DOLAR 18,4119 0.48%
EURO 17,8611 -1.08%
ALTIN 973,10-1,08
BITCOIN 348598-1,41%
─░zmir
22┬░

AÇIK

05:18

─░MSAK'A KALAN S├ťRE

─░ZM─░R B├ťY├ťK┼×EH─░R BELED─░YES─░ YAPI ENVANTER─░ ├çALI┼×MALARINI GEN─░┼×LET─░YOR

─░ZM─░R B├ťY├ťK┼×EH─░R BELED─░YES─░ YAPI ENVANTER─░ ├çALI┼×MALARINI GEN─░┼×LET─░YOR

ABONE OL
21 Eyl├╝l 2022 12:37
─░ZM─░R B├ťY├ťK┼×EH─░R BELED─░YES─░ YAPI ENVANTER─░ ├çALI┼×MALARINI GEN─░┼×LET─░YOR
0

BE─×END─░M

ABONE OL

─░ZM─░R B├ťY├ťK┼×EH─░R BELED─░YES─░ YAPI ENVANTER─░ ├çALI┼×MALARINI GEN─░┼×LET─░YOR

─░zmir Büyük┼čehir Belediyesi’nin 2020 depreminin ard─▒ndan kenti afetlere kar┼č─▒ dirençli hale getirmek için ba┼člatt─▒─č─▒ yap─▒ envanteri çal─▒┼čmalar─▒, Bayrakl─▒’n─▒n ard─▒ndan Bornova’da da hayata geçiriliyor. ─░n┼čaat Mühendisleri Odas─▒ ─░zmir ┼×ubesi ile yap─▒lan protokol kapsam─▒nda ilçede bulunan 45 mahallede 61 bin 673 yap─▒ incelenecek. ─░zmir Büyük┼čehir Belediye Ba┼čkan─▒ Tunç Soyer, “Hedef ─░zmir. Bu projeyi bütün ─░zmir’e yaymam─▒z gerek” dedi.

30 Ekim depreminin ard─▒ndan kenti afetlere kar┼č─▒ dirençli hale getirmek için mevcut yap─▒ stokunun envanterini ç─▒karma karar─▒ alan ─░zmir Büyük┼čehir Belediye Ba┼čkan─▒ Tunç Soyer, pilot bölge olarak belirlenen Bayrakl─▒’n─▒n ard─▒ndan bu kez Bornova için ─░n┼čaat Mühendisleri Odas─▒ ─░zmir ┼×ubesi (─░MO) ile protokol imzalad─▒.

Protokolün imza törenine ─░n┼čaat Mühendisleri Odas─▒ ─░zmir ┼×ubesi Ba┼čkan─▒ Eylem Uluta┼č Ayatar ile oda yönetim kurulu üyelerinin yan─▒ s─▒ra ─░zmir Büyük┼čehir Belediyesi Ba┼čkan Dan─▒┼čman─▒ Alim Murathan, ─░zmir Büyük┼čehir Belediyesi Genel Sekreter Yard─▒mc─▒s─▒ Suphi ┼×ahin ile ─░zmir Büyük┼čehir Belediyesi Deprem Risk Yönetim ve Kentsel ─░yile┼čtirme Dairesi Ba┼čkan─▒ Banu Dayangaç kat─▒ld─▒.

“ÖRNEK OLACA─×INI DÜ┼×ÜNÜYORUM”

─░mza töreninde konu┼čan Ba┼čkan Tunç Soyer, yeni etap çal─▒┼čman─▒n ba┼člamas─▒n─▒n heyecan verici oldu─čunu söyledi. ─░MO ile yap─▒lan i┼čbirli─činin Türkiye’ye örnek oldu─čunu da ifade eden Soyer, “Bir belediye ile TMMOB’a ba─čl─▒ oda aras─▒nda böyle bir organik ba─č─▒n kurulmas─▒, bunun da tüm kente yay─▒larak olumlu etki yaratmas─▒ çok önemli. Biz de mutluyuz. Hepinizi tebrik ediyorum. Örnek olaca─č─▒n─▒ dü┼čünüyorum” dedi.
 
“S─░Z─░N DENEY─░M─░N─░ZDEN FAYDALANMAK ZORUNDAYIZ”

Bu çal─▒┼čman─▒n toplumsal duyarl─▒l─▒─č─▒n─▒n göstergesi oldu─čunu vurgulayan Soyer, “Beraber i┼č yap─▒yor olmak, kente fayda yarat─▒yor olmak bence önemli. Belediye olarak sizin deneyiminizden, bilginizden faydalanmak zorunday─▒z. Bu, ortak bir zemin olu┼čturulursa mümkün hale geliyor ancak bu da kolay yarat─▒lam─▒yor. Bunu ba┼čarm─▒┼č olmak her iki kurum için de çok k─▒ymetli. Hedef ─░zmir. Bu projeyi bütün ─░zmir’e yaymam─▒z laz─▒m” diye konu┼čtu.

