RİZE’DE HAMSİ FESTİVALİNDE 2,5 TON HAMSİ 3 SAATTE TÜKENDİ

service

RİZE’DE HAMSİ FESTİVALİNDE 2,5 TON HAMSİ 3 SAATTE TÜKENDİ

GENÇAĞA KARAFAZLI

Rize Belediyesi’nin düzenlediği 7’nci Hamsi Festivalinde 2,5 ton hamsi 3 saatte tükendi. Festivalde hamsiden yapılan yaklaşık 153 çeşit yiyecek sergilendiği festivalde yurttaşlar hamsi alabilmek için uzun kuyruklar oluştu. Hamsi yiyen vatandaşlar, Karadeniz türküleri ve kemençe eşliğinde horon oynadı.

Rize’de Hamsi Festivalinin 7’ncisi dün yapıldı. Hamsiden yapılan 153 çeşit yiyeceğin sergilendiği yemek stantlarında ustalar tariflerini de anlattı. Ev yapımı yöresel yemeklerini tanıtan kadınlar, maliyetlerin çok arttığını ve bu nedenle hazırladıkları ürünlerin fiyatlandırmasında sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

Festivalde konuşan Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin şunları söyledi:

“Şu anda 153 tane hamsiyle yapılmış ürün var. Hamsiyi her yerde kullanıyoruz. Asıl orijinali şu anda mangallarda ve yağda pişirilen hamsimiz, vatandaşlarımız bu lezzetleri görerek mutfaklarında da hem sağlıklı olan bu yiyecekleri bölgenin simgesi olan hamsiyle bütünleştirip yapacak. Az önce bal kabağı içinde hamsi pilavı yedik gerçekten çok lezzetliydi. Hamsili lahmacun var hepsi birbirinden marifetli, hamsiden her şeyin yapıldığını öğretiyorlar bize. Ama burada en önemli şey de şu, şu anda mangal çay çöpünden yapılan mangal kömürüyle yanıyor. Şu anda hamsi iyi mevsimi iyi olunca hamsi ucuz olur.”

 

Art’s Magazin  Yurt

RİZE’DE HAMSİ FESTİVALİNDE 2,5 TON HAMSİ 3 SAATTE TÜKENDİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!