DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 349239-1,04%
─░zmir
25┬░

AÇIK

05:22

─░MSAK'A KALAN S├ťRE

FA─░K ├ľZTRAK, PART─░L─░LERE CHP’N─░N EKONOM─░DEK─░ ├ç├ľZ├ťM ├ľNER─░LER─░N─░ ANLATTI: “T├ťRK─░YE ─░├ç─░N YEN─░ B─░R H─░KAYE, YEN─░ NES─░L KALKINMA STRATEJ─░S─░”
 • Art's Magazin – En G├╝ncel Haberler
 • Son Dakika Haberleri
 • FA─░K ├ľZTRAK, PART─░L─░LERE CHP’N─░N EKONOM─░DEK─░ ├ç├ľZ├ťM ├ľNER─░LER─░N─░ ANLATTI: “T├ťRK─░YE ─░├ç─░N YEN─░ B─░R H─░KAYE, YEN─░ NES─░L KALKINMA STRATEJ─░S─░”

FA─░K ├ľZTRAK, PART─░L─░LERE CHP’N─░N EKONOM─░DEK─░ ├ç├ľZ├ťM ├ľNER─░LER─░N─░ ANLATTI: “T├ťRK─░YE ─░├ç─░N YEN─░ B─░R H─░KAYE, YEN─░ NES─░L KALKINMA STRATEJ─░S─░”

ABONE OL
23 Eyl├╝l 2022 17:02
FA─░K ├ľZTRAK, PART─░L─░LERE CHP’N─░N EKONOM─░DEK─░ ├ç├ľZ├ťM ├ľNER─░LER─░N─░ ANLATTI: “T├ťRK─░YE ─░├ç─░N YEN─░ B─░R H─░KAYE, YEN─░ NES─░L KALKINMA STRATEJ─░S─░”
0

BE─×END─░M

ABONE OL

FA─░K ├ľZTRAK, PART─░L─░LERE CHP’N─░N EKONOM─░DEK─░ ├ç├ľZ├ťM ├ľNER─░LER─░N─░ ANLATTI: “T├ťRK─░YE ─░├ç─░N YEN─░ B─░R H─░KAYE, YEN─░ NES─░L KALKINMA STRATEJ─░S─░”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin Seferihisar’daki toplant─▒s─▒nda, “Türkiye ─░çin Yeni Bir Hikaye, Yeni Nesil Kalk─▒nma Stratejisi” ba┼čl─▒─č─▒ alt─▒nda, CHP’nin Türkiye’de ya┼čanan ekonomik sorunlara ili┼čkin çözüm önerilerini anlatt─▒. Öztrak, Türkiye’de uygulanan büyüme modelinin t─▒kand─▒─č─▒n─▒ ve bunun sonucundan hem ekonomik kriz hem de yönetim krizi ya┼čand─▒─č─▒n─▒ söyledi.

CHP TBMM Grubu taraf─▒ndan ─░zmir’in Seferihisar ilçesinde düzenlenen ve 3 gün sürecek olan 27. Dönem 5. Çal─▒┼čma ve De─čerlendirme Toplant─▒s─▒, CHP Genel Ba┼čkan─▒ Kemal K─▒l─▒çdaro─člu’nun kat─▒l─▒m─▒yla bugün ba┼člad─▒. 

CHP Genel Ba┼čkan Yard─▒mc─▒s─▒ ve Tekirda─č Milletvekili Faik Öztrak, toplant─▒da milletvekillerine, Türkiye’de ya┼čanan ekonomik sorunlar─▒ çözüm önerilerini anlatt─▒.

Türkiye’de iki krizin ayn─▒ anda ya┼čand─▒─č─▒n─▒ söyleyen Öztrak, bunlardan ilkinin ekonomik kriz, ikincisinin ise yönetim krizi oldu─čunu belirtti.

Büyüme modelinin t─▒kand─▒─č─▒n─▒ söyleyen Öztrak, Temmuz 2018’den bu yana Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankas─▒’n─▒n 128 milyar dolar─▒n─▒n yok oldu─čunu, üç Hazine ve Maliye Bakan─▒, dört Merkez Bankas─▒ Ba┼čkan─▒ ve be┼č Türkiye ─░statistik Kurumu (TÜ─░K) Ba┼čkan─▒ de─či┼čti─čini hat─▒rlatt─▒.

Türkiye’nin jeopolitik konumuna de─činen Öztrak, 4,5 saat uçu┼č mesafesinde 58 ülkeye, 1,5 milyar nüfusa ve 22 trilyon dolarl─▒k pazara ula┼čma olana─č─▒ oldu─čuna dikkat çekti.

