Eskişehir’de ‘Ulaşımda Kadınlara Pozitif Ayrımcılık’ Uygulaması Devam Ediyor

featured
service

Eskişehirde Ulaşımda Kadınlara Pozitif Ayrımcılık Uygulaması Devam Ediyor 

Eskişehir’de ‘Ulaşımda Kadınlara Pozitif Ayrımcılık’ Uygulaması Devam Ediyor 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB) tarafından 2016 yılında başlatılan ‘Ulaşımda Kadınlara Pozitif Ayrımcılık’ uygulaması devam ediyor. Uygulama ile kadınlar, saat 20.00’den sonra tüm otobüs hatlarında istediği yerde otobüsten inebiliyor.

2016 yılında üç hatta pilot uygulama olarak başlayan, 2017 yılında ise tüm hatlarda geçerli olan projede; kadın yolcular saat 20.00’den sonra otobüslerden durak beklemeksizin istedikleri yerde inebiliyor. 

Çalışmanın ilk kez Eskişehir’de yaşama geçtiğini belirten EBB Başkanı Yılmaz Büyükerşen, her 25 Kasım’da olduğu gibi bu yıl da uygulamayı bir kez daha hatırlatmak istediğini belirterek, şunları söyledi:

“Kadınlara yönelik cinayet, şiddet, taciz başta olmak üzere büyük bir toplumsal yarayan dönüşen bu olaylara karşı, devletin ilgili kurumları radikal kararlar almalı ve bunları derhal uygulamaya koymalıdır. Bizler de yerel yönetimler olarak kadınlara pozitif ayrımcılık sağlayacak uygulamalar ve projeler geliştirme konusunda daha fazla çalışmak zorundayız.

Büyükşehir Belediyesi olarak Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezimizde kadınlara ücretsiz olarak psikolojik, hukuki ve sağlık alanında danışmanlık hizmeti veriyoruz. Eşitlik Birimimiz de hak temelli, eşitlikçi projelerle önemli çalışmalara imza atıyor. 2016 yılında Eşitlik Birimi ve Ulaşım Daire Başkanlığımızın ortaklaşa hayata geçirdiği uygulama sayesinde kadınlar saat 20.00’den sonra otobüslerden durak beklemeksizin istedikleri yerde inebiliyorlar. Bu uygulamanın diğer kentlerimizde de yaygınlaştırılmış olması bizleri son derece sevindiriyor. Kadınların kendisini güvende hissetmediği hiçbir yer güvenli değildir. Bunu asla aklımızdan çıkarmamalıyız.” 

 

Art’s Magazin | Yerel

Eskişehir’de ‘Ulaşımda Kadınlara Pozitif Ayrımcılık’ Uygulaması Devam Ediyor 1
Eskişehir’de ‘Ulaşımda Kadınlara Pozitif Ayrımcılık’ Uygulaması Devam Ediyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!