ATAKUM’DA ‘KATILIMCI BÜTÇE’ ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

featured
service

ATAKUM’DA ‘KATILIMCI BÜTÇE’ ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Katılımcı Bütçe toplantıları kapsamında Atakumlular’la bir araya gelen Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, “Atakum’da çok fazla site var. Hem insanları birbirinden uzaklaştırıyor hem de ortak alanda bir araya getiriyor. Biz uzaklaşmayacağız, paylaşma ve birbiriyle konuşma yolunu seçeceğiz” dedi.

Karadeniz Bölgesi’nde ilk defa Atakum Belediyesi ve Atakum Kent Konseyi iş birliğiyle, Atakumlu yurttaşların görüşleriyle oluşturulacak “Katılımcı Bütçe” toplantılarının bir yenisi, Yenimahalle Mahallesi’nde bulunan Atakent Evleri Sitesi’nde, site sakinleri ve mahallelilerle gerçekleştirildi. Dünyanın önde gelen kentlerinde uygulanan ve ‘Benim Belediyem’, ‘Benim Bütçem’, ‘Komşularımızla Buluşuyoruz’ sloganlarıyla yola çıkarak Atakum Belediyesi’nin bütçesini oluşturmada Atakumlular’ın kent yönetimine aktif katılımını sağlayan projede mahalleliler, yaşamak istedikleri kenti Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’ye anlattı.

“ATAKUM BAŞARDI”

Katılımcı Bütçe toplantılarında her yaştan Atakumlu ile bir araya geldiklerini anlatan Başkan Deveci, şöyle konuştu:

“Pandemi nedeniyle kalabalık toplantılar yapamıyorduk ama artık mahallelerimizde komşularımızla bir araya gelebiliyoruz. Bu toplantılar sayesinde de hem sizlerle görüşüyoruz yaptıklarımızı, yapamadıklarımızı konuşuyoruz; hem de sizleri dinliyoruz ve dertleşiyoruz. Katılımcı Bütçe sayesinde Türkiye’de 5, dünyada 3 bin belediyenin uyguladığı bir çalışmayı uyguluyoruz. New York’tan Paris’e kadar tüm belediyeler kent kültürü ve komşuluk hukuku oluşturmak için bu çalışmaları yapıyorlar. Biz burada anlattığınız her şeyi kitapçık haline getireceğiz. Dijital ortamda da diğer belediyelerle paylaşacağız. Ben zaten sürekli komşuluk diyorum. Komşuluk olmadan, birbirimizin halini hatrını sormayı beceremeden, birbirimizin derdiyle dertlenmeden kent kültürü oluşturamayız. Pandemide Atakum bunu ortaya çıkardı ve başardı. Atakum’da çok fazla sitemiz var. Hem insanları birbirinden uzaklaştırıyor hem de bu tip mekanda bir araya getiriyor. Biz uzaklaşmayacağız. Paylaşma, birbiriyle sık sık konuşma ve görüşme yolunu seçeceğiz. Atakum’u nasıl güzel yönetebilir, çocuklarımıza nasıl güzel bir kent bırakabiliriz onun peşindeyiz.”   

Art’s Magazin  Yurt

ATAKUM’DA ‘KATILIMCI BÜTÇE’ ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!