Kılıçdaroğlu’nun Güneş Enerjisi Santrali Önerdiği Şanlıurfa’da, AKP’li Siverek Belediyesi İhale Açtı

service

Kılıçdaroğlunun Güneş Enerjisi Santrali Önerdiği Şanlıurfada, AKPli Siverek Belediyesi İhale Açtı

Kılıçdaroğlu’nun Güneş Enerjisi Santrali Önerdiği Şanlıurfa’da, AKP’li Siverek Belediyesi İhale Açtı 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaklaşık bir yıl önce, Şanlıurfa’da kuracakları güneş enerjisi santralleri ile çiftçilerin tarımsal üretimde kullanacağı elektriği ücretsiz olarak onlara verecekleri vaadini açıklamıştı. Aynı içerikte olmasa da AKP’li Siverek Belediye Başkanlığı da Güneş Enerji Santrali Tesisi yapımı/kurulumu gelir paylaşım modeli ile 5 yıl süre ile işletilmesi işi için 25,6 milyon TL tahmini bedelle ihaleye çıktı.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun çiftçilere ücretsiz elektrik vaadini açıklamasının ardından AKP’li Şanlıurfa Siverek Belediyesi de Siverek Belediyesi Güneş Enerji Santrali Tesisi yapımı/kurulumu gelir paylaşım modeli ile 5 yıl süre ile işletilmesi işi için ihaleye çıktı. Kapalı teklif usulü ile gelir paylaşım oranı olan yüzde 12’den az olmamak üzere artırma yapılacak şekilde ihale düzenlenecek. İhalenin muhammen bedeli 25 milyon 626 bin 462 lira 50 kuruş, geçici teminat bedeli ise 768 bin 793 lira 88 kuruş olarak belirlendi.

1 MİLYON METREKARE ALAN ÜZERİNE 14,7 BİN M2 KULLANIM ALANI

Bir milyon metrekare alana inşa edilecek santral sahasının kullanım alanı 14 bin 735 metrekarelik alanda olacak. İhale teklifleri en geç 21 Kasım saat 14.00’a kadar Siverek Belediyesi’ne teslim edilebilecek.

KILIÇDAROĞLU ARALIK 2021’DE AÇIKLAMIŞTI: “ŞANLIURFA’YA SÖZÜM OLSUN”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Benim Şanlıurfa’ya bir sözüm olsun, bir yere yazsınlar. Yerel yönetimler geldiğinde bize Şanlıurfa’nın belediye başkanlığını verin, elektriği bütün çiftçilere bedava vereceğiz. Sadece bedava vermeyeceğiz, aynı zamanda elektrikten kazanacak. 2 buçuk milyonluk taşlı araziyi güneş tarlalarıyla donatacağız” dedi. Kanal İstanbul projesini eleştiren Kılıçdaroğlu, Şanlıurfalılara “Kanal İstanbul mu çok önemli, burada güneş tarlaları kurup, güneş enerjisi alıp, bütün Ortadoğu’nun en önemli merkezi haline getirmek mi daha güzeldir? Hangisi güzel. Milyonlarca kişinin iş bulduğu ortam mı daha güzeldir, yoksa bütün parayı alıp bir kanala harcamak mı güzeldir?” diye sormuştu.

AKP’den bazı yöneticiler bu vaade karşı çıkarak eleştirmişti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın da eylül ayında bölgeye giderek santral kurulabilecek yerler hakkında inceleme yapmıştı. Akın, “Tarımsal sulamada kullanılan elektriğe Genel Başkanımızın vaadinin ardından yüzde 143 oranında zam yapıldı.  Çiftçimiz bu zamların altında ezildi” demişti. Akın, Urfa’da şu açıklamayı yapmıştı:

İLK ÜÇ AYDA TARIMSAL SULAMA ELEKTRİĞİNDE YÜZDE 50 İNDİRİM

“İlk kez Şanlıurfa’da açıklamak isteriz; İktidarımızın ilk 90 gününde tarımsal sulamada kullanılan elektriğe Türkiye genelinde yüzde 50 indirim yapacağız. Bunu nasıl yapacağız? EÜAŞ’ın kapasitesi artırılarak tarımsal sulama tarifesinde indirim yapacağız. EÜAŞ halihazırda ucuz elektriği şirketlere satıyor. Biz ucuz elektriği çiftçimiz için kullanacağız.

İktidarımızın birinci yılında, Şanlıurfa’dan başlamak üzere kamu önceliğinde kurulacak 10 bin megavat saat büyüklüğündeki güneş enerji santralleriyle tarımsal sulamada kullanılan elektriği bedava vermeye başlayacağız. 7,5 milyar dolar tutarındaki güneş enerjisi santralı yatırımı için yeşil ve sürdürülebilirlik tahvilini kullanacağız.

Bu yatırımlarla sizleri, Şanlıurfa’dan başlamak üzere çiftçilerimizi kalkındıracağız. Türkiye’de gıda güvenliğini sağlayacağız. Gıda ithalatını azaltacağız, gıda enflasyonu düşüreceğiz. Evlatlarımız gıda yoksulluğu yaşıyor. Bu reva değil bu millete. Bunu ortadan kaldıracağız.”

 

 

Art’s Magazin | Siyaset

Kılıçdaroğlu'nun Güneş Enerjisi Santrali Önerdiği Şanlıurfa'da, AKP'li Siverek Belediyesi İhale Açtı 1
Kılıçdaroğlu’nun Güneş Enerjisi Santrali Önerdiği Şanlıurfa’da, AKP’li Siverek Belediyesi İhale Açtı
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!