MERSİN YENİŞEHİR BELEDİYESİ EBEVEYNLERİ EĞİTEREK ÇOCUKLARA DESTEK VERİYOR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MERSİN YENİŞEHİR BELEDİYESİ EBEVEYNLERİ EĞİTEREK ÇOCUKLARA DESTEK VERİYOR

Mersin Yenişehir Belediyesi’nin Türkiye’de bir ilk imza atarak hayata geçirdiği ‘Erken Çocukluk Gelişimi Projesi: Yenişehir Modeli’nin bileşenlerinden ‘0-3 Yaş MABEP Aile Eğitimleri’ni tamamlayan ebeveynler sertifikalarını aldı. 

Yenişehir Belediyesi ve Marmara Üniversitesi iş birliğiyle ebeveynlere ücretsiz verilen eğitimlerle çocuklara destek veriliyor. 2019 yılında başlatılan proje ile ebeveynlere erken çocukluk gelişim dönemlerinin özellikleri, yaş gruplarına yönelik oyun ve destek sistemleri, aile olmanın önemi ve aile olgusunun gelişim dönemlerine etkisi, okul öncesi eğitim, yeni doğan temel eğitimi ve rehberlik ve psikolojik danışmanlık eğitimleri veriliyor. 

“Her aile bir okuldur” ve “Öğrenen anne-baba gelişen çocuk” sloganlarıyla verilen eğitimlerin ardından ebeveynler çocuklarının erken dönemdeki gelişim süreçleri hakkında daha fazla bilgiye sahip oluyor. Marmara Üniversitesi bünyesinde çalışmalar yürüten Marmara Aile Becerileri Eğitim Programı’nda (MABEP) görevli uzman akademisyenler tarafından çevrimiçi verilen eğitimlerle çocukların sağlıklı gelişimine rehberlik ediliyor.

61 aileye sertifikalarını veren Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, şunları kaydetti:

“Çocuklarının gelişmesine çok önem veren özverili anne ve babalar, sizleri öncelikle kutluyorum. Çünkü Türkiye’de ilk olan böyle bir eğitime zaman ayırıp ‘Ben çocuğumu daha iyi nasıl yetiştiririm, nasıl geleceğe hazırlarım’ diyerek bir sorumluluk hissettiniz ve bu eğitimlerimize katıldınız. Bu eğitim Türkiye’de başka bir yerde yok. Erken çocukluk eğitimi veren Türkiye’deki ilk kurumuz. En kıymetli varlıklarımız olan çocuklarımızı doğru yetiştirerek ülkemizi de çok iyi noktaya taşıyabiliriz. Biz bu eğitimleri alan ailelerin çocuklarının gelişim süreçlerini takip ediyoruz. Kurduğumuz Beceri Temelli Eğitim Merkezi’nde okul öncesi eğitim alan çocuklarımız var. Ailelerimiz de bize bu eğitimin çocukları üzerindeki etkisini açık bir şekilde gördüklerini ifade ediyorlar. İnsanlar zaman zaman ‘Belediyenin ne işi var eğitimle’ diyor. Ancak erken çocukluk gelişiminde dünyada son sıralardayız. Yenişehir’de elimizi taşın altına koyduk. Çocuklarımızı kaderlerine terk edemeyiz. Çünkü bilim insanları çocukların zihinsel gelişiminin yüzde 80’inin 0-3 yaş arasında tamamlandığı belirtiyor. Bu gerçekliği kabul etmek ve buna göre hareket etmek gerekiyor. Göreve gelmeden önce de erken çocukluk eğitimini birinci projemiz olarak Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na sunduk ve bu işi yapacağımızı daha göreve gelmeden önce ilan etmiştik. Eğitimli ve bilgili toplum, okuduğunu anlayan ya da yaşadığı ortamı yorumlama kabiliyetine sahip olan insanlar mağlup olmazlar. Onun için bu eğitimler çok kıymetli. Sizleri de tekrardan sorumluluk aldığınız için kutluyorum.”

 

 

Art’s Magazin  Yurt

MERSİN YENİŞEHİR BELEDİYESİ EBEVEYNLERİ EĞİTEREK ÇOCUKLARA DESTEK VERİYOR

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!