Prof. Dr. Ahmet Ercan, Safranbolu’da Depremi Anlattı

featured
service
Prof. Dr. Ahmet Ercan, Safranboluda Depremi Anlattı

Prof. Dr. Ahmet Ercan, Safranbolu’da Depremi Anlattı

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin daveti  ve Safranbolu Belediyesi’nin organizasyonu ile ilçeye gelen Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, deprem, deprem öncesi ve sonrasında yapılması gerekenleri anlattı. 
 
Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa, Belediye Başkanı Elif Köse’nin yanı sıra Siyasi Parti İl ve İlçe Başkanları, mimar ve mühendis odaları temsilcileri, inşaat ve jeoloji mühendisleri ile çok sayıda vatandaş ve basın mensubu katıldı. 
 
Konferans, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin açılış konuşması ile başladı. 
 
Başkan Köse, açılış konuşmasında şunları söyledi:
 
“Deprem ülkemizin gerçeği. Bu gerçeği hepimizin kabul ederek can kaybını en aza indirmek, çok değil kısa süre önce yaşadığımız acıları bir daha yaşamamak da bizlerin elinde. Bu anlamda gerek devletimiz gerekse ilgili kurumlar tarafından önemlerin olabildiğince kısa sürede alınması kaçınılmaz. Yakın zamanda meydana gelen iki büyük yıkıcı deprem ve Marmara Bölgesi’nde meydana gelmesi beklenen depremi göz önünde bulundurarak, zaman kaybetmeden şehirlerimizi depreme dayanıklı bir şekilde yeniden yapılandırmalı ve mevcut yapıları güçlendirmeliyiz. 
 
Bir yandan olası deprem riskini doğru tahmin etmek amacıyla yapılan bilimsel çalışmalara hız verirken, diğer yandan da kısa, orta ve uzun vadeli afet yönetimi planlarını geliştirmemiz gerekmekte. Ayrıca, mevcut yerleşimlerin deprem riski belirlenmeli ve yeni yerleşimlerle ilgili derinlemesine araştırmalar yapılmalıdır. 
 
Bununla birlikte inşaatla ilgili bütün yönetmelikler ve iş etiği eksiksiz uygulanmalı ve yönetmelikleri uygulamakla görevli kurumlar kanun önünde sorumlu olmalıdır. 
                                                        
Bu vesile ile geçtiğimiz günlerde 40’ı aşkın belediye başkanımızla birlikte gerçeği kendi gözümüzle gördüğümüz deprem bölgesinde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Temennimiz  bir daha böyle bir afetin yaşanmaması.”
 
Prof. Dr. Ercan ise geçmişten bugüne yaşanan ve kısa süre önce yaşanan iki büyük depremde nelerin yanlış nelerin doğru yapıldığına değindi. Ercan, “Özellikle dere yataklarına yapılan yerleşimin sonuçlarını ne yazık ki acı kayıplarla yaşıyoruz” dedi. 
 
Belediye Başkanı Elif Köse’nin Safranbolu ile ilgili önemli bir çalişma başlatacağını sözlerine ekleyen Ercan, daha sonra depremin özellikleri, kırığın işleyişi, yerin ve yapının davranışı, yapı gereçleri, yanlış yapı gereçleri, eskime, yapılaşma yeri gibi daha pek çok konuda bilgiler verdi.
 
Koonferans Başkan Köse’nin Prof. Dr. Ercan’a hediye takdimi ve kitap imzalaması ile sona erdi. 
 

Art’s Magazin  Yurt

Prof. Dr. Ahmet Ercan, Safranbolu’da Depremi Anlattı
Prof. Dr. Ahmet Ercan, Safranbolu’da Depremi Anlattı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!