Muğla’da Vatandaşlar Lise Öğrencisi Sıla’nın Hayatını Kaybettiği Yolda Eylem Yaptı

service
Muğlada Vatandaşlar Lise Öğrencisi Sılanın Hayatını Kaybettiği Yolda Eylem Yaptı

Muğla’da Vatandaşlar Lise Öğrencisi Sıla’nın Hayatını Kaybettiği Yolda Eylem Yaptı

ESMA TURAN

Menteşe Kent Konseyi üyeleri, Muğla’da 15 yaşındaki lise öğrencisinin ölümüne neden olan yolda protesto eylemi yaptı. Konseyin Yönetim Kurulu üyesi Barış Aydın, kalıcı yaz saati uygulaması nedeniyle öğrencilerin karanlıkta trafiğin yoğun olduğu karayolunu kullanmak zorunda kaldıklarını belirterek, yaz saati uygulamasının kaldırılması, karayolunun ışıklandırılması, üst geçit yapılması ve öğrencilerin okullara ulaşımının servisle sağlanması gerektiğini söyledi.

Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı Salihpaşalar Mahallesi’nde 14 Aralık 2022 tarihinde 15 yaşındaki lise öğrencisi Sıla Akgül, yolun karşısına geçmek isterken aracın çarpması sonucu yaşamını yitirmişti. Akgül’ün ölümünün ardından vatandaşlar, sürekli kazaların yaşandığı ve önlem alınmayan yol için yetkililere tepki göstermişti.

Menteşe Kent Konseyi de dün Akgül’ün yaşamını yitirdiği yolda Akgül’ün ailesi ve arkadaşları ile birlikte basın açıklaması yaptı. “Ölüm yolu değil güvenli yollar istiyoruz” pankartı açan Kent Konseyi, burada sorunun kaynağına ilişkin tespit için hazırlanan ve tedbir önerilerini içeren raporu paylaştı. Açıklamaya CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay da katıldı.

“TEDBİR ALINMASI İÇİN TOPLANDIK”

Basın açıklamasını okuyan Menteşe Kent Konseyi Yönetim Kurulu üyesi Barış Aydın şunları söyledi:

“Öncelikle, 14 Aralık 2022 tarihinde yaşamının baharında, kaybettiğimiz, 15 yaşındaki lise öğrencisi Sıla Akgül’ü sevgiyle anıyor, anne ve babası başta olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Bugün burada, başka Sılaların yaşamından kopmaması için gerekli tedbirlilerin alınması taleplerimizi dile getirmek amacıyla toplandık.

Uzun bir süredir Muğla- Aydın karayolunun Menteşe- Yatağan arasında kalan bölümünde, özellikle yayalar bakımından ciddi trafik güvenliği sorunu yaşanmaktadır. Bu bölgede geçtiğimiz yıllarda çok sayıda ölümlü ve yaralanmalı trafik kazası gerçekleşmiştir. Salihpaşalar Mahallemizde meydana gelen ve Sıla’nın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan trafik kazası ile bu durum ne yazık ki bir kez daha ortaya çıkmış ve kamuoyunda tekrar tartışılmaya başlanılmıştır.

“RAPOR OLUŞTURULDU”

Menteşe Kent Konseyi Yürütme Kurulu tarafından bu konu araştırılmış, bölgede yaşayan hemşerilerimizle, mahalle muhtarları ile ve son gerçekleşen kazada hayatını kaybeden Sıla Akgül’ün ailesi ile görüşülerek konuya ilişkin bilgiler toplanmış ve yapılan değerlendirmeler sonucunda, sorunun kaynağına ilişkin tespit ve çözüm için tedbir önerilerini içeren bir rapor oluşturulmuştur.

Oluşturulan bu rapor, muhatabı olan; Muğla Valiliği, Menteşe Kaymakamlığı, Karayolları Şube Müdürlüğü, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Koordinasyon Şube Müdürlüğü (UKOME) ve İl Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne 12.01.2023 tarihinde gönderilmiştir.”

Aydın, konseyin sorunun kaynağına ilişkin tespit ve gözlemlerini ise şöyle sıraladı:

“Menteşe- Yatağan karayolunun yoğunluğu son yıllarda özellikle sanayi ve depolama tesislerinin Bayır ve Salihpaşalar mahallelerinde konumlanması nedeniyle çok artmıştır. Bu durum, hemşehrilerin araçlarına ek olarak çok sayıda kamyon ve benzeri nakliye aracı ile işçi servislerinin de anılan güzergahta sürekli seyir halinde olmasına yol açmaktadır.

Ayrıca, Bayır ve Deştin mahalleleri sınırları içinde yapımına başlanan çimento fabrikası ile ilgili TMMOB-Mimarlar Odası’nın Mesleki Denetiminde ÇED Çekince Raporu’nda ‘…günlük ağır vasıta yükünün 600-700 tır/gün kapasitesine çıkması çok yüksek ihtimaldir. Bu durum, yaşam alanlarını yaşama kalitesini etkileyecek hem de karayolu güzergahlarındaki olumsuzlukları telafisi mümkün olmayacak şekilde artıracaktır.’ denilmiştir. Raporda belirtildiği üzere, bölgedeki trafik yoğunluğunun çok ciddi bir biçimde artacağı ve riski de artıracağı açıktır. 

