TKYD BAŞKANI ERSARI: PORTFÖY YÖNETİMİ SEKTÖRÜNÜN YÖNETTİĞİ VARLIK BÜYÜKLÜĞÜ 1 TRİLYON TL’Yİ AŞTI

featured
service

TKYD BAŞKANI ERSARI: PORTFÖY YÖNETİMİ SEKTÖRÜNÜN YÖNETTİĞİ VARLIK BÜYÜKLÜĞÜ 1 TRİLYON TL’Yİ AŞTI

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) Başkanı Mehmet Ali Ersarı, “Portföy Yönetimi Sektörü tarafından yönetilen varlıklar 2022 yılı eylül ayı itibariyle 1 trilyon TL’yi aştı” bilgisini paylaştı.

TKYD Başkanı Mehmet Ali Ersarı ve Dernek Yönetim Kurulu’nun ev sahipliğinde bugün İstanbul’da düzenlenen toplantıda, portföy yönetimi sektörünün en son verileri açıklandı. TKYD Başkanı Mehmet Ali Ersarı, Türkiye’nin istikrarlı ve yüksek büyüme için ihtiyaç duyduğu uzun vadeli finansman kaynağının sağlanmasında portföy yönetimi sektörünün katkısının her geçen gün arttığını vurguladı. Ersarı’nın konuşması şöyle:

“YATIRIMCILARIN ARTAN İLGİSİYLE ÖNEMLİ EŞİK AŞILDI: Portföy Yönetimi Sektörü, özellikle son yıllarda hızlı bir büyüme sürecine girdi. Yatırımcı ilgisindeki artışa paralel sektörün önemli eşiği aşıldı. Yönetilen fon büyüklüğü ekim 2022 itibari ile 1,126 trilyon TL’ye ulaştı.

SEKTÖRÜMÜZÜN, AVRUPA İLE KIYASLADIĞIMIZDA GİDECEK DAHA ÇOK YOLU VAR: Sektörün büyümesinde Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) 2015 yılında yatırım fonlarının kuruculuğunu, portföy yönetim şirketlerine vermesinin önemli katkısı oldu. Bunu, Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu (TEFAS) destekledi. Portföy yönetimi sektörümüz tarafından yönetilen varlıklar, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYİH) ekim 2022 itibariyle yaklaşık yüzde 11’ine yükseldi. Sektörümüzün geldiği noktayı çok önemsiyoruz, ancak Avrupa ile kıyasladığımızda gidecek daha çok yolumuz olduğunu da görüyoruz. European Fund and Asset Management Association (EFAMA)/Avrupa Fon ve Varlık Yönetimi Birliği verilerine göre, 2021 yılının üçüncü çeyreğinde Avrupa varlık yönetimi bektörü, 31,3 trilyon euro büyüklük ile Avrupa GSYH’nın yüzde 182’sine ulaştı. Bu veriler bize sektörümüzün halen oldukça büyük bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor. Bu noktada, portföy yönetimi sektörünün gelecek yıllarda da hızlı büyümesini sürdürerek yatırımcılara ve ülke ekonomisine olan katma değerini artırmasını hedefliyoruz.

YATIRIM FONLARI 630 MİLYAR LİRA BÜYÜKLÜĞE ULAŞTI: 2022 ekim sonu itibarı ile yatırım fonları 572 milyar TL’ye, bireysel emeklilik ve otomatik katılım sistemi fonları 368 milyar TL’ye ve diğer yönetilen varlıklar 186 milyar TL’ye erişti. Yatırım fonlarının hızlı büyümesi, kasım 2022’de de devam etti ve büyüklük 630 milyar TL’ye ulaştı.”

TKYD BAŞKANI ERSARI: PORTFÖY YÖNETİMİ SEKTÖRÜNÜN YÖNETTİĞİ VARLIK BÜYÜKLÜĞÜ 1 TRİLYON TL’Yİ AŞTI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!