SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI: ÇADIR VE KONTEYNER KENTLERDE SOSYO EKONOMİK KALKINMA TEŞVİK EDİLECEK

featured
service

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI: ÇADIR VE KONTEYNER KENTLERDE SOSYO EKONOMİK KALKINMA TEŞVİK EDİLECEK

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle zarar gören 11 ilde çadır ve konteynerlerde kalan kadın ve gençlerin istihdama katılmaları için ‘sosyal girişimcilik seferberliği’ başlatıldığını açıkladı. Avrupa Birliği’nin (AB) finans desteğiyle, deprem bölgesinde 57 geçim kaynağı tesisi kurulacak, hayata geçirilecek girişimlerin ürünlerine büyük firmalar tarafından satın alma garantisi verilecek.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan bugün yapılan yazılı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle zarar gören 11 ilde çadır ve konteynerlerde kalan kadın ve gençlerin istihdama katılmalarını sağlamak amacıyla ‘sosyal girişimcilik seferberliği’ başlatıldığını duyurdu. Buna göre, AB tarafından finanse edilen, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü ve Dünya Bankası koordinasyonuyla yürütülen Güçlendirme ve Uyum Projesi (SEECO) kapsamında, ‘Sosyal Satın Almayı Desteleme Çağrısı’na çıkıldı. Bu çağrıyla 57 geçim kaynağı tesisi kurulacak, hayata geçirilecek girişimlerin ürünlerine büyük firmalar tarafından satın alma garantisi verileceği bildirildi.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan konuya dair bugün yapılan açıklama şöyle:

“SOSYAL SATIN ALMAYI DESTEKLEME ÇAĞRISI, BAŞVURUYA AÇILDI: Depremden zarar gören 11 ilde sosyal girişimcilik seferberliği başlıyor. Çadır ve konteynerlerde kalan kadın ve gençlerin istihdama katılmaları için Sosyal Girişimcilik, Güçlendirme ve Uyum Projesi kapsamında çağrıya çıkıldı. Sosyal Satın Almayı Destekleme Çağrısı, başvuruya açıldı. Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda 11 ilde yeni girişimler hayata geçirilecek. Girişimcilerin ürünleri satın alma garantili olarak büyük firmalar tarafından alınacak. Konteynerlerden yapılacak üretim tesisleri ile deprem sonrası sosyoekonomik kalkınma teşvik edilecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KAYNAKLARIN AKTARILDIĞINI SÖYLEMİŞTİ: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son kabine toplantısının ardından yaptığı Millete Sesleniş konuşmasında, ‘Kalkınma Ajanslarımızın tüm kaynaklarını afet bölgesi şehirlerine aktararak projelerin finansmanındaki devlet katkısını en üst seviyeye çıkartıyoruz’ bilgisini paylaşmıştı.

PROJE 11 İLİ KAPSIYOR: Bu açıklamanın ardından Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü ve Dünya Bankası koordinasyonuyla yürütülen SEECO Projesi’nde ‘Sosyal Satın Almayı Desteleme Çağrısı’na çıkıldı. Çağrı; Çukurova Kalkınma Ajansı, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı, İpekyolu Kalkınma Ajansı, Dicle Kalkınma Ajansı ve Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın görev bölgesinde bulunan 11 ili kapsıyor.

57 GEÇİM KAYNAĞI TESİSİ OLUŞTURULACAK: Çağrı ile Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Mersin, Gaziantep, Adıyaman, Kilis ve Mardin’de 57 geçim kaynağı tesisi kurulacak. Kalkınma Ajansları ve yerel yönetimlerin iş birliği ile konteynerlerden dönüştürülecek tesislerde öncelikli olarak kadınlar ve gençlerin girişimcilik ekosistemine adım atmaları sağlanacak. Yaklaşık 500 girişimciye makine ve ekipman alımı için 5, 10 ve 15 milyon avro hibe verilecek.”

Öte yandan, 25 Mart’ta sona erecek çağrı hakkında detaylara https://www.seeco.gov.tr/sosyal-satin-almayi-destekleme-cagrisi-i-1968 adresinden ulaşılabilecek.

Art’s Magazin  Ekonomi

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI: ÇADIR VE KONTEYNER KENTLERDE SOSYO EKONOMİK KALKINMA TEŞVİK EDİLECEK

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!