KONAK’TA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI. MUSTAFA NECATİ ONUR ÖDÜLÜ MEVLÜT KAPLAN’A VERİLDİ

featured
service

KONAK’TA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI. MUSTAFA NECATİ ONUR ÖDÜLÜ MEVLÜT KAPLAN’A VERİLDİ

Konak Belediyesi, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenledi. Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği’nin Mustafa Necati Öğretmenlik Onur Ödülü, Mevlüt Kaplan’a verildi. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Hasan Ali Yücel’in, Hakkı Tonguç’un izinde olan öğretmenlerimiz olduğu sürece umut bitmez. Ne mutlu, sizler öğretmendiniz, bizleri yetiştirdiniz, güzel çocuklar yetiştirdiniz” dedi.

Konak Belediyesi, Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği’nin (YKKED) onur gecesine ev sahipliği yaptı. Hem Öğretmenler Günü’nün kutlandığı hem de İvriz Köy Enstitüsü-Gazi Eğitim Enstitüsü çıkışlı emekli öğretmen, ilköğretim müfettişi, yazar, şair Mevlüt Kaplan’a Mustafa Necati Öğretmenlik Onur Ödülü’nün verildiği törene, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, YKKED Genel Başkanı Prof. Dr. Ethem Duygulu, YKKED Onursal Başkanı Prof. Dr. Kemal Kocabaş, Mevlüt Kaplan, oğlu Özgür Kaplan, Doç. Dr. Güzel Yücel, Av. Gökhan Bal, Kadri Tunçer, yazarlar Bilsen Başarır ve Bekir Yurdakul ile çok sayıda öğretmen katıldı.

YKKED Mandolin Orkestrası’nın geleneksel konseri ve Mevlüt Kaplan’ı anlatan kısa film gösterimiyle başlayan törende duygulu anlar yaşandı. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, tören öncesi yaptığı konuşmada, Mevlüt Kaplan’ın ömrünü çocuklara, eğitime, öğretime adadığını, halen de üretkenliğinin devam ettiğini vurguladı. Başkan Batur, aydınlık bir Türkiye için umutlu olduğunu belirtti ve şöyle konuştu:

“Ülkede gelinen noktada, eğitim sistemi anlamında umutsuzluğa kapılanlar olabilir. Ama umutsuzluğa kapılmamak lazım, bizlere umutsuzluk yakışmaz. Sizler, Hasan Ali Yücel’in ve Hakkı Tonguç’un izinde olan öğretmenlerimiz ve yeni nesil öğretmenlerimizle hepimiz mücadele yolunda, dayanışma içinde ve kararlı olmalıyız. Hasan Ali Yücel’in, Hakkı Tonguç’un izinde olan öğretmenlerimiz olduğu sürece umut bitmez. Hukukun ve adaletin tecelli ettiği, çocuklarımızın geleceklerinden kuşku duymadığı aydınlık bir Türkiye yakın. Ne mutlu, sizler öğretmendiniz, bizleri yetiştirdiniz, güzel çocuklar yetiştirdiniz.”

MEVLÜT KAPLAN: BENİM İÇİN BÜYÜK BİR ONUR

Mevlüt Kaplan ise “Mustafa Necati Öğretmenlik Onur Ödülü almak, bana göre çok önemli. Çünkü benden önce bu ödülü alan arkadaşlarıma baktığım zaman, bu insanların ülke için, ulus için, köy eğitimi ve köy edebiyatı için neler çektiklerini çok iyi biliyorum. Aramızdan ayrılanları saygıyla anıyorum, yaşayanlara uzun ömürler diliyorum. Böyle değerli bir insanın ödülünü almak benim için büyük bir onur” dedi.

YKKED Genel Başkanı Prof. Dr. Ethem Duygulu da YKKED olarak Cumhuriyet devrimlerini yeniden yeşertmek için çalıştıklarını belirterek şunları söyledi:

“Öğretmen, toplumun lideridir, önderlik yapar, rol modeldir. Biz, gururlu insanlarız, el avuç açmayız. Biz, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, Atatürkçülüğü ve laikliği korumak ve savunmak ve Cumhuriyet devrimlerini yeniden yeşertmek için çalışan, küçük gibi gözüken ama etkili bir topluluk olarak görevimizi yapmaya çalışıyoruz. Bize destek verdiği için Sayın Başkan’ımız Abdül Batur’a, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarına, bileşen ve üyelerimize teşekkür ediyorum. Bu onurlu, gururlu günde burada olmaktan mutluyuz.”

KONAK’TA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI. MUSTAFA NECATİ ONUR ÖDÜLÜ MEVLÜT KAPLAN’A VERİLDİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!