Artan Enerji Maliyetleri Core Scientific İçin Sonu mu Getirdi?

kripto para haberleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Artan Enerji Maliyetleri Core Scientific İçin Sonu mu Getirdi?

Artan Enerji Maliyetleri Core Scientific İçin Sonu mu Getirdi?

Kripto Para madencisi Core Scientific, iflastan kurtulmak için çabalarken iflas başvurusu yapmış olan şirket yeni bir adım attı ve bu iflasın önüne geçmek istiyor.

Pandemi ile başlayan küresel ekonomik sorunlar, Rusya-Ukrayna savaşı ile zirveye ulaşırken teknoloji şirketlerindeki dip dalgası devam ediyor. Teknoloji devleri çalışanların %5 ile %10 arasında çalışanlarına veda ederken, yeni anlaşmalar imzalamamsı ve alım yapmaması bu dip dalgayı daha da derinleştireceğini işaret ediyor.

Core Secientific ise iflastan kurtulmayı hedeflerken bir adım daha attı ve Bitmain kuponlarını satışa çıkarttı.

Kripta Madencisi şirket, mahkeme kayıtlarına göre 25 Ocak’ta 6,6 milyon dolar değerindeki Bitmain kuponlarını satmak için acil bir talepte bulundu.

thumbnail
İlginizi Çekebilir
Bitcoin 17.000 Kritik Seviyesinin Çok Uzağında Değil

Nakit Takas Yapamıyorlar

Core Scientific, iflastan kurtulmak için attığı adım aslında biraz zorlu bir yol. Satışa çıkarttığı Bitmain kuponlarının S19 Madenci siparişinin yalnızca yüzde 30’unu ödemek için kullanabilecek ve Bitmain ile nakit ile takas yapamayacak.

Bitmain kuponlarının süresi, 2023 yılının Mart ve Nisan ayları arasında sona erecek. Core Scientific ayrıca, Bölüm 11 kapsamında ve sonrasında ek olarak S19 madencilik cihazlarını almayacağını belirtti.

Şirket, bu teklifle birlikte kuponları önemli bir indirimli satın almak için ilgilenen Bitmain ve iki potansiyel üçüncü taraf şirketle görüşmelerde bulunuyor.

Kuponların nominal değerinin %15’i kadar bir teklif söz konusu. Yani 100x birim değere sahip kuponlar için 15x teklifin masada olduğu konuşuluyor.

ABD’deki en büyük kripto madenciliği şirketler arasında yer alan Core Scientific, artan enerji maliyetleri, azalan gelirle ve Bitcoin fiyatlarındaki düşüş sebebiyle 21 Aralık’ta Bölüm 11 iflas başvurusunda bulundu. Şirket, yakın zamanda likidite sorunları nedeniyle mevcut alacaklılardan 37,5 milyon dolarlık bir krediye erişmek için mahkeme onayı almıştı.

Core Scientific Kimdir? Faaliyetleri Neler? Son Dönemdeki İşlem Faaliyetleri

Artan Enerji Maliyetleri Core Scientific İçin Sonu mu Getirdi?

Aralık ayı sonu itibarıyla Şirket, Georgia, Kentucky’deki veri merkezi tesislerinde hem kolokasyon hem de kendi kendine (self-mining) madencilik için yaklaşık 243.000 ve 234.000 ASIC sunucusu çalıştırdı; bu, Kasım ve Aralık aylarında sırasıyla toplam 24,4 ve 23,7 EH/s’ye denk geliyordu. (Kuzey Karolina, Kuzey Dakota ve Teksas’ın toplamı)

Core Scientific‘in kendi kendine madencilik operasyonları, Kasım ve Aralık aylarında sırasıyla 1.356 ve 1.435 bitcoin üretti. Ay sonu itibarıyla Şirket, Kasım ve Aralık aylarında sırasıyla 15,4 ve 15,7 EH/s hash oranı ile toplam sunucu sayısının yaklaşık %63 ve %66’sını oluşturan yaklaşık 152.000 ve 153.000 kendi kendine madencilik yapan sunucu işletmiştir.

Core Scientific, kendi kendine madencilik yapan filosuna ek olarak, şirketin veri merkezlerinde faaliyet gösteren madencilik sunucularının yaklaşık %37’sini ve %34’ünü temsil eden, müşteriye ait yaklaşık 91.000 ve 80.500 ASIC sunucusu için veri merkezi kolokasyon hizmetleri, teknoloji ve işletim desteği sağladı. sırasıyla 30 Kasım ve 31 Aralık itibariyle. Müşteriye ait ASIC sunucuları, Kasım ve Aralık aylarında sırasıyla yaklaşık 795 ve 931 bitcoin üretti.

Kasım ve Aralık aylarında Şirket, veri merkezi operasyonlarını birkaç kez durdurmuştur. Kasım ve Aralık aylarındaki kesintiler sırasıyla 5.828 ve 17.179 megavat saat olarak gerçekleşti. Core Scientific, elektrik şebekesi istikrarını geliştirmek için faaliyet gösterdiği topluluklar ve kamu hizmeti şirketleri ile birlikte çalışıyor.

Core Scientific Hakkında

Core Scientific, Kuzey Amerika’daki en büyük blockchain bilgi işlem veri merkezi sağlayıcılarından ve dijital varlık madencilerinden biridir. Core Scientific, ortak konumlu dijital varlık madenciliği ve kendi kendine madencilik için tesislerini ve fikri mülkiyet portföyünü kullanarak 2017’den beri Kuzey Amerika’da blockchain bilgi işlem veri merkezlerini işletiyor. 

Core Scientific, Georgia, Kentucky, Kuzey Karolina, Kuzey Dakota ve Teksas’ta veri merkezleri işletiyor. Core Scientific’in tescilli Minder® filo yönetimi yazılımı, Şirketin ağındaki tüm madencilerin maksimum çalışma süresi, uyarı, izleme ve yönetimini sağlamak için Şirketin kolokasyon uzmanlığını veri analitiğiyle birleştirir. Daha fazla bilgi edinmek için https://www.corescientific.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Artan Enerji Maliyetleri Core Scientific İçin Sonu mu Getirdi?

Artan Enerji Maliyetleri Core Scientific İçin Sonu mu Getirdi?

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!