İzmir’in Kurtuluşunun 100’üncü Yılına Özel İZMİR TÜRKÜLERİ Albümü Çıktı

featured
service

İzmir’in Kurtuluşunun 100’üncü Yılına Özel İZMİR TÜRKÜLERİ Albümü Çıktı… Başkan Soyer, Sanatçılarla Birlikte İzmir Marşına Eşlik Etti

İzmir'in Kurtuluşunun 100'üncü Yılına Özel İZMİR TÜRKÜLERİ Albümü Çıktı

İzmir’in kurtuluşunun 100. yılı anısına hazırlanan “İzmir Türküleri” albümü çıktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ve “Sony Music Türkiye” etiketiyle piyasaya çıkan albümün müzik direktörlüğünü ve düzenlemesini Tuluğ Tırpan üstlendi. 10 sanatçının 10 eseri senfonik müzik eşliğin icra ettiği albüm, Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir’e gelişinin yıl dönümü olan 10 Eylül’deki konserle müzikseverlere tanıtıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de sanatçılarla birlikte İzmir Marşı’na eşlik etti.

İzmir’in kurtuluşunun 100. yıl etkinlikleri sürüyor. 100. yıl anısına İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Sony Music Türkiye tarafından hazırlanan İzmir Türküleri albümü müzik severlerle buluştu.

Bir enstrümantal eser ve dokuz anonim türküden oluşan albümün prodüktörlüğünü Süheyl Atay, müzik direktörlüğünü ve düzenlemesini ise Tuluğ Tırpan üstlendi. Tırpan’ın bir enstrümantal eseriyle de yer aldığı albümde anonim türküler, ünlü sanatçılar Cem Adrian, Yaşar, Ferman Akgül, Feridun Düzağaç, Sinan Kaynakçı, Nilipek, Göksel, Soner Olgun ve Yiğit Kaya tarafından seslendirildi.

ATA’NIN İZMİR’E GELDİĞİ TARİHTE KONSER

‘İzmir Türküleri’ni ilk kez dinleme şansına ise İzmirliler erişti. Kurtuluş kutlamaları kapsamında albüm, Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir’e gelişinin yıl dönümü olan 10 Eylül’de Kültürpark’taki konserle tanıtıldı. Kentte eşzamanlı süren 91. İzmir Enternasyonal Fuarı alanındaki konsere, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, eşi Neptün Soyer ile katıldı.

Başkan Tunç Soyer, “100. yılı niye böyle kutluyoruz biliyor musunuz? Birincisi, hafızamızı tazelemek için. Çünkü köklerimizde çok görkemli bir hikaye var. Bu hikayeyi bugüne taşımak zorundayız. Aksi takdirde gelecek inşa edemeyiz. İkincisi, bu memleketin insanlarının eğlencesini, nefesini çaldılar. Biz, bu memleketin insanlarının yüzü gülsün istiyoruz. 100. yılı o yüzden böyle coşkuyla, görkemle kutluyoruz. Bu akşam burada gördüğünüz sanatçıların söyledikleri türküler bir albüm olarak hazırlandı, onu İzmirlilere 100. yıl hatırası olarak takdim edeceğiz. Güzel İzmir’imizin kurtuluşunun 100. yılına özel bu çok değerli projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor, sadece şehrimize değil müzik tarihimize geçecek albüme imza attıkları için kutluyorum” dedi.

‘Prelüd İzmir’le başlayan konserde Göksel ‘İzmir’in Kavakları’nı, Cem Adrian’ın yerine Öznur Serçeler ‘Fayton’u, Feridun Düzağaç ‘Gerizler Başı’nı, Soner Olgun’un yerine Kardeş Türküler’den Fehmiye Çelik ve Feryal Öney ‘Ah Bir Ataş Ver’i, Nilipek ‘Mendilimin Ucuna Sakız Bağladım’ı, Sinan Kaynakçı ‘Milo Mu Ke Mandarini’yi, Yiğit Kaya ‘Esma’yı, Yaşar’ın yerine Doğan Duru ‘Harmandalı’yı, Ferman Akgül ise ‘Uçun Kuşlar Uçun İzmir’e Doğru’yu Adnan Saygun Senfoni Orkestrası eşliğinde seslendirdi.

Başkan Tunç Soyer, konsere katılan sanatçılar ile Türk bayrakları sallayarak İzmir Marşı’nı söyledi. Cem Adrian, Soner Olgun ve Yaşar ise yoğun programları nedeniyle konsere katılamadı.

Dağıtılmak üzere de sınırlı sayıda çoğaltılan albüme Spotify üzerinden ulaşılabiliyor.

İzmir'in Kurtuluşunun 100'üncü Yılına Özel İZMİR TÜRKÜLERİ Albümü Çıktı

İzmir’in Kurtuluşunun 100’üncü Yılına Özel İZMİR TÜRKÜLERİ Albümü Çıktı
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Art's Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!