DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 350061-0,22%
─░zmir
19┬░

AÇIK

16:28

─░K─░ND─░'YE KALAN S├ťRE

TEZCAN KARAKU┼× CANDANÔÇÖDAN ÔÇťKAPADOKYAÔÇŁ A├çIKLAMASI: ÔÇťB─░R D├ťNYA M─░RASI G├ľZLER─░M─░Z─░N ├ľN├ťNDE YOK ED─░L─░YORÔÇŁ

TEZCAN KARAKU┼× CANDANÔÇÖDAN ÔÇťKAPADOKYAÔÇŁ A├çIKLAMASI: ÔÇťB─░R D├ťNYA M─░RASI G├ľZLER─░M─░Z─░N ├ľN├ťNDE YOK ED─░L─░YORÔÇŁ

ABONE OL
22 Eyl├╝l 2022 15:07
TEZCAN KARAKU┼× CANDANÔÇÖDAN ÔÇťKAPADOKYAÔÇŁ A├çIKLAMASI: ÔÇťB─░R D├ťNYA M─░RASI G├ľZLER─░M─░Z─░N ├ľN├ťNDE YOK ED─░L─░YORÔÇŁ
0

BE─×END─░M

ABONE OL

TEZCAN KARAKU┼× CANDANÔÇÖDAN ÔÇťKAPADOKYAÔÇŁ A├çIKLAMASI: ÔÇťB─░R D├ťNYA M─░RASI G├ľZLER─░M─░Z─░N ├ľN├ťNDE YOK ED─░L─░YORÔÇŁ

Türk Mühendis ve Mimar Odalar─▒ Birli─či (TMMOB) Mimarlar Odas─▒ Ankara ┼×ube Ba┼čkan─▒ Tezcan Karaku┼č Candan, “Bir dünya miras─▒ gözlerimizin önünde yok ediliyor. Yapt─▒─č─▒m─▒z incelemelerde vah┼četin ne kadar büyük oldu─čunu gördük. Sakl─▒ Kilise’yi ve arkeolojik sit alanlar─▒n─▒ tehdit alt─▒nda, peri bacalar─▒, manast─▒rlar, ┼čapeller, kiliseler ve pek çok yer alt─▒ zenginli─či dozerlerle ve a─č─▒r i┼č makinelerle yok edilme tehdidi alt─▒nda” dedi.

TMMOB Mimarlar Odas─▒ Ankara ┼×ube Yönetim Kurulu ve Mimarlar Odas─▒ Ankara ┼×ubesi Kent ─░zle Merkezi, UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki do─ča harikas─▒ Kapadokya, Göreme-Ortahisar aras─▒nda devam eden yeni yol yap─▒m çal─▒┼čmalar─▒n─▒n oldu─ču bölgeleye giderek incelemeler yapt─▒.

Bölgede yap─▒lan teknik incelemeye Mimarlar Odas─▒ Ankara ┼×ube Ba┼čkan─▒ Tezcan Karaku┼č Candan, Mimarlar Odas─▒ Ankara ┼×ube Ba┼čkan Yard─▒mc─▒s─▒ Ali Atakan, Mimarlar Odas─▒ Ankara ┼×ube Sekreteri Nihal Evirgen, Mimarlar Odas─▒ Ankara ┼×ubesi Kent ─░zleme Sekretaryas─▒ Redife Kolçak kat─▒ld─▒.

─░ncelemelerin ard─▒ndan yaz─▒l─▒ bas─▒n aç─▒klamas─▒ yapan Mimarlar Odas─▒ Ankara ┼×ube Ba┼čkan─▒ Tezcan Karaku┼č Candan, ┼ču de─čerlendirmeleri yapt─▒:

