BEKİR BAŞEVİRGEN: VATANDAŞIN BORCU GIRTLAĞA DAYANDI. ÜLKENİN YARISI BORÇ İÇİNDE YAŞIYOR

service

BEKİR BAŞEVİRGEN: VATANDAŞIN BORCU GIRTLAĞA DAYANDI. ÜLKENİN YARISI BORÇ İÇİNDE YAŞIYOR

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Manisa’nın Turgutlu ilçesinde vatandaşlarla bir araya geldi. Derbent Mahallesi Muhtarı Ruhi Başkurt, Başevirgen’e muhtarlığa gelen icra tebligatlarını göstererek neredeyse mahallede yaşayan herkesin borçlu olduğunu söyledi. Başevirgen, “Vatandaşın borcu gırtlağa dayandı. Ülkenin yarısı borç içinde yaşıyor” dedi.

Bekir Başevirgen, Turgutlu’da vatandaşların sorunlarını dinledi. Derbent Mahallesi Muhtarı Ruhi Başkurt, Başevirgen’e, muhtarlığa gelen icra tebligatlarını gösterdi. Başkurt, mahallede yaşayan neredeyse herkesin borçlu olduğunu belirtti.

“1 MİLYON 400 BİN KİŞİ İCRAYA VERİLDİ”

Bekir Başevirgen, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, bankaların geçen yıl ocak-kasım döneminde 941 bin 552 kişiyi bireysel kredi borcunu, 831 bin 274 kişiyi de kredi kartı borcunu zamanında ödeyemediği için icra takibine aldığını kaydederek şöyle konuştu:

“Gelirleri giderlerini karşılayamayan yurttaşlar, krediyle ve kredi kartıyla yaşamaya mecbur bırakılıyor. Sürekli artan enflasyon karşısında eriyen gelir nedeniyle bu borç da ödenemiyor. Ülkenin her köşesinde durum aynı. Muhtarlıklara her gün icra tebligatları yağıyor. Ülkede toplam 1 milyon 400 bin kişi, bankalara olan borcunu temerrüt süresinin sonunda da ödeyemediği için icraya verildi. Bankalar tarafından, borcunu ödeyemediği için Kasım 2022 sonuna kadar icra takibine alınan, ancak borcunu henüz ödeyememiş olan kişi sayısı ise 3 milyon 931 bin 298’e çıktı.

“ÜLKENİN YARISI BORÇ İÇİNDE YAŞIYOR”

Bankalara borçlanan vatandaşların bankalara ve finansman şirketlerine olan borcu, 2023 yılının ilk haftasında 15,1 milyar lira daha artarak 1 trilyon 589 milyar liraya yükseldi. Bu borcun 1 trilyon 131 milyar lirası bireysel kredilerden, 458 milyar lirası da kredi kartı borç bakiyelerinden kaynaklanıyor. Son hafta tüketici kredilerinde 10,4 milyar liralık, kredi kartı borçlarında ise 4,6 milyar liralık artış kaydedildi. 942 bin kişi bireysel kredi borcunu, 831 bin kişi de kredi kartı borcunu ödeyemedi. Vatandaşın borcu gırtlağa dayandı. Ülkenin yarısı borç içinde yaşıyor.”

Art’s Magazin  Yurt

BEKİR BAŞEVİRGEN: VATANDAŞIN BORCU GIRTLAĞA DAYANDI. ÜLKENİN YARISI BORÇ İÇİNDE YAŞIYOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!