Veli Ağbaba: “Bir Milyon 200 Bin Aile Artık Tütün Üretemez Oldu”

featured
service

Veli Ağbaba: Bir Milyon 200 Bin Aile Artık Tütün Üretemez Oldu

Veli Ağbaba: “Bir Milyon 200 Bin Aile Artık Tütün Üretemez Oldu”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun’da değişiklik yapılmasına ilişkin kanunla ilgili “Bu yasanın geçmesi üreticinin lehine değil aleyhinedir. Türkiye genelinde 400 bin tondan 70 bin tona düştü üretim. Çiftçi sayısı da 400 binden 70 bine düşmüş durumda. Bir milyon 200 bin aile artık tütün üretemez oldu” dedi.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM Genel Kurulu’nda geçen hafta kabul edilen Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanunla ilgili açıklama yaptı. Kanunun üretici ve esnafın aleyhine olduğunu ifade eden Ağbaba, “Bu yasayla birlikte esnafa kaçakçı muamelesi yapılıyor. Bu yasayla birlikte hapis cezası 3 ila 6 yıl arasında iken 2 yıl ila 5 yıl arasına indiriyorlar. Bununla övünüyorlar. Ceza var mı var, fakir fukaranın tütün ekmesine, üretmesine, satmasına engel var. Bununla övünen siyasetçileri de Malatya’daki tütün üreticilerinin vicdanına bırakıyorum” dedi.

“BU YASAYI SAVUNMAK MALATYA’YA İHANETTİR”

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın “Biz 6 ay bu yasanın uygulamasını öteledik. Sonrasında hem Kurucaova hem de Doğanşehir’deki 35 muhtarımız Ankara’ya Meclis’imize geldi. Bu noktada da hapis ve para cezalarının düşürülmesini istedik” açıklamasını da eleştiren Ağbaba, şunları söyledi:

“6 ay erteletmenin kime ne faydası var? 6 ay ertelettin yakında seçim var göz yumacaksınız ama yasa geçtikten sonra bu insanlar tütün satarken uyuşturucu satıcısı muamelesi görecek. On binlerce insan bundan ekmek yerken, uyuşturucu satısını muamelesi görecek. Bu yasayı savunman Malatya’ya ihanettir. Bu demeç, kendisi adına talihsiz bir demeçtir. Anlaşılıyor ki Öznur Çalık bu yasayı savunuyor. Keşke geçen yaz gittiği Kurucaovalıların yanına yine gitse ve ‘Ben bu yasayı savunuyorum’ dese. Madem savunuyor, gitsin Doğanşehir’de söylese.

“BEN MALATYA İÇİN KAVGA EDİYORUM”

Keşke söyleyecek lafın varsa söyleseydin. Söyleyecek lafın olmadığı için, bu yasa utanç yasası olduğu için kaçtın gittin. Benim konuşmamdan kaçmadın, bu yasadan kaçtın. Ben Malatya için kavga ediyorum. Şahıslarla bir kavgam yok. Ben bu kavgayı Malatya ve Adıyaman, üretenler için yapıyorum. Bu kavga benim şahsi kavgam değil ki. Benim bir metrekare tütünüm yok, tütün içmiyorum ya da tütün tarlam yok. Bu yasayı savunanlar Adıyamanlıların, Doğanşehirlilerin hakkını değil çok uluslu sigara firmalarının hakkını savunuyorlar.”

“TÜTÜNE GETİRİLEN YASAKLA İLGİLİ BÜYÜK BİR MÜCADELE VERDİM”

“Bu yasa büyük sigara tekellerinin talebiyle Meclis’e geldi” diyen Ağbaba, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunu Öznur Çalık da memleket de çok iyi biliyor. Ayrıca, herkes bir gerçeği bilsin; tütünle ilgili bu yasa ilk 2017’de gündeme geldiği zaman Veli Ağbaba hem Adıyaman’da hem Doğanşehir’de hem de gittiği her yerde bunu gündeme getirdi. Meclis’te büyük mücadele etti. Öznur Hanım’ın sayesinde değil 2017’den 2022’nin ocak ayına kadar tütün serbest bırakıldıysa bunda en çok Veli Ağbaba’nın emeği var. Onlar tütüne yasak getirirken Veli Ağbaba Adıyaman’ın tütün pazarında, Meclis’in kürsüsünde mücadele etti.”

“KEŞKE ASLANLAR GİBİ YANIMDA DURSAYDI”

“Keşke Öznur Hanım benim yanımda olsaydı” diyen Ağbaba, “Bu tütüne, Malatya’ya ihanet değil mi? Keşke aslanlar gibi korkmadan benim yanımda dursaydı. Ben yasağın kaldırılmasını savunuyorum. Ben, Malatya’da herkesin tütünü ekebilmesi ve satabilmesini savunuyorum. Eğer Malatya’nın ortak paydasıysa benim savunduğum şeydir. Yoksa Öznur Hanım’ın yasağı Malatya’nın ortak paydası olamaz. Ortak payda varsa keşke yanıma gelseydi” diye konuştu.

“HEPİMİZİN ORTAK DEĞERİ TEKEL VE SÜMERBANK’I PEŞKEŞ ÇEKTİLER”

Malatya’da tekel fabrikasının kapatıldığın da anımsatan Veli Ağbaba, şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye genelinde 400 bin tondan 70 bin tona düştü üretim. Çiftçi sayısı da 400 binden 70 bine düşmüş durumda. Artık bir milyon 200 bin aile artık tütün üretemez olmuş. Malatya’da hepimizin ortak değeri olan Tekel ve Sümerbank bu iktidar döneminde peşkeş çekilip, satıldı. Malatya’da Sümerbank Fabrikası 5 milyon 300 bin dolara satıldı şimdi 250 milyon dolara vermezler. Sümerbank’ı makine parasına sattılar. Aynı şekilde Tekel’i arazi parasına bile satmadılar. Tekel’i oradaki makine karşılığında sattılar. Malatya’da Tekel ve Sümer’den emekli olacak kimse kalmadı. Malatya ekonomisine büyük darbe vuruldu. O zaman siyasiler buna göz yumdular.

Kendi yandaşlarını zenginleştirme uğruna Malatya’yı fakirleştirdiler. Bir de ayrıca, rahmetli Mevlüt Aslanoğlu tütün yasakları geldiği zaman Meclis kürsüsünde tütün sardı. O zaman yasakların karşısında tütüncünün yanındaydı. Keşke Öznur Hanım o zaman Mevlüt Aslanoğlu’nun, Cumhuriyet Halk Partisi’nin yanında olabilseydi. Mevlüt Aslanoğlu, tekelin satışına karşı çıkıp, eylemler yaparken, Ankara’da gaz yerken Öznur Hanım Tekel’in satışını destekliyordu. Ortak paydaysa keşke Mevlüt Aslanoğlu’nun, Veli Ağbaba’nın yanında durabilseydi.”

Art’s Magazin | Gündem

Veli Ağbaba: “Bir Milyon 200 Bin Aile Artık Tütün Üretemez Oldu”
Veli Ağbaba: “Bir Milyon 200 Bin Aile Artık Tütün Üretemez Oldu”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!