“3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ”NDE DÜNYA TEMSİLCİLERİ AVCILAR’DA BULUŞTU

featured
service

“3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ”NDE DÜNYA TEMSİLCİLERİ AVCILAR’DA BULUŞTU

“3 Aralık Dünya Engelliler Günü”nde dünyanın dört bir yanından gelen temsilciler, İstanbul Avcılar’da düzenlenen “Uluslararası Engelli Hakları Zirvesi’nde buluştu. Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, “Buradan, gelir adaletsizliğini azaltacak, ortadan kaldıracak çözümler üretmeden dünyaya mutluluğun, huzurun gelmesinin mümkün olmadığını bir kez daha onlarca ülkeden gelen temsilci ile haykıracağız” dedi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Avcılar’da “Uluslararası Engelli Hakları Zirvesi” düzenlendi. 6 kıtadan 250’den fazla temsilcinin katıldığı Uluslararası Engelli Hakları Zirvesi’nde engellilerin sorunları konuşuldu.

ULUSLARARASI ENGELLİ HAKLARI ZİRVESİ

Birleşmiş Milletler (BM) desteği ve USDHR iş birliği ile düzenlenen etkinliğin ev sahipliğini Avcılar Belediyesi yaptı. Avcılar Double Tree Hilton Oteli’nde 2 gün boyunca sürecek etkinliğe; BM Genel Sekreteri António Guterres, BM Türkiye MUKİM Koordinatörü Alvaro Rodriguez, Birleşmiş Milletler Afrika İyi Niyet Elçisi Queen Mother, İstanbul Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli ve 55’ten fazla ülkeden bakanlar ve üst düzey bürokratlar katıldı. Konuşmaların ardından; engelliler için yapmış olduğu katkılardan dolayı katılımcılara “Mükemmeliyet Ödülü” verildi.

İMAMOĞLU: KONGREDEN ÇIKACAK SONUCU HEYECANLA BEKLİYORUZ

Etkinlikte bir konuşma yapan İmamoğlu şunları söyledi:

“Katılımcıların bu işi hayatlarının öznesi olarak önüne alan düşünen enstitüler, Birleşmiş Milletler’in ilgili kurulları ve özellikle başarılarıyla bizi de çok mutlu eden Avcılar Belediye Başkanımızın kendi şahsi hayatında ve siyasi hayatında özel bir hat olarak baktığı engellilerin hak ve özgürlükleri mücadelesini şimdi bir yerel yönetici olarak devam ettirirken sizleri burada misafir etmesi bizi de çok mutlu etmiştir. Kongremize başarılar diliyorum. Hem ülkemizin hem şehrimizin hem de bütün dünyanın buradan çıkacak olan sonucu heyecanla beklediğini ve buradan çıkacak olan sonucu biz de 20 milyonluk bir kent nüfusu adına sıkı bir şekilde uygulamaya alacağımızı şimdiden hepinize duyurmak isterim.”

HANÇERLİ: ENGELLİLERİN YAŞADIĞI SORUNLAR BİR İNSAN HAKLARI İHLALİDİR

Etkinliğin ev sahipliğini yapan ve hayatı boyunca dezavantajlı bireyler için mücadele veren Türkiye’nin ilk ve tek engelli Belediye Başkanı Turan Hançerli de şunları söyledi:

