• İmsak 05:12
  • Güneş 06:40
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:47
  • Akşam 19:36
  • Yatsı 20:58
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2023 - İstanbul

TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİ: HRANT DİNK CİNAYETİNİN GERÇEK AZMETTİRİCİLERİNİN BULUNMASINI İSTİYORUZ

featured
service

TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİ: HRANT DİNK CİNAYETİNİN GERÇEK AZMETTİRİCİLERİNİN BULUNMASINI İSTİYORUZ

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC), genel yayın yönetmeni olduğu Agos Gazetesi’nin önünde 19 Ocak 2007’de katledilen Hrant Dink’in ölüm yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Türkiye’de öldürülmüş 63. gazeteci olan Hrant Dink’in cinayetiyle ilgili 16 yıldır süren davaların sonuçlandırılmasını, gerçek azmettiricilerin ortaya çıkarılmasını istiyoruz” denildi.

TGC Yönetim Kurulu, Agos Gazetesi’nin kurucularından ve o dönem genel yayın yönetmeni olan geteci-yazar Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de Halaskargazi Caddesi’nde bir bankadan çıktıktan sonra 17 yaşındaki tetikçi Ogün Samast tarafından öldürülmesinin yıl dönümü dolayısıyla bugün yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şunlar kaydedildi:

Agos Gazetesi’nin kurucularından gazeteci-yazar Hrant Dink’i, hain bir saldırı sonucu öldürülmesinin 16. yılında özlemle, sevgi ve saygıyla anıyoruz. 19 Ocak 2007’de Agos Gazetesi önünde silahlı bir saldırı sonucu hayatını kaybeden Hrant Dink’i, demokrasiye, insan haklarına olan inancı ve sevgisiyle hatırlıyoruz. Gazetecilerin siyasetçiler tarafından düzenli olarak hedef gösterildiği, sözlü ve fiziksel saldırıya uğradığı bir ülkede gazetecilik yapmaya devam ediyoruz. Gazeteciler, yazdıkları haberler nedeniyle gözaltına alınıyor ve tutuklanıyor.

TGC Basın Müzesi’nde, içinde Hrant Dink’in de yer aldığı, öldürülmüş 67 gazetecinin resmi ve fotoğrafı bulunuyor. Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için bir teminat olduğunun hiç unutulmaması gerekiyor. Ama ne yazık ki Hrant Dink cinayetinden sorumlu olanlara açılan davalar günümüzde de hâlâ sürüyor. Türkiye’de öldürülmüş 63. gazeteci olan Hrant Dink’in cinayetiyle ilgili 16 yıldır süren davaların sonuçlandırılmasını, gerçek azmettiricilerin ortaya çıkarılmasını istiyoruz. Ailesi, dostları, meslektaşları, demokrasinin yeşereceği bir gelecek için adaletin yerini bulmasını beklemeye devam ediyoruz.” 

HRANT DİNK KİMDİR

Hrant Dink, 1954 yılında Malatya’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde zooloji, ardından da felsefe eğitimi aldı. Mesleğe, 1990’lı yıllarda Ermenice yayınlanan günlük Marmara Gazetesi’nde “Çutak” rumuzuyla kitaplara yönelik eleştiri yazıları yazarak başladı. Haftalık Türkçe ve Ermenice yayın yapan Agos Gazetesi’ni kurdu ve genel yayın yönetmeni olarak görev yaptı. Yeni Yüzyıl ve Birgün gazetelerinde yazdı. Türk ve yabancı basında dile getirdiği görüşleriyle dikkat çekti. Almanya, Hollanda ve Norveç’te düşünce özgürlüğü alanında önemli üç ödülün sahibi oldu. Yazıları nedeniyle çok sık gözaltına alındı. Hakkında birbiri peşi sıra çok sayıda dava açıldı. Kurucusu olduğu Agos Gazetesi önünde, 2007’de uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Hrant Dink’in, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’nin ana galerisinde yağlı boya bir resmi ve Öldürülen Gazeteciler Galerisi’nde ise bir fotoğrafı yer alıyor.

Art’s Magazin  Gündem

TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİ: HRANT DİNK CİNAYETİNİN GERÇEK AZMETTİRİCİLERİNİN BULUNMASINI İSTİYORUZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!