YOZGAT-ÇORUM ARASINDAKİ ‘SAKLI CENNET’İ TURİZME KAZANDIRMAK İÇİN PROJE HAZIRLANDI

featured
service

YOZGAT-ÇORUM ARASINDAKİ ‘SAKLI CENNET’İ TURİZME KAZANDIRMAK İÇİN PROJE HAZIRLANDI

Yozgat ile Çorum arasında bulunan, Hititler döneminde avlak olarak kullanılan, içerisinde tarihi kalıntılar ile kaya üzerine kazılı Tanrıça Kybele heykelini barındıran ve ‘Saklı Cennet’ olarak bilinen 12 kilometrelik Kazankaya Kanyonu’nun turizme kazandırılması amacıyla proje hazırlandı.

Yozgat’ın Aydıncık ilçesinin Kazankaya Mahallesi’nden başlayıp Çorum’un İncesu ilçesine kadar uzanan ve ‘Saklı cennet’ olarak adlandırılan kanyonun turizme kazandırılmasına yönelik hazırlanan projenin önümüzdeki yıl içerisinde hayata geçirilmesi planlanıyor.

12 kilometrelik bir parkurdan oluşan kanyon, yürüyüş yolunun ilk kilometrelerinden itibaren görkemli bir manzara sunuyor. Kanyon girişinde belirgin bir şekilde taş yığınlardan oluşan burç kalıntısı, ilerleyen yerlerde taşlara oyulmuş merdivenler ve çıkışa yakın Tanrıça Kybele heykeli bulunuyor. Kanyonun gezilebilmesi ve daha fazla turistin gelebilmesine imkan verilmesi için, Çorum sınırına kadar olan yürüyüş parkuru projesinin Yozgat bölgesinde de hayata geçirilmesi ve kanyonun bir ucundan girilip diğerinden çıkılabilecek hale getirilmesi hedefleniyor.

“HEM TARİH HEM DOĞA AÇISINDAN ÇOK FARKLI BİR YER”

Aydıncık Belediye Başkanı Ahmet Koçak, “Burası hem tarih hem doğa hem kuş çeşitliliği açısından, bitki çeşitliliği açısından çok farklı bir yer” dedi. Uzmanların kanyon içerisinde Akdeniz bitki örtüsünün hakim olduğunu belirttiklerini aktaran Koçak, şunları söyledi:

“Burada sumak, incir ve benzeri bitkiler oluyor, Menengiç kahvesi gibi. Bu ürünler dolayısıyla Kazankaya Kanyonu’muz, Yozgat Aydıncık ilçemizden, Kazankaya’dan başlayıp Çorum Ortaköy’ün İncesu köyüne kadar devam ediyor. Burası 12 kilometrelik bir parkur alanı. Burada şu anda biz giriş alanındayız. Buradan ilerledikçe, 12 kilometre sonra Çorum topraklarına çıkıyoruz, İncesu köyüne çıkıyoruz. Burada kayalar biraz daha geniş ama ilerledikçe kanyon daha da daralıyor, 8-10 metreye kadar düşüyor ve siz orada gökyüzünden başka bir yer göremiyorsunuz… Gerçekten buraya geldiğinde kuş sesleri, su sesleri ve bitki çeşitliliği arasında insanı ferahlatan bir yer.”

“YILLIK OLARAK, BU HALİYLE ZİYARETÇİ SAYISI 20 BİNİ BULUYOR”

Belediye olarak Kazankaya Kanyonu’nun turizme kazandırılması için çaba sarf ettiklerini bildiren Koçak, özellikle 1994’li yıllardan itibaren kanyonun tanıtımı için başlattıkları çalışmaların devam ettiğini söyledi. “Şu an yıllık olarak, bu haliyle ziyaretçi sayısı 20 bini buluyor, yaz döneminde” diyen Koçak, kanyon girişinde daha önce belediye tarafından yaptırılan tesislerin bulunduğunu söyledi. Koçak, yeni projeyle kanyonun içine yürüyüş parkurları, seyir terasları, oturma yerleri, dinlenme yerleri, ırmak üzerine ahşap köprüler yapmayı planladıklarını anlattı. Koçak, “Trekking hem kaya tırmanışı açısından hem işte rafting de yapılabilecek yerleri var buranın. Daha önce bununla ilgili çalışmalar yapılmıştı. Biz, bu konuda kaya tırmanışı yapanları, trekkingciler buraya davet ediyoruz. Özellikle Ankara’dan gruplar gelip burayı ziyaret ediyorlar, günlük yürüyüşlerini yapıp dönüyorlar” diye konuştu. 

TARİHİ KALINTILAR BULUNUYOR

Kanyon içerisinde Hitit dönemine ait kalıntıların da yer aldığı bilgisini paylaşan Ahmet Koçak, “Özellikle bu kale, Hititler zamanında, daha sonra Helenistik dönemde kullanılmış bir kale. Nevşehir’de yer altı şehirleri, bazı yerlerde kaleler, burada ise surlar yapılarak kale oluşturulmuş. Burasından başka da girişi yoktur. Bu giriş tamamen kapalıydı, sadece su geçebilecek şekilde bir yerdi ama daha sonra doğa tahribatı nedeniyle yıkılmış durumda” dedi.

BÖLGEDE İNCELEME YAPILDI

Yozgat Valisi Ziya Polat da kanyonun turizme kazandırılmasına yönelik çalışmalarla ilgili teknik heyetin bölgede incelemelerde bulunduğunu bildirdi. Vali Polat, “Bölgede daha önce dağcılık, paraşüt, trekking, doğa yürüyüşü gibi etkinlikler yapılmış. Onların da görüşleri alınarak neler yapılabilir noktasında çalışmalar yapıldı, ardından da proje hazırlandı. Gittim gezdim, çok güzel bir yer. Yapılacak çalışmalar doğal güzelliğine, dokusuna zarar vermeyecek” diye konuştu.

YOZGAT-ÇORUM ARASINDAKİ ‘SAKLI CENNET’İ TURİZME KAZANDIRMAK İÇİN PROJE HAZIRLANDI
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!