Çeşme Festivali Sürüyor

Çeşme Festivali Sürüyor
service

Çeşme Festivali Sürüyor 1

Çeşme Festivali Sürüyor

Çeşme Belediyesi’nin “Balkan Günleri” temasıyla düzenlediği Çeşme Festivali’nde coşku sürüyor. İlçenin dört bir yanında konser ve çeşitli etkinliklerin düzenlendiği festivalde ünlü tarihçi, akademisyen ve yazar İlber Ortaylı ile müzisyen ve besteci Cahit Berkay da söyleşi yaptı.

Festivalin ikinci gününde, Alaçatı, Ilıca ve Çiftlik’te eş zamanlı mutfak atölyeleri kurulurken, Alaçatı Ek Hizmet Binası’nda da Keçe Ali Resim Sergisi açıldı. Aya Haralambos Kilisesi’nde ise gazeteci Korcan Karar moderatörlüğünde Cahit Berkay tarafından “Ülke Ülke Balkan Müziği” konulu söyleşi ve dinleti yapıldı.

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, Cahit Berkay’ın dinleti ve söyleşisi sonrası şöyle konuştu:

“Çeşme Festivali, Çeşme deniz şenlikleri olarak başlamıştı. Ben o zaman 13-14 yaşında gençtim. ‘Selvi boylum al yazmalım’ filminin gösterimini Cihan ünal ve Türkan Şoray ile beraber izlemiştim. Yıllar sonra belediye başkanı olarak o besteyi yapan üstadıma çiçek vermenin onurunu yaşadım. Bana bu onuru yaşatan Çeşme halkıma teşekker ediyorum.

Çocuklarımıza yaptığımız yatırımlara hiç acımıyorum, gözüm kapalı yapıyorum. Gençlerimize yaptığımız yatırımlara da hiç yanmıyorum. En çok ve gururla yaptığım yatırım ise Atatürk’ün kızları ve cumhuriyet kadınları için. Biz halen bu festivalleri yapabiliyorsak Atatürk’ün kızları ve cumhuriyetin kadınları sayesinde. İyi ki varsınız. 2023 festivalini de Akdeniz temasıyla yapacağımızı şimdiden duyuruyorum.”

Cahit Berkay da sözlerinden dolayı Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran’a teşekkür etti.

Festivalde daha sonra ünlü tarihçi, akademisyen ve yazar İlber Ortaylı “Balkan Göçü ve Türkiye’ye Etkileri” üzerine bir söyleşi yaptı. Çeşmeliler’in yoğun ilgisi ile karşılanan Ortaylı soruları da yanıtladı. Başkan Ekrem Oran, Ortaylı’ya söyleşiden dolayı teşekkür etti. 

Festival kutlamaları kapsamında eş zamanlı başlayan konserlerde Çiftlik Köy Meydan Sahne’de Yasemin Göksu, Çeşme Cumhuriyet Meydanı’nda Kolektif İstanbul, Alaçatı Meydan Sahne’de ise Cenk Bosnalı ve Shantel festival coşkusunu zirveye taşıdı.

 

 

Art’s Magazin | Festival

Çeşme Festivali Sürüyor 2

Çeşme Festivali Sürüyor
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!