REKABET KURUMU: KURUL KARARLARIYLA SON 2 YILDA TÜKETİCİYE 134,6 MİLYAR LİRA KATKI SAĞLANDI

featured
service

REKABET KURUMU: KURUL KARARLARIYLA SON 2 YILDA TÜKETİCİYE 134,6 MİLYAR LİRA KATKI SAĞLANDI

Rekabet Kurumu’nun, 2021-2022 dönemine ilişkin hazırladığı ‘Etki Analizi Raporu’na göre; kurul kararlarıyla iki yıl içinde tüketici yararına sağlanan toplam katkı 134,6 milyar TL oldu.

Rekabet Kurumu, 2021-2022 dönemine ilişkin hazırlanan Etki Analizi Raporu’nu bugün yayınladı. Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde; Etki Analiz Raporu’nun, 2021 ve 2022 yıllarında Rekabet Kurulu tarafından ihlaline son verilen karteller, yeniden satış fiyatının belirlenmesi ve hâkim durumun kötüye kullanılması eylemleriyle, belirli şart ya da yükümlülüklerin yerine getirilmesi kaydıyla izin verilen birleşme/devralma işlemlerine yönelik kararların tüketici refahına dönük etkilerinin değerlendirilmesi hedefiyle hazırlandığı bilgisi paylaşıldı. 2021-2022 dönemini kapsayan etki analizi çalışmasında toplamda 48 karar incelendiği belirtilerek şu açıklama yapıldı:

“İHLAL EYLEMİ HÜKMÜ VERİLEN 43 KARAR MEVCUT: Bu dönemde 37’si kartel ve benzeri nitelikte anlaşmalar ile yeniden satış fiyatının tespitine, 6’sı hâkim durumun kötüye kullanılması eylemlerine ilişkin olmak üzere, etki analizi kapsamında değerlendirilebilecek toplam 43 kararda soruşturma konusu eylemlerin ihlal teşkil ettiğine hükmedilmiştir. Aynı dönemde toplamda 5 kararda Kurul, 5 birleşme/devralma işlemine, olası rekabet karşıtı etkilerin bertaraf edilmesinin teminine yönelik birtakım koşullar çerçevesinde izin vermiştir.

TÜKETİCİ FAYDASINA SAĞLANAN TOPLAM KATKI 134,6 MİLYAR TL: Raporda ‘muhafazakâr senaryo’ ve ‘Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD) varsayımları’ olmak üzere iki farklı senaryoda hesaplamalar yapılmıştır. Muhafazakâr yaklaşımda 2021 yılında Rekabet Kurumu müdahaleleri neticesinde tüketicilere sağlanan fayda 37,6 milyar TL olarak tahmin edilirken, bu değer 2022 yılı için 15,5 milyar TL’dir. OECD yaklaşımıyla yapılan hesaplamada ise tüketicilere sağlanan fayda; 2021 yılında 95,3 milyar TL, 2022 yılında 39,3 milyar TL olarak tahmin edilmiştir. Dolayısıyla iki seneyi kapsayan bu dönem için tüketici faydasına sağlanan toplam katkının 134,6 milyar TL; ortalama yıllık katkının ise 67,3 milyar TL düzeyinde olduğu hesaplanmaktadır.

YILLIK ORTALAMA TAHMİNİ FAYDA BÜTÇE GİDERİNİN 82,06 KATI: 2021-2022 dönemi için hesaplanan tahmini toplam fayda 13,1 milyar dolar; ortalama yıllık fayda 6,55 milyar dolar seviyesindedir. Söz konusu değerler, Kurumun bugüne kadar yaptığı etki analizi çalışmalarındaki en yüksek tutarlar olarak öne çıkmaktadır: Kurumun 2021-2022 dönemindeki faaliyetleri için fayda-maliyet kıyaslaması yapıldığında ise muhafazakâr senaryoya göre hesaplanan yıllık ortalama tahmini fayda aynı dönemdeki yıllık ortalama bütçe giderinin 82,06 katıdır. Benzer olarak OECD metodolojisine göre hesaplanan tahmini yıllık ortalama tüketici faydasının ise bütçe giderlerinin yaklaşık 208,07 katına vardığı anlaşılmaktadır.

DÖNEM İÇİN HESAPLANAN TOPLAM FAYDA, GSYİH’NİN YÜZDE 1,5’İNE DENK GELDİ: OECD önerileri ve dünyada önde gelen çeşitli rekabet otoritelerinin benzer nitelikteki çalışmaları dikkate alınarak hazırlanan etki analizi raporları, Rekabet Kurulu kararlarının etkilerinin parasal olarak ifade edilmesi ile şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkeleri çerçevesinde kurumsal performansın izlenmesini sağlamaktadır. 2021-2022 Etki Analizi Raporu’nda hesaplanan tahmini ortalama yıllık fayda ülkemiz GSYH takriben binde 7,7’sine; dönem için hesaplanan toplam fayda ise yaklaşık yüzde 1,5’ine denk gelmektedir. Bu bakımdan söz konusu göstergelerin, Rekabet Kurumunun ekonomideki önemli işlevini ve faaliyetlerindeki etkinliği ortaya koyduğu değerlendirilmektedir.” 

Art’s Magazin  Ekonomi

REKABET KURUMU: KURUL KARARLARIYLA SON 2 YILDA TÜKETİCİYE 134,6 MİLYAR LİRA KATKI SAĞLANDI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!