İZMİR’İN İLK KAHVE FUARI BAŞLADI

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İZMİR’İN İLK KAHVE FUARI BAŞLADI

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl ilk defa yapılan ve kahve sektörünün profesyonellerini buluşturan İzmir Kahve Fuarı, Fuar İzmir’de kapılarını açtı. Başkan Tunç Soyer, “Türkiye, özellikle kahve ekipmanları konusunda ihracatçı konumunda. Türkiye’nin ve İzmir’in bu devasa sektörden daha büyük pay alması için İzmir Kahve Fuarı çok önemli bir rol oynayacak” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İZFAŞ ve SNS Fuarcılık iş birliği ile düzenlediği İzmir Kahve Fuarı, bugün Fuar İzmir’de kapılarını açtı. Sektörün öncü firmaları, kahve endüstrisinde ihtiyaç duyulan öğütücülerden kavurmaya kadar farklı makineler, malzemeler ve kahveyle ilgili her şeyin yer aldığı fuar dört gün sürecek. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in açılış konuşmasını yaptığı fuara, eşi Neptün Soyer, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi ve Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya, Kosta Rika Ankara Büyükelçisi Gustavo Campos Fallas, İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, SNS Fuarcılık Kurucu Ortağı Saruhan Simsaroğlu, sektör temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

SOYER: BU TOPRAKLARIN UMUDUNU BÜYÜTMEYE DEVAM EDECEĞİZ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmir Kahve Fuarı’na ev sahipliği yapmamızın çok temel bir sebebi var. İzmir’in ekonomisinin büyümesine katkı vermek. Ülkemizde ve şehrimizde refahı artırmak ve o refahı adil bir şekilde, hakça paylaşmak. Hepimizin bildiği bir gerçek var: Bugün Türkiye’nin en büyük meselesi ekonomik kriz. İşte bugün, bu yaraya tuz basmak için buradayız. Fuarcılık alanında ülkemize öncülük etmeye ve bu toprakların refahını, umudunu büyütmeye devam edeceğiz” dedi.

 “KAHVENİN UZUN YOLCULUĞU İZMİR KAHVE FUARI’NDA”

Kahvenin tarih boyunca dünyanın en önemli ticaret ürünlerinden biri olduğunu belirten Başkan Tunç Soyer, “Bugün dünyanın neresine giderseniz gidin kahvehaneler, yeni nesil kahve dükkanları insanlara hizmet veriyor. 70’ten fazla ülkede yetişen kahve, insanlığın ortak mirası olmuş durumda. Kahve, yalnızca en çok içilen içeceklerden birisi değil, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri. Kahve sektörü, ülkemizin de ihracat ve ithalatında büyük bir yere sahip. Türkiye, kahve üreten bir ülke olmasa da özellikle kahve ekipmanları konusunda ihracatçı konumunda. İzmir Kahve Fuarı’nda, şehrimiz ve Türkiye için bu ekonomiyi büyütmek amacıyla buluştuk. Ev sahipliği yaptığımız bu fuarda, dünyanın ve ülkemizin her yerinden gelen sektör paydaşları, firmalar ve kahve meraklıları bir arada olacak. Çekirdekten aldığımız ilk yuduma kadar kahvenin uzun yolculuğu İzmir Kahve Fuarı’nda olacak. Türkiye’nin ve İzmir’in bu devasa sektörden daha büyük pay alması için İzmir Kahve Fuarı çok önemli bir rol oynayacak. Derler ki bir kahvenin 40 yıl hatırı vardır. İşte bu nedenle bugün burada olan her birinize, bütün katılımcılara ve kahve sektörünün değerli paydaşlarına can-ı gönülden teşekkür ediyorum” diye konuştu.

SNS Fuarcılık kurucu ortağı Saruhan Simsaroğlu, “İzmir, kahve konusunda önemli bir yere sahip. Firmalarımız, ihracatın yollarını arıyor. Bereketli bir fuar olmasını diliyorum” dedi.

 SON İKİ GÜN KAHVE TUTKUNLARINI DA AĞIRLAYACAK

İzmir Kahve Fuarı, Türkiye’den ve dünyadan ağırlayacağı ziyaretçileri için sektörün tüm bileşenlerini bir araya getirecek. 10:00 ile 20:00 saatleri arasında ziyarete açık olan fuar, ilk iki günde profesyonel ziyaretçileri, son iki günde ise profesyonellerin yanı sıra kahve meraklıları ve tutkunlarını da ağırlayacak.

‘Demleme ve Tadım Sahnesi’ ile ‘Roastery Sahnesi ve Uygulama Alanı’nda düzenlenecek farklı söyleşi, kahve kavurma, demleme gibi etkinliklerin de yer alacağı fuar birbirinden değerli isimleri de ziyaretçilerle buluşturacak. ‘Demleme ve Tadım Sahnesi’nde Atilla Narin, Aykut Yaşar, Ayşen Üçcan Keskinkılıç, Elif Ünal, Ercan Turan, İsmail Gökcan, İsmet Demir, Levent Öncü, Mert Dinler, Sam Çeviköz, Orkun Üstel gibi isimler farklı etkinliklerde ziyaretçilerle bir araya gelecek. Birbirinden değerli isimler, kahve demlemeden kahve dükkanı açarken nelere dikkat edilmesi gerektiğine, kahve ekipmanlarından 3. dalga kahve akımına ve Türk kahvesinin 500 yıllık öyküsüne kadar birçok farklı konuda söyleşiler ve workshoplar gerçekleştirecek. Roastery Sahnesi ve Uygulama Alanı’nda ise Şerif Başaran’ın yanı sıra Aykut Yaşar, Şahin Demirden, Müjdat Aydın ve Yury Stalmakhou, kahve kavurma ve teknikleri ile ilgili farklı etkinlikler yapacak. Fuarla ilgili tüm bilgilere ve detaylı etkinlik programına ‘kahvefuari.com’ adresinden ulaşılabilecek.

Art’s Magazin  Yurt

İZMİR’İN İLK KAHVE FUARI BAŞLADI

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!