MISIR ÇARŞISI’NDAKİ PATLAMA DAVASI… MAHKEME, PINAR SELEK HAKKINDA GIYABİ TUTUKLAMA KARARI VERDİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MISIR ÇARŞISI’NDAKİ PATLAMA DAVASI… MAHKEME, PINAR SELEK HAKKINDA GIYABİ TUTUKLAMA KARARI VERDİ

SİNEM NAZLI DEMİR 

İstanbul Eminönü’ndeki Mısır Çarşısı’nda 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin de yaralandığı patlamaya ilişkin 3 kez berat eden bir kez de hakkındaki mahkûmiyet kararı Yargıtay’ca bozulan Pınar Selek’in yeniden yargılandığı davada, gıyabi tutuklama kararı çıktı. Mahkeme, Selek’in Fransa’dan iadesine yönelik talepte bulunma kararı vererek duruşmayı 29 Eylül’e erteledi.

İstanbul Eminönü’ndeki Mısır Çarşısı’nda gerçekleşen patlamaya ilişkin Pınar Selek hakkında tekrardan açılan davanın ilk duruşması bugün İstanbul 15’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmaya Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, insan hakları ve kadın örgütlerinden temsilciler, avukatlar ve CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile TİP Milletvekili Ahmet Şık da katıldı.

SELEK’İN AVUKATI BERAAT KARARININ TEKRARLANMASINI TALEP ETTİ

Duruşmada savunma yapan Selek’in avukatı Akın Atalay, “Sanığın aleyhe olan bozmaya karşı beyanları alınmadan yargılama devam edemeyeceği için sadece usulen birkaç hususa değineceğiz. En sonda söyleyeceğimizi en başta söyleyeyim, daha önce Selek’e 4 kez verilen beraat kararının tekrarlanması gerektiğini düşünüyoruz’’ dedi. 

MAHKEME HEYETİ SELEK’İN İFADESİNİN FRANSA’DA ALINMASI TALEBİNİ REDDETTİ

Paris Barosu avukatlarından Martin Pradel ise Pınar Selek için adaletin sağlanacağına dair umudunun olduğunu ve davanın haksız bir şekilde açıldığını söyledi. Mahkeme heyeti, Selek hakkında gıyaben tutuklama kararı verdi. Fransa adli makamlarından iade talebinde bulunduklarını aktaran heyet, bakanlığa kırmızı bültenle ilgili yazdıkları talepname yazısının sonucunun beklenmesine karar verdi ve Selek’in ifadesinin Fransa’da alınması talebini reddetti. Heyet, sanık Abdülmecit Öztürk hakkında ise tutuklamaya yönelik yakalama kararının devamına karar verilmesini istedi. Bir sonraki duruşma 29 Eylül tarihine ertelendi.

Art’s Magazin  Gündem

MISIR ÇARŞISI’NDAKİ PATLAMA DAVASI… MAHKEME, PINAR SELEK HAKKINDA GIYABİ TUTUKLAMA KARARI VERDİ

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!