TCMB, 3 AYDAN UZUN SÜRELİ MEVDUATLARDA ZORUNLU KARŞILIK ORANLARINI SIFIRLADI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TCMB, 3 AYDAN UZUN SÜRELİ MEVDUATLARDA ZORUNLU KARŞILIK ORANLARINI SIFIRLADI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 3 ayın üzerindeki mevduatların zorunlu karşılık oranlarını yüzde 0’a düşürdü. Karar, 20 Ocak’tan itibaren geçerli olacak.

TCMB’nin Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlandı. Buna göre; TL mevduatların vadelerinin uzatılmasına destek vermek amacıyla 3 ayı aşan mevduatların zorunlu karşılık oranları yüzde 0 olarak yeniden belirlendi. Tesisi 3 Şubat 2023 tarihinde başlayacak olan, 20 Ocak 2023 hesaplama tarihinden itibaren geçerli olacak değişiklikler şöyle:

TÜRK LİRASI YÜKÜMLÜLÜKLER İÇİN ZORUNLU KARŞILIK ORANLARI

“Mevduat/katılım fonu (yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonu hariç) zorunlu karşılık oranı; vadesiz, ihbarlı, 1 aya kadar ve 3 aya kadar (3 ay dâhil) vadeli mevduatların yüzde 8, 6 aya kadar (6 ay dâhil) vadeli mevduatlarda, 1 yıla kadar vadeli, 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli fonlar ile müstakrizlerin fonlarında yüzde 0 olarak belirlendi. Diğer yükümlülüklerde (yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonu dâhil) zorunlu karşılık oranı;1 yıla kadar (1 yıl dâhil) vadeli fonlarda yüzde 8, 3 yıla kadar (3 yıl dâhil) vadeli fonlarda yüzde 5, 3 yıldan uzun vadeli fonlarda yüzde 3, kalkınma ve yatırım bankalarınca 1 yıldan uzun vadeli ihraç edilen menkul kıymetlerde yüzde 0 olarak belirlenmesi kararlaştırıldı.

YABANCI PARA YÜKÜMLÜLÜKLERİNDEKİ ZORUNLU KARŞILIK SIFIRLANDI

Merkez Bankası’nca belirlenen yabancı para cinsinden yurt dışından sağlanan 6 aydan uzun vadeli yükümlülüklerdeki artış için zorunlu karşılık oranları, 22 Aralık 2023 (dâhil) hesaplama tarihine kadar yüzde 0 olarak uygulanır.”

Art’s Magazin  Ekonomi

TCMB, 3 AYDAN UZUN SÜRELİ MEVDUATLARDA ZORUNLU KARŞILIK ORANLARINI SIFIRLADI

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!