ÖZCAN PURÇU’DAN FUAT OKTAY’A: “SON 3 YILDA İNTİHAR EDEN KİŞİ SAYISI, CİNSİYET, YAŞ GRUBU VE İNTİHAR VAKASININ GERÇEKLEŞTİĞİ İLLERE GÖRE DAĞILIMI NEDİR?”

featured
service

ÖZCAN PURÇU’DAN FUAT OKTAY’A: “SON 3 YILDA İNTİHAR EDEN KİŞİ SAYISI, CİNSİYET, YAŞ GRUBU VE İNTİHAR VAKASININ GERÇEKLEŞTİĞİ İLLERE GÖRE DAĞILIMI NEDİR?”

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, ülkede intihar vakalarının arttığını belirterek; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “2020, 2021 ve 2022 yıllarında intihar eden kişi sayısı, cinsiyet, yaş grubu ve intihar vakasının gerçekleştiği illere göre dağılımı nedir? TÜİK son iki yıldır intihar vakalarına ilişkin veri neden açıklamamaktadır? Kamu görevini yerine getirmeyen, bilim dünyası ve vatandaşlarımızdan veri saklayan kurum görevlileri hakkında adli ve idari soruşturma açılacak mıdır?” diye sordu.

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Türkiye’de artan intihar vakalarını Meclis gündemine taşıdı. Purçu, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Purçu, ayrıca tüm bakanlara verdiği soru önergesinde, son 3 yılda bakanlıklarda çalışan personeller arasında yaşanan intihar vakalarını ve detaylarının açıklanmasını istedi.

Özcan Purçu, soru önergesinin gerekçesinde şu ifadeleri kullandı:

“TÜİK SON 2 YILDIR İNTİHAR VAKALARINI YANITLAMIYOR”

“Artan yoksulluk, geçim sıkıntısı toplumun geniş bir kesiminde gelecek belirsizliği ve bunun yarattığı umutsuzluk intihar olaylarını artırırken hükümet çözümü intihar vakalarına ilişkin verileri gizlemekte bulmaktadır. TÜİK son 2 yıldır intihar vakalarını yanıtlamazken bakanlıklar konuyla ilgili soru önergelerini ya açıklamamakta ya da geçiştirmektedir. Uzun mesai saatleri, katlanılması imkânsız çalışma koşulları, düşük ücretler, ekonomik sıkıntılar, mobbing gibi etkenler kamu çalışanları arasında intihar olaylarını artırırken sorunun çözümü yönünde bir adım atılmadığı görülmektedir.

“HER GÜN BASINA YANSIYAN İNTİHAR HABERLERİ SAYILARI ARTTIKÇA SIRADAN HABERLER HALİNE GELDİ”

Her geçen yıl artan işsizlik, fakirlik, gelir dağılımın bozulması, yok edilen fırsat eşitliliği mutsuz bir toplum yaratmıştır. Uzmanlar sokakta yürüyen insanların yüzündeki gülümsemenin yerini alan kaygının, bozulan adalet ve eğitim sisteminin önümüzdeki yıllarda intihar vakalarının daha da artacağına dikkat çekerken hükümetin her kesimden gelen tepki ve çağrılara kulak tıkadığını iddia etmektedirler. Artan intihar vakalarının sayılarını gizlemek bir çözüm değildir. İktidar; intihar sayılarını gizleyerek gerçeklerden kaçamaz. Her gün basına yansıyan haberler durumun vahametini ortaya koymaktadır. Ne yazık ki her gün basına yansıyan intihar haberleri sayıları arttıkça sıradan haberler haline geldi.

“VATANDAŞ DERDİNDEN İNTİHAR EDİYOR HÜKÜMET SADECE RAKAM GİZLİYOR”

TÜİK’in görevi sayı gizlemek değil; bilakis ‘gerçek’ verilerle halkı aydınlatmaktır. Atanamadığı için, geçinemediği için, borcunu ödeyemediği için, işyerinde mobbinge uğradığı için, çocuğuna okul kıyafeti alamadığı için intihar edenler gündeme her gün yansırken hükümet çözümü sayı gizlemekle bulmuştur. TÜİK intihar sayılarını gizleyeceğine toplumun sorunlarına dair gerçekçi veriler ortaya çıkartsın. Hükümet de şapkasını önüne koysun ve memleketin ahvaline yönelik çözümler üretsin. Vatandaş derdinden intihar ediyor, hükümet sadece rakam gizliyor.”

Purçu, Oktay’a şu soruları yöneltti:

“SON 3 YILDA İNTİHAR EDEN KİŞİ SAYISI, CİNSİYET, YAŞ GRUBU VE İNTİHAR VAKASININ GERÇEKLEŞTİĞİ İLLERE GÖRE DAĞILIMI NEDİR?”

“2020, 2021 ve 2022 yıllarında intihar eden kişi sayısı, cinsiyet, yaş grubu ve intihar vakasının gerçekleştiği illere göre dağılımı nedir? 2020, 2021 ve 2022 yıllarında intihar nedeniyle hayatını kaybedenlerin çalışma durumları ve meslek gruplarına göre dağılımı nedir? 2020, 2021 ve 2022 yıllarında intihar eden sağlık çalışanlarının, cinsiyet, yaş grubu, unvan ve intihar vakasının gerçekleştiği illere göre dağılımı nedir? 2020, 2021 ve 2022 yıllarında intihar eden emniyet görevlilerinin, cinsiyet, yaş grubu, unvan ve intihar vakasının gerçekleştiği illere göre dağılımı nedir? TÜİK son iki yıldır intihar vakalarına ilişkin veri neden açıklamamaktadır? Kamu görevini yerine getirmeyen, bilim dünyası ve vatandaşlarımızdan veri saklayan kurum görevlileri hakkında adli ve idari soruşturma açılacak mıdır?”

 

ÖZCAN PURÇU’DAN FUAT OKTAY’A: “SON 3 YILDA İNTİHAR EDEN KİŞİ SAYISI, CİNSİYET, YAŞ GRUBU VE İNTİHAR VAKASININ GERÇEKLEŞTİĞİ İLLERE GÖRE DAĞILIMI NEDİR?”
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!