Grayscale’nin GBTC’si Kendi Halving’ine Ulaşıyor: Spot ETF’lerin Lansmanından Beri Bitcoin Varlıkları %50 Azaldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Grayscale’nin GBTC’si Kendi Halving’ine Ulaşıyor: Spot ETF’lerin Lansmanından Beri Bitcoin Varlıkları %50 Azaldı

Kripto Haberleri – Grayscale’in GBTC bitcoin varlıkları, 11 Ocak’ta ABD spot bitcoin borsa yatırım fonlarının piyasaya sürülmesinden bu yana son üç ayda keskin bir düşüş yaşadı.

Table of Contents

Toggle

Grayscale’nin GBTC’si Kendi Halving’ine Ulaşıyor: Spot ETF’lerin Lansmanından Beri Bitcoin Varlıkları %50 Azaldı

BlackRock ve Fidelity gibi devlerin sunduğu dokuz yeni ETF’nin aksine, Grayscale’in önceden var olan Bitcoin Güveni sadece bir ETF’ye dönüştü, yaklaşık 619,220 BTC ile başladı. Ancak, GBTC %1,5’e kadar yüksek bir ücret alıyor, ki bu BlackRock’un IBIT’inin sadece %0,12 olduğundan önemli ölçüde daha fazla. Sonuç olarak, fonun en son açıklamalarına göre, GBTC’nin bitcoin stoğu yaklaşık %50 azalarak yaklaşık 311,621 BTC’ye düştü.

Bu düşüşe rağmen, GBTC’nin USD cinsinden yönetim altındaki varlıkları, spot ETF’lerin piyasaya sürülmesinden bu yana bitcoin fiyatındaki eş zamanlı artış nedeniyle 11 Ocak’taki 28,7 milyar dolardan şu anda 19,8 milyar dolara yalnızca %31’lik bir düşüş gördü.

BlackRock’un IBIT’i ve Fidelity’nin FBTC spot ETF’leri, bitcoin varlıklarının pazar payı açısından liderler olarak ortaya çıktı. GBTC’nin hakimiyeti lansman gününde neredeyse %100’den son verilere göre yalnızca %37,3’e düştü; IBIT %32,2’yi, FBTC ise %17,8’i elde etti.

ABD Spot Bitcoin ETF’leri 840.000’den Fazla BTC Topladı: Bitcoin’in Toplam Arzına Etkisi

Tüm ABD spot Bitcoin ETF’lerinin toplam varlıkları şu anda yaklaşık 840.000 BTC’de bulunuyor ve bu, Bitcoin’in toplam 21 milyon arzının %4’ünden fazlasını temsil ediyor.

Son işlem seanslarında yalnızca BlackRock’un IBIT’i ve Grayscale’in GBTC’si önemli bir akışa tanık oldu. IBIT Pazartesi günü 73,4 milyon dolarlık giriş görürken, GBTC 110,1 milyon dolarlık çıkışla karşı karşıya kaldı ve bu da 36,7 milyon dolarlık net çıkışla sonuçlandı. Bu trend, Cuma günkü 55,1 milyon dolarlık net çıkışın ardından geldi.

Bu dalgalanmalara rağmen, spot Bitcoin ETF’lerinin başlangıcından bu yana bu fonlara yapılan net girişler toplam 12,5 milyar doları buluyor.

Bu arada, Hong Kong’da Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu, çeşitli firmalar tarafından yönetilen birkaç spot Bitcoin ve Ethereum ETF’sine yeşil ışık yaktı. Düzenleyici süreçlerin devam etmesi nedeniyle Nisan ayının sonlarında faaliyete geçmesi beklenen bu ETF’ler, potansiyel talebi değerlendirmeyi amaçlıyor ancak bazı analistler bunların başarısı konusunda temkinli davranıyor.

Jeopolitik gerilimlerin ortasında Bitcoin fiyatı geçen hafta %10 düştü ve şu anda 63.459 dolardan işlem görüyor. Ancak yine de yılbaşından bu yana yüzde 50 oranında güncel kalıyor. The Block’un Bitcoin Halving Geri Sayımına göre, madencilerin blok ödüllerini 6,25 BTC’den 3,125 BTC’ye düşüren yaklaşan halving olayının dört gün içinde gerçekleşmesi planlanıyor.

Kripto Haberleri ve Gündemini Takip Etmek İçin Crypto Data Space‘i Ziyaret Edin

Kripto Haberleri

Grayscale’nin GBTC’si Kendi Halving’ine Ulaşıyor: Spot ETF’lerin Lansmanından Beri Bitcoin Varlıkları %50 Azaldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!