Şimdi SEO İçin Bir Profesyonelle Çalışın

‘ÖDENMEYECEK, ÖDEMİYORUZ’ ADLI TİYATRO OYUNU DÜN İSTANBUL’DA PRÖMİYER YAPTI

service

‘ÖDENMEYECEK, ÖDEMİYORUZ’ ADLI TİYATRO OYUNU DÜN İSTANBUL’DA PRÖMİYER YAPTI

Haber: FAHRETTİN ÖZTÜRK – Kamera: ÇAĞATAN AKYOL

İtalyan oyun yazarı Dario Fo’nun eseri, Türkiye’nin de gündeminde olan gıda maddelerindeki fahiş fiyatlar ve onun önüne geçebilmek için atılan adımlar ile sonrasındaki gelişmeleri konu edinen ‘Ödenmeyecek, Ödemiyoruz’ adlı komedi oyunu, ünlü oyuncu Füsun Demirel’in çevirisi, Zeynep Kankonde, Aşkın Şenol, Volkan Girgin, Fatih Sevdi ve Su Şanad’ın oyunculuğu ve Ebru Kara’nın yönetmenliğiyle dün İstanbul’da prömiyer yaptı. 

Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu’nun sahneye koyduğu, Füsun Demirel’in çevirdiği ve Ebru Kara’nın yönettiği ‘Ödenmeyecek, Ödemiyoruz’ adlı oyun dün akşam Mecidiyeköy Trump Gösteri Merkezi’nde prömiyer yaptı. Oyuncu kadrosunda Zeynep Kankonde, Aşkın Şenol, Volkan Girgin, Fatih Sevdi ve Su Şanad’ın yer aldığı tiyatro oyununun konusu İtalya’da geçiyor. Marketler zamlı tarifeden mal satabilsin diye pazarcıların indirim yapması yasaklanır. İsyan eden halkın tüm marketleri yağmalamasıyla olaylar gelişir. Polis, fakir mahalleleri kuşatır, tek tek evleri aramaya başlar. Karısının yağmacılığından habersiz olan sistem yanlısı bir adam kendini karmaşanın içinde bulur.  

“HEM EĞLENCELİ HEM DE DÜNYA GÜNDEMİ”

Oyun öncesinde ANKA Haber Ajansı’na konuşan ve oyuna dair açıklamalar yapan oyunculardan Zeynep Kankonde, “Oynanması gereken bir tekst olduğuna karar verdik. Hem eğlenceli hem de dünya gündemi, pandemiden sonra temel gıda ürünlerine ulaşımın zorlaşması vesaire bununla alakalı. Biz okurken çok eğlendik. Ve. Aynı zamanda nabız da tuttuğu için tercih ettik. Oturup yazılabilir ama anlatılamaz bir süreç” dedi.

“OYUN BUGÜNÜ ANLATIYOR”

Oyunun, kendisinin doğduğu yıl olan 1974’te ve hala güncelliğini koruduğunu söyleyen ünlü oyuncu Volkan Girgin ise “İyi oyunların böyle bir kaderi oluyor. İyi yazılmış bir oyunun süresi olmuyor. Bu, yüz sene sonra da iki yüz sene sonra da oynanan bir oyun oluyor. ‘Ödenmeyecek Ödemiyoruz’ böyle bir tekst. 1974 yılında yazılmış, doğduğum yıl. Ama bugün hala geçerliliğini koruyor ve belki yüz sene sonra da koruyacak. Tekstin seçilmesi ve bizim başında buluşmamızın sebebi birazcık bu. Çok bugünü anlatıyor. Ve neşeli bir taraftan anlatıyor aslında ağlanacak halimizi. Birazcık o tarafın seyircinin ilgisini çekeceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

“İŞLER ZORLAŞMAYA BAŞLADI, DAHA DA ZORLAŞACAK”

Bu oyunun gündemden düşmesinin çok zor olduğunu söyleyen oyuncu Aşkın Şenol da oyunla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Dünyanın bir değişiklik yaşadığı kesin. Ben böyle çok kötücül bir tablo da çizebilirim. Yakında ben gıdayla da ilgili bir kriz bekliyorum. Ondan sonra başka şeyler de olacak. Sadece ben değil, çok büyük otoriteler de bunu bekliyor. İşler zorlaşmaya başladı, daha da zorlaşacak. Türkiye özelinde bir vaziyet varmış gibi gözükse de aslında bu şey dünyada oluyor. Hikâye değişiyor. Hatta bazıları kapitalizmin sona erdiğini ya da aslında şey diyebiliriz, el değiştirdiğini söylüyorlar.

