VAHAP SEÇER, ÖLÜMÜNÜN 11’İNCİ YILINDA RAUF DENKTAŞ’I ANDI: “VEFA VE ŞÜKRAN BORCUMUZ BİTMEYECEK”

featured
service

VAHAP SEÇER, ÖLÜMÜNÜN 11’İNCİ YILINDA RAUF DENKTAŞ’I ANDI: “VEFA VE ŞÜKRAN BORCUMUZ BİTMEYECEK”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ölümünün 11’nci yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı andı. Seçer, “Denktaş, ömrünü Kıbrıs davasına adamış bir büyük sanat, siyaset ve devlet adamıdır. Denktaş, Doktor Fazıl Küçük, Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan başta olmak üzere; rahmete ermiş Kıbrıs davasında mücadele eden büyüklerimiz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. Tüm şehitlerimize, vefa ve şükran borcumuzun hiç bitmeyeceğinin bilinmesini istiyorum” dedi.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2023 Yılı Ocak ayı 2. Birleşim Toplantısı, Vahap Seçer başkanlığında Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. Gündem ve gündem dışı konuşmaların yapıldığı toplantıda Seçer, Kıbrıs mücadelesinin lideri Denktaş’ı ölümünün 11’inci yılında andı. 

Seçer toplantıda, bugün açılışı yapılacak ‘Mersin Edebiyat Festivali’ hakkında da şunları söyledi:

“KENTE YENİ BİR FESTİVAL DAHA KAZANDIRMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ”

“Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak kentimize yeni bir festival daha kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Mersin’de bir ilk olacak olan ‘Mersin Edebiyat Festivali’mizin tüm hazırlıklarını tamamladık. Üç gün sürecek festivalimizin açılışını bugün burada yani Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi’nde yapacağız. Festival boyunca birbirinden değerli şair ve yazarları kentimizde ağırlayacağız. Festival kapsamında genç kalemlerimizi edebiyat dünyasına kazandırmak, yazın dünyasına yeni hikayeler armağan etmek üzere bu yıl ilk defa liseli öğrenciler arasında düzenlediğimiz, ‘Hikayelerle Kuşaktan Kuşağa Mersin’ Anı-Hikaye Ödülü’nü sahiplerine vereceğiz. Yine geçen yıl Mersin’e kazandırdığımız ‘Mersin Roman Ödülü’nün ikincisini ve İçel Sanat Kulübü’nün ilk kez düzenlediği ‘Rehber Aydın’ şiir yarışmasında şairlerimiz ödüllerini alacaklar. Yine Mersin Edebiyat Derneği tarafından düzenlenen ‘İlyas Halil Öykü Ödülü’ de sahiplerini bulacak. Festival boyunca şiir ve müzik dinletileri, atölyeler ve söyleşilerde sanatseverler ile buluşacak. Edebiyatımızın ünlü isimlerinden yazar ve şair Nazım Hikmet’in doğum gününü festivalimizde hep birlikte kutlayacağız. Arkadaşlarımız çok iyi hazırlandı, çok emek verdiler. Sizleri ve ekran başındaki tüm vatandaşlarımızı üç günlük edebiyat şölenimize katılmaya davet ediyorum.”

Geçen birleşimde Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı’nda konuşulan Mezitli ilçesinde gündemde olan zemin katı üzerine 32 katlı bina yapılması konusu yeniden tartışıldı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Seçer, yapının geçmişten gelen süreci hakkında bilgi verdi. Seçer, şöyle konuştu:

“KONU TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLİP REVİZE BİR PLANLA İNŞAATA DEVAM EDİLMELİ”

“Şahsi görüşüm; kamuoyu vicdanında karşılığını bulmayan bir durum bu. Onun için ben buradan konu açıldığı için söylüyorum. Hem Sayın Mezitli Belediye Başkanı’na hem de inşaatın müteahhidine buradan bir çağrı yapmak istiyorum. Bu konunun tekrar bir gözden geçirilip, belki revize bir planla bu inşaatın devamının uygun olacağını düşünüyorum. İkinci uyarım da; başta Mimarlar Odası ile İnşaat Mühendisleri Odası’na ve İl Koordinasyon Kurulu’na. Her zaman sivil toplumun gücüne inanan bir siyasetçiyim ve sivil toplumda hangi konu olursa olsun herhangi bir taraf tutmadan, tarafsız bir tavırla görevini yerine getirmek durumundadır. Umut ediyorum, yakın bir zamanda vatandaşlarımızı da memnun edecek, en azından onların da endişelerini giderecek bir sonuçla bu konuyu bağlarız. Mersin halkının endişe etmemesi gerekir. Büyükşehir olarak bu konunun üzerindeyiz. Yanlış bir şey yapılmasına kesinlikle müsaade etmeyeceğimizi bilmelerini isterim.”

Seçer, bir Meclis üyesinin Büyükşehir’in okulların bazı ihtiyaçlarını karşılaması hakkındaki görüşleri üzerine, şunları söyledi:

“Eğitim bizim için değerli. Görece olarak dezavantajlı bölgelerdeki ilköğretim okullarına hiçbir gerekçeye sığınmadan yardımcı olmaya çalışıyoruz. Mersin’de hangi noktada bizim kuruma ait ya da ait olmayan sorun varsa Büyükşehir bir yerinde mutlaka ilişkilendirilebiliyor veya doğal olarak onunla bağlantı kurulabiliyor. Milli Eğitim’le ilgili konular da bunlardan bir tanesi. Bizim Milli Eğitim’le koordinasyonumuz son derece iyi. Bize oradan da okul aile birliklerinden de talep gelse elimizden geleni yapıyoruz. Bundan sonra da hassasiyetimiz devam edecek.”

Adres Okuma Salonu’nun kente kazandırdıkları güzel bir hizmet olduğunu belirten Seçer, kente okuma salonu kazandırmaya devam edeceklerini duyurdu. Seçer, “Önümüzdeki haftalarda Hal Mahallesi Okuma Salonu’nu açacağız. Gençlerimiz koşulları itibari ile büyük sıkıntılar yaşıyorlar. Bunu görmek lazım. Onlara daha çok destek olmamız lazım” diye konuştu. 

“ERDEMLİ KANALİZASYON ARITMA TESİSİ YAKIN ZAMANDA İHALE AŞAMASINA GEÇECEK”

Erdemli’nin sürekli gelişmekte olan bir ilçe olduğunu söyleyen Seçer, ilçeye yapılacak olan kanalizasyon arıtma tesisinden söz ederek, “Yaklaşık 15 milyon Euro’luk FRIT-II kapsamında bir çalışma. Müşavir firma yetkilileri şu an sahada, saha etütleri yapılacak sonrasında ihale aşamasına gelecek” dedi.

“MEZİTLİ İÇME SUYU İÇİN İKİNCİ KEZ İHALEYE ÇIKACAĞIZ”

Mezitli içme suyu ihalesine de çıktıklarını ancak ihaleyi iptal etmek zorunda kaldıklarını söyleyen Seçer, “O bölgenin çok geniş bir kapsamında kanalizasyon artma sorunu çözülecek. Oradan ne şikayet gelirse insanlar haklı ama bu sorumluluk sadece benim değil. Dört yıldır çırpınıyorum şu kredi için, dört yıldır koşturuyoruz” diye konuştu. 

 

Art’s Magazin  Yurt

VAHAP SEÇER, ÖLÜMÜNÜN 11’İNCİ YILINDA RAUF DENKTAŞ’I ANDI: “VEFA VE ŞÜKRAN BORCUMUZ BİTMEYECEK”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!