MALATYALI DEPREMZEDEDEN BİNASININ HASAR DERECESİNİN DEĞİŞTİRİLMESİNE TEPKİ: “BENİM AİLEMDEN 17 KİŞİ ÖLDÜ. DEVLET ‘AZ ÖLDÜNÜZ’ DİYORSA GİRİP ÖLELİM”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MALATYALI DEPREMZEDEDEN BİNASININ HASAR DERECESİNİN DEĞİŞTİRİLMESİNE TEPKİ: “BENİM AİLEMDEN 17 KİŞİ ÖLDÜ. DEVLET ‘AZ ÖLDÜNÜZ’ DİYORSA GİRİP ÖLELİM”

Malatya’da depremzedeler, 6 Şubat depremlerinin ardından yapılan hasat tespit çalışmalarında bazı binaların ağır hasarlıdan hafif hasarlıya dönüştürülmesine tepki gösterdi. 50 yıllık yığma bina sakini Döne Sarıbaş, “Benim ailemden 17 kişi öldü. Devlet az öldünüz, bu binaya girin ölün diyorsa, girip ölelim” dedi.

6 Şubat depremleri sonrasında 2 kez hasar tespiti yapılan Malatya’da, birçok binanın hasar durumu değişti. Oturduğu 50 yıllık yığma binanın ağır hasarlıdan hafif hasarlıya çevrilmesine tepki gösteren Döne Sarıbaş, şunları söyledi:

“BİZİM ÖLMEMİZİ Mİ BEKLİYORLAR?”

“Binanın hali bu, her taraftan ayrılmış, balkonlar ayrılmış. Balkonlar başımıza düşüyor, duvarlar cacık gibi olmuş. Depremde ben bu binanın içindeydim. Uyumadığım için hızlı bir sallantıyla dışarı kaçabildim. Binamız her yerden hasar aldı. Yan binadan dört parmak bizim bina arka tarafa geçmiş ve bu bina 4 katlı yığma. Bu yığma binaya ilk seferde ağır hasar verildi. 10 bin liramız, taşınma paramız ve evin DASK paraları yattı. Bizim canımızı zor kurtardığımız binaya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hafif hasara çevirmiş. Ben bu binanın içine nasıl gireyim? Kediyi dahi koyamam buraya. Devlet bunu nasıl kabul ediyor? Can güvenliğimiz yok içine kesinlikle giremem. Benim ailemden 17 kişi öldü. Köyümüzden 105 kişi öldü. Bizim ölmemizi mi bekliyorlar? Buna hafif hasar verenler gelsinler binayı görsünler. Bu bina kolonsuz, yığma bina. Ben 3 tane yapı denetim mühendisi getirdim. Sarsıntıya gerek kalmadan bu bina üstünüze çöker, mezarın içinde oturmayın dediler. Ben boşuna taşınmadım. Görünen köy kılavuz istemez.”

“KANIMIZ BU KADAR MI UCUZ?”

“Devlet az öldünüz, bu binaya girin daha ölün diyorsa, girip ölelim” diyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen Sarıbaş, “Ben kediyi bile güvenip koymam buraya. Bu nasıl adalet, nasıl hukuk anlamıyorum. Ölelim mi? Devlete güveniyoruz böyle mi olması gerekiyor? Buna bir an önce el atsınlar. Böyle bir şey olamaz. Yüzlerce, binlerce ağır hasarı hafife çevirmişler. Bina zaten her taraftan ayrılmış, sallanıyor. Dört aydır çadırda kalıyorum” dedi.

Hukuk mücadelesi vereceğini söyleyen Sarıbaş, “Mahkemeyle uğraşırım. Çevre ve Şehircilik’ten kim gelip hafife çevirdiyse, o bizim canımızı kurtaracak mı? Kanımızın bedelini ödeyecek mi? Kanımız bu kadar mı ucuz? Devletimize bu kadar mı güvensiz olacağız? Kapısına girilmez diye şerit çekmişler, yine de burayı hasarsız yapmışlar” diyerek tepki gösterdi.

 

Art’s Magazin  Yurt

MALATYALI DEPREMZEDEDEN BİNASININ HASAR DERECESİNİN DEĞİŞTİRİLMESİNE TEPKİ: “BENİM AİLEMDEN 17 KİŞİ ÖLDÜ. DEVLET ‘AZ ÖLDÜNÜZ’ DİYORSA GİRİP ÖLELİM”

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!