AR-GE MÜHENDİSİ GÜNEŞ: “5 YIL İÇERİSİNDE HER KÖYDE EN AZ 1 TANE DRONE OLACAK. ÇÜNKÜ ÇİFTÇİ BU TEKNOLOJİYLE TANIŞTI”

service

AR-GE MÜHENDİSİ GÜNEŞ: “5 YIL İÇERİSİNDE HER KÖYDE EN AZ 1 TANE DRONE OLACAK. ÇÜNKÜ ÇİFTÇİ BU TEKNOLOJİYLE TANIŞTI”

Malatya İnönü Üniversitesi’nde düzenlenen drone ile zirai ilaçlamayla ilgili konferansta konuşan AR-GE Mühendisi Mehmet Salih Güneş, “Zirai ilaçlama alanında gerçekten büyük bir boşluk var. Biz ne yazık ki bu droneları ithal ediyoruz. Bu tarımsal hava araçlarını kullanıyoruz ama bunlar bize çok yüksek fiyatlara mal oluyor. Şanlıurfa’da şu an 50 drone var. Yaptığımız çalışmalarda öngörümüz en az 5 yıl içerisinde Şanlıurfa bölgesi ve her köyde en az bir drone olacak, çünkü artık çiftçi bu teknolojiyle tanıştı” dedi.

Malatya İnönü Üniversitesi’nde, Türkiye’de tüm tarım arazilerinde zirai ilaçlamada kullanılan hava araçlarının teknik özellikleri ve uygulama aşamalarıyla ilgili konferans düzenlendi. Hoca Ahmet Yesevi Salonu’nda İzci Arı şirketi tarafından düzenlenen konferansa, AR-GE Mühendisi Mehmet Salih Güneş ile Ziraat Mühendisi Ömer Avşaroğlu konuşmacı olarak katıldı.

AR-GE Mühendisi Mehmet Salih Güneş, çiftçilerin drone ile ilaçlamaya ilk başta ön yargılı davrandıklarını ifade ederek, “İlaçlamayı doğru yapar mı, etkili olur mu ve mahsule zarar verir mi diye çiftçilerimiz Şanlıurfa’da bizi çok ön yargılı karşıladılar. Bugün geldiğimiz noktada Şanlıurfa ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde drone ile ilaçlama yüzde 70 yaygınlaştı. Şanlıurfa’da şu an 50 adet zirai ilaçlamada kullanılan drone bulunuyor” dedi.

“HER KÖYDE 1 DRONE OLACAK”

Türkiye’nin ve insansız hava araçlarında çok iyi işler başardığını belirten Güneş, şunları söyledi:

“Savunma sanayi alanında çok iyi işler yaptık, büyük projelere imza atıyoruz. Bu alandaki maratonu iyi yakaladık. Artık diğer ülkelerle beraber koşmaya devam ediyoruz. Ama zirai ilaçlama alanında gerçekten büyük bir boşluk var. Biz ne yazık ki bu droneları ithal ediyoruz. Bu tarımsal hava araçlarını kullanıyoruz ama bunlar bize çok yüksek fiyatlara mal oluyor. Şanlıurfa’da şu an 50 drone var. Yaptığımız çalışmalarda öngörümüz en az 5 yıl içerisinde Şanlıurfa bölgesi ve her köyde en az bir drone olacak çünkü artık çiftçi bu teknolojiyle tanıştı ve bunun kolaylığının farkına vardı. Bu drone sadece çiftçiler almıyor, girişimcilerde de almaya başladı. Şanlıurfa’da dönüm başına ilaçlama 30 TL’den yapılıyor. Başka bölgelerde 40-50 TL’ye çıktığı oluyor. Bir batarya ile 10 dakikada 20 dönüm arazi ilaçlanabiliyor. 100 dönüm arazi bir saatte ilaçlanıyor.”

Art’s Magazin  Yurt

AR-GE MÜHENDİSİ GÜNEŞ: “5 YIL İÇERİSİNDE HER KÖYDE EN AZ 1 TANE DRONE OLACAK. ÇÜNKÜ ÇİFTÇİ BU TEKNOLOJİYLE TANIŞTI”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!