“B─░NA K─░ML─░K KARNELER─░ OLU┼×TURULDU”

─░n┼čaat Mühendisleri Odas─▒ ─░zmir ┼×ubesi Ba┼čkan─▒ Eylem Uluta┼č Ayatar da çal─▒┼čman─▒n anlam─▒n─▒n çok büyük oldu─čunu belirtti.

Soyer’in ─░MO’ya güven duymas─▒n─▒n k─▒ymetli oldu─čunu söyleyen Eylem Uluta┼č Ayatar, “Bayrakl─▒’da binalar─▒n durumunu inceledik, önceliklendirdik. Bina kimlik karneleri olu┼čturuldu. Bütün bunlar gerçekten önemli sonuçlar do─čuruyor. Bina kimlik karnesi vatanda┼č─▒n ula┼čabilece─či bilgiler demek asl─▒nda. Çal─▒┼čman─▒n bir de istihdam k─▒sm─▒ var. Sizin de çok önemsedi─činizi biliyoruz. Genç mühendisleri bu projede istihdam ettiniz. Onlar─▒n te┼čekkürlerini bir kez daha iletelim” diye konu┼čtu.  

130 K─░┼×─░ B─░R YIL BOYUNCA ÇALI┼×ACAK

Çal─▒┼čmalar kapsam─▒nda Bornova’n─▒n 45 mahallesinde 61 bin 673 yap─▒, deprem riski aç─▒s─▒ndan derecelendirilecek. Mevcut yap─▒lar─▒n envanteri olu┼čturulacak ve deprem etkisinde yap─▒ güvenli─činin önceliklendirilmesi sa─članacak. Burada da bina karnesi olu┼čturulacak. Yeni mezun mühendislerin de yer alaca─č─▒ projede yakla┼č─▒k 130 ki┼či görev yapacak. Çal─▒┼čmalar─▒n yakla┼č─▒k bir y─▒l içerisinde tamamlanmas─▒ öngörülüyor.

33 B─░N 100 B─░NA ─░NCELEND─░

─░zmir Büyük┼čehir Belediyesi ile ─░n┼čaat Mühendisleri Odas─▒ ─░zmir ┼×ubesi aras─▒nda imzalanan protokol kapsam─▒nda, pilot bölge olarak belirlenen Bayrakl─▒’da mevcut yap─▒ stokunun envanteri olu┼čturuldu. ─░lçedeki yakla┼č─▒k 33 bin 100 bina, deprem riski aç─▒s─▒ndan de─čerlendirildi. Yap─▒ envanteri çal─▒┼čmas─▒ kapsam─▒nda ar┼čiv incelemesi, saha gözlemi ve analiz süreçlerinden olu┼čan bir yöntem kullan─▒ld─▒.

─░zmir Büyük┼čehir Belediyesi, 30 Ekim depreminin ard─▒ndan yol haritas─▒n─▒ belirlemek için “─░zmir Depremi Ortak Ak─▒l Bulu┼čmas─▒” ve “Afet Bilim Kurulu Toplant─▒s─▒” düzenlemi┼č, bu toplant─▒larda yap─▒ envanteri ç─▒kar─▒lmas─▒na yönelik karar al─▒nm─▒┼čt─▒.

 

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP

  PUAN DURUMU

  O G P
  1. Adana Demir

   7 +7 16
  2. Galatasaray

   7 +4 16
  3. Ba┼čak┼čehir

   6 +9 14
  4. Be┼čikta┼č

   7 +6 14
  5. Konyaspor

   7 +6 14
  6. Geni┼člet
  7. Fenerbah├že

   6 +14 13
  8. Trabzonspor

   7 +1 13
  9. Kayserispor

   7 +4 12
  10. Gaziantep FK

   7 +3 11
  11. Kas─▒mpa┼ča

   7 -8 9
  12. Alanyaspor

   7 -5 8
  13. Giresunspor

   6 -3 7
  14. Karag├╝mr├╝k

   6 -2 6
  15. Antalyaspor

   7 -6 6
  16. ─░stanbulspor

   6 -6 5
  17. MKE Ankarag├╝c├╝

   6 -5 4
  18. Sivasspor

   7 -6 4
  19. ├ťmraniyespor

   7 -5 2
  20. Hatayspor

   6 -8 1
  PUAN DURUMU