“TRAFİK GÜVENLİĞİ AÇISINDAN RİSK ARTMIŞTIR”

Bölgede genel olarak karayolu trafiğinin çok hızlı aktığı, mahalle merkezlerine giren kavşakların bulunduğu alanlar dışında, trafik akışını kesen veya yavaşlatan trafik ışığı benzeri işaret ve uygulamaların olmadığı yine güzergâh boyunca hız sınırlayıcı sabit bir uygulamanın da olmadığı gözlemlenmiştir. Araç trafiği çok hızlı akarken aynı alanda yaya geçişleri de artmış olup bu durum trafik güvenliği açısından riski artırmıştır. Sorunun bir diğer kaynağı ise bu bölgede yaşayan, özellikle ortaöğretim aşamasındaki öğrencilerin, eğitimlerine Menteşe ilçe merkezindeki okullarda devam etmeleri nedeni ile, okullarına ulaşım için yine bu güzergahı kullanmak durumunda kalmalarıdır.

“ÖĞRENCİLER YOL GÜZERGAHINI KARANLIKTA KULLANMAK ZORUNDA KALIYOR”

Yaz saati uygulamasının devam ediyor olması sebebiyle ortaöğrenim çağında olan öğrencilerin sabah saat 06;30’dan itibaren evlerinden çıktıkları, saat 07:00 civarında karayolu ana güzergahı üzerinden tarifeli genel minibüsleri kullanarak okullarına ulaştıkları gözlemlenmiştir. Kış saati uygulamasına geçilmemesi sebebiyle öğrencilerin karayolu ana güzergahını kullandığı saatler henüz günün aydınlanmadığı saatler olup genel aydınlatmanın da olmaması ile öğrenciler yol güzergahını karanlıkta kullanmak zorunda kalmaktadır. Bu durum karayolunun yarattığı riski ciddi ölçüde arttırmaktadır.”

“ALT GEÇİTLER ÇÖZÜM SAĞLAYAMAYACAK”

Çözüm ve tedbir önerilerini de sıralayan Aydın, şöyle konuştu:

“Muğla- Aydın karayolunun Menteşe- Yatağan bölümünde karayolu trafiğinin çok hızlı seyrettiği açık olduğundan bu bölgede seyir hızı tespitine olanak veren teknik cihazlarla düzenli denetim yapılması ve erişim kontrolü hız denetim sistemine geçilmesi zorunludur. Son yıllarda yerleşimin ve iş alanlarının artmış olması sebebiyle, yaya ve araç geçişi açısından sirkülasyonunun yüksek olduğu noktalarda yeterli sayı ve sıklıkta üst geçit yapılması zorunludur.

Üst geçitlerin vatandaşın kullanımını kolaylaştıracak ve erişim engeli olmayacak şekilde yapılması gerekmektedir. Bayır Jandarma Karakolu karşısında alt geçit bulunmasına rağmen yayaların geçidin karanlık ve kirli olması sebebi ile alt geçidi kullanmadan doğrudan yoldan geçtikleri gözlemlenmiş olup alt geçitlerin çözüm sağlayamayacağı değerlendirilmektedir. Karayolu boyunca orta refüje kalıcı geçiş engelleri kurularak yayaların karayolundan sadece belirlenmiş ve güvenli geçiş olanağı sağlanmış yerlerden geçmeleri sağlanmalıdır. Karayolu boyunca tüm kavşaklara trafik ışığı sistemi kurulmalı ve acil olarak karayolu aydınlatması sağlanmalıdır.

“KALICI YAZ SAATİ UYGULAMASI SONLANDIRILMALIDIR”

Kış saati uygulamasına geçilmemesi sebebiyle ortaöğretim çağındaki öğrencilerin henüz gün aydınlanmadan, karanlık saatlerde karayolunu kullanmak zorunda kalmaları ciddi bir problemdir. Bölge halkıyla yapılan görüşmelerde Muğla Belediyesi’nin kurulu olduğu dönemde öğrencilerin servisler aracılığıyla toplanarak Menteşe ilçe merkezine erişimlerinin sağlandığı ancak Büyükşehir Belediyesi’nin kurulmasından sonra bu uygulamanın sonlandırıldığı öğrenilmiştir.

Özellikle Salihpaşalar ve Bayır mahalle yerleşimleri açısından ortaöğretim çağındaki öğrencilerin sabah ve okul çıkış saatlerinde mahalle merkezlerinden Menteşe ilçe merkezine ulaşmaları sağlanmalıdır. Kalıcı yaz saati uygulaması acilen sonlandırılmalıdır. Son olarak; Sıla’nın ve geçmişte kaybettiğimiz diğer hemşehrilerimizin yaşamlarına mal olan bu ölüm yolu ile ilgili gerekli tedbirlerin bir an önce alınmasını istiyoruz.”

Sıla Akgül’ün acılı annesi Ayşe Akgül ise, “Geri gelmeyecek benim çocuğum. Ne söylesem çaresi yok artık. Gitti geri gelmeyecek” diyerek feryat etti. Öte yandan basın açıklamasının ardından mahalleli tepkisini yolu kapatarak dile getirdi. Bir kadın, “Kapatın yolu bak nasıl duruyor arabalar. Çocuk öldükten sonra mı duruyor arabalar? Biri öldükten sonra mı kapanacak yollar? Duyarsız insanlar, duyarsız. Birinin ölmesi mi gerekiyor duyarlı olmak için? Hani nerede servis? Yıllarca nerede bu servis söyleyin bana” diye konuştu.

 

 

Art’s Magazin  Yurt

Muğla’da Vatandaşlar Lise Öğrencisi Sıla'nın Hayatını Kaybettiği Yolda Eylem Yaptı
Muğla’da Vatandaşlar Lise Öğrencisi Sıla’nın Hayatını Kaybettiği Yolda Eylem Yaptı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!