“Çok değerli misafirler ve dünyanın dört bir yanından gelen kıymetli misafirlerimiz burada, 6 kıtadan ve 50’yi aşkın ülkeden misafirimiz var. İstanbul’da Avcılar’da engelli haklarını konuşacağımız, tartışacağımız ve nihayetinde bir deklarasyon yayınlayacağımız bir zirve gerçekleştiriyoruz. Bunun ve bu kadar kıymetli katılımcılarla birlikte böyle bir etkinlik gerçekleştirmenin haklı gururunu, mutluluğunu yaşıyorum. Özellikle engelli hakları konuşulduğunda uzun yıllar bir ‘sağlık’ yaklaşımıyla bir ‘tedavi’ yaklaşımıyla sorun engellinin sorunu ve biz engelliye destek olacağız, yardım edeceğiz anlayışıyla süreç yürüdü. Sonrasında burada iyi insanlar, yardım eden insanlar ortaya çıktı. Sonrasında başka bir yaklaşım; sosyal yaklaşım değerlendirildi. Sosyal yaklaşım ile çözümler üretilmeye çalışıldı. Fakat engellilik meselesi tam da BM Engelli Hakları Sözleşmesi’nin vurgu yaptığı, BM Engelli Hakları Sözleşmesi’nin felsefesini oluşturduğu gibi bir insan hakları meselesi. Engellilerin yaşadığı sorunlar bir insan hakları ihlali. Dolayısıyla insan hakları yaklaşımı ile engellilerin yaşadığı sorunlara çözüm bulmamız gerektiği çözüm bulunabileceği tüm dünyada konuşuluyor.

“TÜM DÜNYADA HAK İHLALLERİ VAR: Dolayısıyla engellilerin insan haklarına yönelik ciddi ihlaller olduğunu söylemek dünyanın dört bir yanında her bir tarafında engellilerin haklarının temel insan haklarının ihlal edildiğini söylemek yanlış olmaz. Engellilere yönelik hak ihlalleri sadece onlara yapılmış anlamına gelmiyor. Tüm dünyada hak ihlalleri var ve özellikle üçüncü kuşak, yani ekonomik haklarla ilgili ihlaller tüm dünyada eşitsizliğin, adaletsizliğin doğurduğu ihlaller tüm dünyada yaşanıyor ve tabii ki ülkemizde de yaşanıyor. Amerika’da da bu ihlaller yaşanıyor. Engelliler bu ihlallerden bu insan hakları ihlallerinden daha fazla etkileniyorlar, daha ağır sonuçlarla karşı karşıya kalıyorlar. Dolayısıyla tüm dünyada bir eşitlik ve adalet arayışına, eşitlik ve adalet mücadelesine ihtiyaç var. Bu mücadeleyi, bu sorunu sadece engelliler yaşamadığı için bu mücadeleyi tüm iyi insanlar, tüm güzel insanlar birlikte yürüteceğiz.

EŞİTLİK VE ADALET İSTİYORUZ: Tabii eşitsizlik ve adaletsizlik sadece bireyler arasında değil ülkeler ve bölgeler arasında da her geçen gün artıyor. Bu nedenle de dünyanın her bir ülkesinden başka ülkelere göçler de başlıyor. Bu da mülteci sorunu ve göç sırasında yaşanan başka büyük problemler ve sorunları ortaya çıkarıyor. İşte buradan, İstanbul’dan, Avcılar’dan, gelir adaletsizliğini azaltacak, ortadan kaldıracak çözümler üretmeden dünyaya mutluluğun, huzurun gelmesinin mümkün olmadığını bir kez daha onlarca ülkeden gelen temsilci ile haykıracağız. Özellikle ekonomistlerin de söylediği eğer adil bir bölüşüm olmaz ise sürdürülebilir kalkınma sürdürülebilir gelişme mümkün değil! Bu adil görüşmenin hem bölgeler arası hem kıtalar arası hem ülkeler arası hem de bireyler arası olması zorunlu olduğunu adil ve eşit bir dünyanın bütün insanlığa huzur ve mutluluk getireceği bilgisi ile bilinciyle çalışacağız, mücadele edeceğiz. Tüm dünyaya buradan bir kez daha haykırıyoruz; eşitlik ve adalet istiyoruz. Eşitlik ve adalet için tüm insanlıkla iyi ve güzel insanlarla birlikte el ele yürüyeceğiz ve kimseyi geride bırakmayacağız. İşte kimseyi arkada kimseyi geride bırakmayınca tüm insanlığa tüm dünyaya mutluluk ve huzur egemen olacak saygılarımla.”

“3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ”NDE DÜNYA TEMSİLCİLERİ AVCILAR’DA BULUŞTU

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!