ATAKUMLULARIN ‘KATIK OTOBÜSÜ’NE İLGİSİ DEVAM EDİYOR

service

ATAKUMLULARIN ‘KATIK OTOBÜSÜ’NE İLGİSİ DEVAM EDİYOR

Atakum Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Birimi tarafından geri dönüştürülebilir atıkları ücret karşılığında toplayan ‘Katık Otobüsü’ne ilgi devam ediyor. 

Pazar yerlerine yakın alanlarda hafta içi atık toplayan otobüs, Atakumluların pazar alışverişi bütçelerine de katkı sağlaması nedeniyle rağbet görüyor. Yurttaşlar, hafta içi her gün kentin farklı bir noktasında konumlanan Katık Otobüsü’ne karton, pet, cam, metal, atık yağ gibi geri dönüştürülebilir atıkları ulaştırıyor.

Katık Otobüsü sayesinde hem maddi kazanç sağladığını hem de atıklarını değerlendiğini söyleyen Elina Vinogradshi, “Uygulamanız hakkında çok güzel fikirlere sahibim. Böyle bir çalışma olduğu için çok mutluyum ve şanslıyım. Çocuğumun eski kitap ve defterlerini, plastikleri getirdim. Bu bize günlük kazanç oluyor, çocuğuma bir şey almış oluyorum. Bir yandan da ev temizleniyor. Sürekli getirmeye devam edeceğim. Atakum Belediyesi’ni çok seviyorum” dedi.

“KATIK OTOBÜSÜ’NDEN ALDIĞIM ÜCRETLE BAĞIŞ YAPIYORUM”

Geri dönüşüme önem verdiğini anlatan Binnur Akbaşoğlu ise şöyle konuştu:

“Çok güzel bir proje. Çocuklarımın da buna her zaman katkısı olsun istiyorum. Her hafta evimizden üç torba geri dönüşüm malzemesi çıkıyor ve biz bunları sokağa atıyoruz. Geri dönüşümü yapılmazsa bu atıklar binlerce yıl doğada yok olamıyor. Artık bu atıkları Katık Otobüsü’ne getiriyoruz. Doğaya atmadığımız için çocuklarımıza da daha güzel bir gelecek sunuyoruz. Bir diğer avantajı da yardımlaşmaya aracı oluyor. Ben, Katık Otobüsü’nden aldığım ücretle bağış yapıyorum. En güzel tarafı da o. Şu zamanda insanların birbirine yardım etmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu gelirleri sokağa atacağımıza bir insana ekmek olabilmesinin vereceği mutluluk hiçbir şeye değişilmez. Biz de elimizden geldiğince bu kampanyayı büyüteceğiz.”

Atıkların değerlenmesinden dolayı çok mutlu olduklarını söyleyen Beyhan Bolat ise şunları belirtti: 

“Çok güzel bir uygulama. Çok hoşumuza gitti. Bu hayat pahalılığında neden her şey çöpe gitsin? İhtiyacı olanlar veya ihtiyaç sahiplerine hayırda bulunmak için çok iyi düşünülmüş. Bugün buraya evde olan atık malzemeleri getirdim. Hem bütçemize hem çocuklarımıza hem de devletimize ve milletimize katkı olsun istedim. Şimdi de pazar alışverişine gidiyorum. Bundan sonra da Katık Otobüsü’ne atık getirmeye devam edeceğim.”

Katık Otobüsü uygulamasını takdir ettiğini belirten Uğur Başar da “Uygulama çok hoşumuza gitti. Sokak aralarında sabit geri dönüşüm kutularının olduğunu görüyoruz ama böyle canlı olarak görmek daha çok sevindirdi. Bugün, bir aydır evde kızımla birlikte biriktirdiğimiz pet şişeleri getirdik. Çöpe atmaktansa buraya teslim etmeyi daha faydalı bulduk. Evde yine atık biriktirmeye ve buraya getirmeye devam edeceğiz. Komşularımıza da bahsediyoruz ve onlar da bizi gördükçe şevk alıyorlar” diye konuştu.

Art’s Magazin  Yurt

ATAKUMLULARIN ‘KATIK OTOBÜSÜ’NE İLGİSİ DEVAM EDİYOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!