Sunumunda “Milletin zenginle┼čmesi, kral yerine kural olmas─▒na ba─čl─▒d─▒r” diyen Öztrak, “Her düzeyde etkili, hesap verebilir ve kapsay─▒c─▒ kurumlar olu┼čturarak, demokrasiyi güçlendirerek; hak, hukuk ve adaleti önceleyen bir büyüme stratejisi” vurgusu yapt─▒. Öztrak, iktidara geldikleri takdirde h─▒zla atacaklar─▒ ad─▒mlar─▒ ┼čöyle s─▒ralad─▒: 

“Strateji ve Planlama Te┼čkilat─▒n─▒n Kurulmas─▒ Hakk─▒nda Kanun, 1211 say─▒l─▒ T.C. Merkez Bankas─▒ Kanunu’nun ba─č─▒ms─▒zl─▒─č─▒ güçlendirecek biçimde revizyonu, Ekonomik Sosyal Konseyin Kurulu┼ču Çal─▒┼čma Esas ve Yöntemleri Hakk─▒nda Kanun’un güncel ko┼čullar alt─▒nda revizyonu, Durum ve Hasar Tespit Komisyonu kurulmas─▒ hakk─▒nda karar ç─▒kart─▒lmas─▒, ─░stanbul Sözle┼čmesi’ni yeniden yürürlü─če sokacak düzenlemenin yap─▒lmas─▒, 4734 say─▒l─▒ Kamu ─░hale Kanunu’nun ┼čeffafl─▒k ve rekabeti art─▒rma yönünden yeniden tadili için kanun ç─▒kart─▒lmas─▒, 5429 say─▒l─▒ Türkiye ─░statistik Kurumu Kanunu’nun güncel ko┼čullar alt─▒nda revizyonu, 6085 say─▒l─▒ Say─▒┼čtay Kanunu’nun uluslararas─▒ standartlara uyum ve TBMM’nin denetim yetkisini güçlendirecek biçimde revizyonu, Siyasette Etik Kanunu’nun ç─▒kart─▒lmas─▒, Devlet Personel Ba┼čkanl─▒─č─▒ ─░hdas─▒ ve Kamu Personeli Al─▒m Standartlar─▒ Kanunu ç─▒kart─▒lmas─▒.” 

Öztrak, CHP’nin iktidara gelmesi halinde yap─▒lacaklar─▒n─▒ da ┼čöyle anlatt─▒:

“Güçlendirilmi┼č Demokratik Parlamenter Sistem; Cumhurba┼čkan─▒ tarafs─▒z olacak, kuvvetler ayr─▒l─▒─č─▒ güçlendirilecek. Yeni bir Seçim Yasas─▒ ç─▒kacak, milletin vekilini millet seçecek. Siyasi Ahlak Yasas─▒ Ç─▒kacak, siyaset kirden ar─▒nd─▒r─▒lacak. AB 23. ve 24. fas─▒llara uyum hemen sa─članacak. TBMM’de Bütçe Kesin Hesap Komisyonu kurulacak; harcamalarda ┼čeffafl─▒k ve hesap verebilirlik. Durum ve Hasar Tespit Komitesi kurulacak. Sadakati de─čil liyakati esas alan Personel Yasas─▒ ç─▒kar─▒lacak. Merkez Bankas─▒’n─▒n araç ba─č─▒ms─▒zl─▒─č─▒na müdahale önlenecek. Kamu ─░hale Kanunu, ┼čeffafl─▒k ve rekabeti art─▒racak biçimde tadil edilecek.”

Öztrak, “Ekonomiyi S─▒cak Parayla ┼×i┼čiren De─čil Üreterek, Verimlilikle Zenginle┼čtiren Bir Büyüme Stratejisi” ba┼čl─▒─č─▒ alt─▒nda da ┼čunlar─▒ s─▒ralad─▒:

