MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ÜRETİCİYE 4500 KABA YEM BALYASI DAĞITACAK

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ÜRETİCİYE 4500 KABA YEM BALYASI DAĞITACAK

Muğla Büyükşehir Belediyesi, S.S. Madenler Tarımsal Sulama Kooperatifi ile ‘Kaba Yem Üretim Projesi’ için protokol imzaladı. Protokol kapsamında üreticilere 4 bin 500 yem balyası ücretsiz olarak dağıtılacak.

Tarıma ve kooperatiflere verdiği desteklerle Muğla’da üreticilerin yanında olan Büyükşehir Belediyesi; Kaba Yem Üretim Projesi için S.S. Madenler Tarımsal Sulama Kooperatifi ile iş birliği protokolü imzaladı. Büyükşehir Belediyesi’ne ait 41 dekar tarım araziye çok yıllık yem bitkisi dikimi yapılacak ve yılda 5 hasattan elde edilecek yaklaşık 4 bin 500 kaba yem balyası kooperatif üreticilerine ücretsiz dağıtılacak.

Proje kapsamında doğru sulama esasları doğrultusunda vahşi sulamanın da önüne geçilerek sulama eğitimleri verilecek. Böylelikle bölgedeki kooperatifler aracılığı ile hayvancılıkla uğraşan kooperatif ortağı çiftçilere kaba yem desteği sağlanacak. Yılda 5 kez hasat edilebilen yem bitkisi ile yaklaşık 4 bin 500 adet kaba yem balyasının elde edilmesi hedefleniyor. Hayvancılıkla uğraşan çiftçilere yaklaşık 675 bin TL değerinde kaba yem desteği verilmiş olacak.

Muğla Büyükşehir Belediyesi S.S. Madenler Tarımsal Sulama Kooperatifi ile Kaba Yem Üretim Projesi imza töreninde konuşan Kooperatif Başkanı Erol Avcı, tarım ve hayvancılıkta büyük desteğe ihtiyaçları olduğu dönemde Büyükşehir Belediyesi’nin desteğinin çok kıymetli olduğunu söyledi. 

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise protokol imza töreninde ülkelerin geleceğinin tarımda olduğunu, verimli toprakları ile tarım kenti olan Muğla’da üreten köylüye ve kooperatiflere desteklerinin her alanda devam edeceğini belirtti. Gürün, şöyle konuştu:

“Büyükşehir Belediyesi olarak Muğla’da üretimin artması çiftçinin desteklemesi açısından sürekli yeni projeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz. Özellikle gençlerin tarımsal üretime katılması konusunu çok önemsiyoruz ve bu doğrultuda gerekli teşviklerin verilmesi için çalışıyoruz. Akıllı tarım konusunda da hayata geçirdiğimiz yazılımlarla yeni bir projeyi hayata geçirdik. Bahçeyaka’da yaptığımız bu sistemi birlikte tanıtacağız. Mevcut klasik ürünlerin dışında dönüm başına daha fazla gelir getirecek yeni ürünler üretip çiftçilerimize sunacağız. Bugün imzaladığımız protokolle bugüne kadar verdiğimiz kaba yem desteği miktarı 3 milyon TL’yi geçti. Hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimiz için en büyük girdilerden biri olan yem konusunda belediyemizin mülkiyetinde olan tarım arazilerinde kooperatiflerimizle üretim yapıyor ve çiftçilerimize ücretsiz veriyoruz. Bu araziden yılda 5 kez yonca, yem bitkisi elde edeceğiz. Bu katkı sadece yemle ilgili değil. Hayvancılığa destek olmak için çok farklı projelerimiz var. Gelecekte süt ürünleri için mandıra kurarak peynir yağ ayran gibi ürünleri üreten tesislere sahip olunacak. Biz bu mandıranın kuruluşunda üreticilerimize yardımcı olacağız. Üreticilerimiz ile birlikte çalışarak üreteceğiz ve Muğla’nın marka ürünlerini tüm vatandaşlarımıza sunacağız.” 

Art’s Magazin  Yurt

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ÜRETİCİYE 4500 KABA YEM BALYASI DAĞITACAK

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!