“Bir dünya miras─▒ gözlerimizin önünde yok ediliyor. Yapt─▒─č─▒m─▒z incelemelerde vah┼četin ne kadar büyük oldu─čunu gördük. Sakl─▒ Kilise’yi ve arkeolojik sit alanlar─▒n─▒ tehdit alt─▒nda, peri bacalar─▒, manast─▒rlar, ┼čapeller, kiliseler ve pek çok yer alt─▒ zenginli─či dozerlerle ve a─č─▒r i┼č makinelerle yok edilme tehdidi alt─▒nda.  Bunun ad─▒ do─ča, tarih ve kültür cinayetidir. ─░nceleme sonras─▒nda Nev┼čehir Cumhuriyet Ba┼čsavc─▒l─▒─č─▒’na giderek tahribatlar hakk─▒nda bilgilendirme yapt─▒k. Durumun vahametini anlatt─▒k, dünya miras─▒ kültür varl─▒─č─▒n─▒n tüm de─čerlerinin korunarak nesiller boyu aktar─▒m─▒n─▒n sa─članmas─▒n─▒n önemini vurgulad─▒k.

“KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜ─×Ü ─░LE KAPADOKYA ALAN BA┼×KANLI─×I HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACA─×IZ”

Çal─▒┼čmalar─▒n durdurulmas─▒ için, yeniden görevi kötüye kullanan, dünya miras─▒n─▒n yok edilmesine neden olan bu vandalizme ön ayak olan ve yol yap─▒m çal─▒┼čmalar─▒na izin veren Kapadokya Alan Ba┼čkanl─▒─č─▒ yetkilileri ile belediye yetkilileri, Kültür Varl─▒klar─▒ ve Müzeler Genel Müdürü Yard─▒mc─▒s─▒ Birol ─░nceciköz hakk─▒nda suç duyurusunda bulunaca─č─▒z. Vah┼či bir y─▒k─▒mla kar┼č─▒ kar┼č─▒yay─▒z. Mimarlar Odas─▒ Ankara ┼×ubesi olarak bir kez daha bu katliam─▒n durdurulmas─▒, Kapadokya’n─▒n tamamen yok edilmemesi için kamuoyuna ve yetkililere ça─čr─▒da bulunuyoruz. Süreci titizlikle takip ediyoruz.  Mimarlar Odas─▒ Ankara ┼×ubesi olarak, UNESCO dünya kültür miras─▒ listesinde bulunan Kapadokya’n─▒n ortas─▒ndan geçirilen yol in┼čaat─▒n─▒n durdurulmas─▒ için UNESCO’yu bir kez daha göreve davet ediyoruz. Birle┼čmi┼č Milletler E─čitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Türkiye Milli Komitesi’ne bir mektup göndererek yol ile yap─▒la┼čmalar─▒n yerinde incelenmesi için ve bir çal─▒┼čma komisyonu görevlendirilmesi talebinde de bulunmu┼čtuk. Unesco bu konuda rapor için komisyonlar─▒n çal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒ bildiren cevap verdi. Kapadokya’da telafisi mümkün olmayan zararlar veriliyor. Kültür Bakanl─▒─č─▒ yol yap─▒m sürecini ivedilikle durdurmal─▒d─▒r.  Kapadokya’n─▒n gelece─či için Göreme Aç─▒k Hava Müzesi için bütüncül çevre düzeni ve yönetim plan─▒n─▒n haz─▒rlanmas─▒ gerekti─čini bir kez daha vurguluyoruz.”

 

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP

  PUAN DURUMU

  O G P
  1. Adana Demir

   7 +7 16
  2. Galatasaray

   7 +4 16
  3. Ba┼čak┼čehir

   6 +9 14
  4. Be┼čikta┼č

   7 +6 14
  5. Konyaspor

   7 +6 14
  6. Geni┼člet
  7. Fenerbah├že

   6 +14 13
  8. Trabzonspor

   7 +1 13
  9. Kayserispor

   7 +4 12
  10. Gaziantep FK

   7 +3 11
  11. Kas─▒mpa┼ča

   7 -8 9
  12. Alanyaspor

   7 -5 8
  13. Giresunspor

   6 -3 7
  14. Karag├╝mr├╝k

   6 -2 6
  15. Antalyaspor

   7 -6 6
  16. ─░stanbulspor

   6 -6 5
  17. MKE Ankarag├╝c├╝

   6 -5 4
  18. Sivasspor

   7 -6 4
  19. ├ťmraniyespor

   7 -5 2
  20. Hatayspor

   6 -8 1
  PUAN DURUMU