“Ekonomide üretim odakl─▒ rekabetçi yakla┼č─▒m; e─čitim politikalar─▒n─▒ ça─č─▒n gereklerine ve ekonominin ihtiyaçlar─▒na göre yeniden ┼čekillendirece─čiz. Karar alma süreçlerinde kamu ve özel kesim aras─▒nda yeni ve etkili bir kurumsal i┼č birli─čini sa─člayaca─č─▒z. Strateji ve Planlama Te┼čkilat─▒n─▒ kuraca─č─▒z. Kat─▒l─▒mc─▒, etkili stratejiler ve planlamayla kapsay─▒c─▒ ve sürdürülebilir sanayile┼čme desteklenecek. Yenilikçili─či, dijital altyap─▒y─▒ güçlendirece─čiz. Ye┼čil mutabakata uyum sa─člayaca─č─▒z. Herkesin eri┼čilebilece─či temiz, güvenilir, sürdürülebilir ve ça─čda┼č enerji altyap─▒s─▒n─▒ kuraca─č─▒z. G─▒da güvenli─čini sa─člayaca─č─▒z, planl─▒ tar─▒m─▒ destekleyece─čiz. Tar─▒mda, sa─čl─▒kta ve enerjide kendine yeterli olmak için kamucu politikalar izleyece─čiz. Ekonomik ve Sosyal Konsey; ekonomideki aktörlerle ve sosyal taraflarla isti┼čare. Ulusal Vergi Konseyi; adil bir vergi sistemi.

Yoksullu─ča son verece─čiz. Her ya┼čta sa─čl─▒kl─▒ ve kaliteli ya┼čam─▒ güvence alt─▒na alaca─č─▒z. Herkes nitelikli e─čitime ula┼čabilecek ve ya┼čam boyu ö─črenim f─▒rsatlar─▒ndan yararlanacak. Herkes ‘insana yak─▒┼č─▒r i┼če’ ula┼čabilecek. Her türlü ki┼čisel ve bölgesel e┼čitsizliklerle mücadele edece─čiz. Eme─čin milli gelirden hakça pay almas─▒n─▒ sa─člayaca─č─▒z. Hiç kimse büyüme sürecinden d─▒┼članmayacak. Do─čumdan itibaren f─▒rsat e┼čitli─či. Bu, h─▒zl─▒ ve kesintisiz büyüme için ┼čart. Çal─▒┼čma hayat─▒ndaki düzenlemeler ILO normlar─▒na uyumlu olacak. Aile Destekleri Sigortas─▒’n─▒ kuraca─č─▒z. Devlet yard─▒mlar─▒ ‘lütuf’ de─čil ‘hak’ olacak. Hiçbir çocuk yata─ča aç girmeyecek.”

Öztrak, son olarak, “Bozmadan, Yok Etmeden Kesintisiz Kalk─▒nma. Sürekli ve Kesintisiz Kalk─▒nma” ba┼čl─▒─č─▒ alt─▒nda ┼čunlar─▒ anlatt─▒:

“Çevresel sürdürülebilirlik; ekosistem hakk─▒ anayasal bir hak olacak. Paris ─░klim Anla┼čmas─▒’na uyumu sa─člayaca─č─▒z. Ye┼čil finansmana eri┼čimi kolayla┼čt─▒racak tedbirleri alaca─č─▒z. Kurumsal sürdürülebilirlik; kurumlar─▒ tahrip etmeden, ┼čartlara göre yenileyip güçlendirerek ilerlemek. Düzenleyici ve denetleyici kurumlar üzerinden siyasetin gölgesinin derhal kald─▒r─▒lmas─▒ gerekiyor. Maliye ve para politikalar─▒n─▒n sürdürülebilirli─či; bütçe aç─▒klar─▒n─▒n kontrolden ç─▒kmas─▒na, kamu borcunun h─▒zla yükselmesine izin vermeden büyüme. Çapalar─▒n güçlendirilmesi; i┼člevsiz hale getirilen mevcut çapalar─▒n güçlendirilmesi, gerekirse yeni çapalar─▒n getirilmesi.”

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP

  PUAN DURUMU

  O G P
  1. Adana Demir

   7 +7 16
  2. Galatasaray

   7 +4 16
  3. Ba┼čak┼čehir

   6 +9 14
  4. Be┼čikta┼č

   7 +6 14
  5. Konyaspor

   7 +6 14
  6. Geni┼člet
  7. Fenerbah├že

   6 +14 13
  8. Trabzonspor

   7 +1 13
  9. Kayserispor

   7 +4 12
  10. Gaziantep FK

   7 +3 11
  11. Kas─▒mpa┼ča

   7 -8 9
  12. Alanyaspor

   7 -5 8
  13. Giresunspor

   6 -3 7
  14. Karag├╝mr├╝k

   6 -2 6
  15. Antalyaspor

   7 -6 6
  16. ─░stanbulspor

   6 -6 5
  17. MKE Ankarag├╝c├╝

   6 -5 4
  18. Sivasspor

   7 -6 4
  19. ├ťmraniyespor

   7 -5 2
  20. Hatayspor

   6 -8 1
  PUAN DURUMU