“BU OYUNUN GÜNDEMDEN DÜŞMESİ ÇOK ZOR”

Bu oyunun gündemden düşmesi çok zor. Çünkü bu, son kullanıcılara hitap ediyor. Yani marketten alışveriş yapan kişiler, kredisi olan insanlar, parasını dikkatli harcamaya çalışan insanlar. Bu, dünyada hiçbir zaman kaybolamaz. Çünkü dünyanın bütün şeyi buradan besleniyor. Biz son kullanıcılarız. En büyük ödemeleri yapan biziz. Sadece Türkiye olarak düşünmeyin bence, dünya bu halde.”

“ÖNEMLİ VE EĞLENCELİ BİR TEKST”

Oyuncu Su Şanad ise “Ben çok keyif alarak çalıştım. Oyuna son dahil olan insan olmama rağmen bunu hiç hissetmedim. Herkese tekrardan çok teşekkür ederim. Önemli bir tekst ve eğlenceli de bir tekst olduğu için kulis de eğlenceli. Eğleniyoruz biz, umarım siz de eğlenirsiniz demek istiyorum” dedi.

“ŞUBAT VE MART AYINDA İSTANBUL’UN BİRÇOK SEMTİNDE OYNAYACAĞIZ”

Seyircide bir memnuniyet uyandırmayı beklediklerini söyleyen oyuncu Fatih Sevdi de şubat ve mart aylarında İstanbul’un birçok noktasında seyirciyle buluşacaklarını söyledi. Sevdi, “Elbette yani her oyuncu, oynadığı oyunda seyircinin salondan memnun ayrılmasını ister. Biz o memnuniyeti finaldeki alkıştan sezeriz. Yine aynı o mutluluğu ve o fısıltı gazetesinin devam edeceğini de aslında bir şekilde o seyircinin alkışından anlarız. Tabii ki de beklentimiz yine seyircide bir memnuniyet uyandırmak. Onun haricinde biz şubat ayında ve mart ayında İstanbul’un hemen hemen birçok semtinde, yani Beylikdüzü’nde, Ataköy’de ondan sonra Kadıköy’de Caddebostan’da, Trump Mecidiyeköy’de birçok yerde oynayacağız. Mart ayında da buradaki oyunlar devam edecek. Bütün seyircileri bekliyoruz. ‘Ödenmeyecek Ödemiyoruz’a” diye konuştu.

“İNŞALLAH SEYİRCİDE KARŞILIĞINI BULURUZ”

Oyunun yönetmenliğini üstlenen Ebru Kara ise “Oyun Dario Fo’nun yazdığı bir metin. 1974 yılında. Dilimize Füsun Demirel tarafından çevrilmiş. Ben naçizane oyun yönetmenliğini üstlendim. Dekorumuz Serkan Kavrut, ışığımızı Yakup Çartık yaptı. Müziklerimizi Orhan Enes Kuzu besteledi. Oyuna ben de aslında oyuncu ekipten sonra katıldım. ‘Biz böyle bir ekip kurduk gelip yönetir misin’ dediler. Koşa koşa gittim. Aysa tiyatronun bir prodüksiyonu. Güzel eğlenceli çalıştık. İnşallah seyirci de karşılığını buluruz hep beraber. Herkese kolaylıklar diliyorum. Bugün ilk oyun, artık benim görevim bitiyor. Arkadaşlar güzel güzel inşallah oynayacaklar” dedi.

ŞUBAT AYI İÇERİSİNDE SAHNELENECEĞİ YER VE TARİHLER

Yönetmen yardımcılığını Andaç Sayın’ın, dekor tasarımını Serkan Kavurt’un, ışık tasarımını Yakup Çartık’ın ve müziğini Orhan Enes Kuzu’nun yaptığı ve dün akşamı prömiyer yapan oyun, bugün saat 20.30’da Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde, 9 Şubat Perşembe saat 20.30’da Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi’nde,12 Şubat Pazar saat 20.00’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde (CKM), 14 Şubat Salı saat 20.30’da Fişekhane’de, 19 Şubat Pazar saat 20.30’da Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde, 26 Şubat Pazar saat 20.00’da Kozyatağı Kozzy Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi’nde sahnelenecek.

Art’s Magazin  Gündem

‘ÖDENMEYECEK, ÖDEMİYORUZ’ ADLI TİYATRO OYUNU DÜN İSTANBUL’DA PRÖMİYER YAPTI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!