24’ÜNCÜ ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM FESTİVALİNDE ‘EN İYİ KORUNAN EV ONUR ÖDÜLÜ’ ATA EFENDİLER EVİNE VERİLDİ

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

24’ÜNCÜ ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM FESTİVALİNDE ‘EN İYİ KORUNAN EV ONUR ÖDÜLÜ’ ATA EFENDİLER EVİNE VERİLDİ

TUNAKAN YILDIRIM

 

Karabük’ün tarihi han, hamam ve konaklarıyla ünlü; UNESCO Dünya miras listesinde yer alan ve Dünya’nın en iyi korunan 20 şehri içinde bulunan Safranbolu ilçesinde, 24’üncü Altın Safran Uluslararası Belgesel Film Festivali devam ediyor. 8-10 Haziran arasında düzenlenen festival kapsamında ‘en iyi korunan ev onur ödülü’nün sahibi “Ata Efendiler Evi” oldu.

24’üncü Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nin ikinci gününde ‘en iyi korunan ev’ onur ödülü sahibini buldu. Safranbolu’ya bağlı İsmetpaşa Mahallesi Değirmenbaşı Sokak numara 39’da yer alan “Ata Efendiler Evi” en iyi korunan ev onur ödülüne layık görüldü. 

Ödül programına Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, İl kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, konağın sahipleri Özdemirler ailesi ve vatandaşlar katıldı.

“BU EVİ DEDEM ATA EFENDİ BİZLERE EMANET ETTİ”

Safranbolu’nun 200 yıllık tarihi ile tek kuleli konağı olma özelliğini taşıyan ata Efendiler evinde doğup büyüyen Sevim Özdemirler (93) şunları söyledi:

“Ben bu evde doğdum, bu evde büyüdüm. Annem ve babam erken yaşta vefat ettiler. Bu evi dedem Ata Efendi bizlere armağan etmiş. Belki 200 sene evvel annemin dediğine göre. Dedem Safranbolu’nun ilk Belediye Başkanlarındanmış. 1951 yılında eşim Ahmet Özdemirler ile evlendim. İki çocuğum oldu. Tayfun Özdemirler ve Ata Özdemirler. Bu konağı elimden geldiğince her yerini tamir etmeye çalıştım, bu ödül için çok teşekkür ediyorum.”

“BU EVLERİ KORUMAK, BİR SONRAKİ NESİLLERE ULAŞTIRMAK KOLAY DEĞİL”

Plaket çakım töreni öncesi konuşan Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse şunları söyledi:

“Bu konağı bu tarihlere kadar böyle güzel koruyarak getirdiğiniz için teşekkür ediyorum. Bu evleri korumak onları bir sonraki nesillere ulaştırmak kolay değil, o yüzden Safranbolu Safranbolu zaten ve Dünya’nın göz bebeği. Bu evler birçok kentte var ama maalesef korunamamış. Yaptığınız iş çok kıymetli size teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından 24. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film festivali kapsamında ‘en iyi korunan ev onur ödülü’ plaketi Ata Efendiler Evi’nin kapısına çakıldı.

 

Art’s Magazin  Yurt

24’ÜNCÜ ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM FESTİVALİNDE ‘EN İYİ KORUNAN EV ONUR ÖDÜLÜ’ ATA EFENDİLER EVİNE VERİLDİ

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!