

Konserin sonunda konuşma yapan EBB Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Uğur Mumcu Eskişehir için ayrı bir anıttır, değerli bestecimiz Turgay Erdener’in bestesi, orkestramız, koro ve solistlerin burada terennüm ettiği ezgiler, bugün bizi çok eskilere götürdü, anılarımızı canlandırdı. Buradan tekrar kendisini rahmetle anıyorum” dedi. 

Büyükerşen’in ardından konuşan Uğur Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu da Yılmaz Büyükerşen’e, Senfoni Orkestrası’na ve Eskişehir’e teşekkür etti.

Gelecek programda EBB Senfoni Orkestrası, orkestra şefi Can Okan ve piyano sanatçısı Mertol Demirelli’yi sahnede ağırlayacak. W.A. Mozart’ın Piyano Konçertosu No. 23 ve A. Dvorak’ın Senfoni No. 9 ‘Yeni Dünyadan’ eserlerinin icra edileceği konser, 3 Şubat 2023 Cuma akşamı 20.00’de Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Art’s Magazin  Yurt

EBB SENFONİ ORKESTRASI’NDAN ‘UĞUR MUMCU’YU ANMA KONSERİ’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!