MAHMUT TANAL’DAN HARRAN ÜNİVERSİTESİ YERLEŞKESİ’NE KONTEYNERKENT KURULMASINA TEPKİ: “DEPREMZEDELERİ YERLEŞTİRME BAHANESİYLE GİDİP ŞEHRİN EN KIYMETLİ TARIM ARAZİSİNİ TAHRİP EDİYORSUNUZ”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MAHMUT TANAL’DAN HARRAN ÜNİVERSİTESİ YERLEŞKESİ’NE KONTEYNERKENT KURULMASINA TEPKİ: “DEPREMZEDELERİ YERLEŞTİRME BAHANESİYLE GİDİP ŞEHRİN EN KIYMETLİ TARIM ARAZİSİNİ TAHRİP EDİYORSUNUZ”

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, “Şanlıurfa içerisinde Harran Üniversitesi Şair Nabi Yerleşkesi’nde 120 dönümlük birinci sınıf tarım arazisine, konteynerkent kurulması kararlaştırıldı. Bakan Nebati, Vali, AKP’li Belediye Başkanı ve AKP İl Başkanı’nın kameralar eşliğinde çıkarma yaptığı arazi, kamyon kamyon mıcır ve taş dökülerek resmen talan edildi. Hiç ‘Depremzedeler için konteyner kent kuruyoruz’ cümlesini kurup, savunma yapmaya kalkmayın. Beyler! Koskoca Şanlıurfa’da başka yer kalmadı mı ki, depremzedeleri yerleştirme bahanesiyle gidip şehrin en kıymetli tarım arazisini tahrip ediyorsunuz” açıklamasını yaptı.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Şanlıurfa’da depremzedeler için planlanan konteynerkentlerin kurulacağı alanın kentin önemli tarım arazileri olduğunu belirterek, Suriyeli sığınmacılardan boşalan konteynerkentlerin kullanılmasını önerdi. Tanal, “Harran’da, Ceylanpınar’da, Viranşehir’de, Suruç’ta, Akçakale’de, Birecik-Nizip arasında Suriyeli sığınmacılardan boşalan konteyner kentler hazır bekliyor. 10 binlerce kişinin barınabileceği bu konteyner kentler, elektrik, su, ısıtma, altyapı, çevre düzenlemesine varana kadar her şeyiyle tastamamlar. Depremzedeleri neden bu hazır konteyner kentlerde barındırmayı akıl edemediniz” dedi.

Tanal, sosyal medya hesabında şu açıklamayı yaptı:

“Beyler! Bu ne iş bilmezliktir, bu ne şov için yıkıma yol açmaktır böyle? Şanlıurfa’da ‘gözleri ışıldayan’ Bakan Nureddin Nebati, Şanlıurfa Valisi, AKP’li Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ve AKP Şanlıurfa İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı, kafa kafaya verip, liyakate önem vermeyen Erdoğan’dan ‘aferin’ kapma ümidiyle deprem özelinde bu kadar da olmaz dedirten bir iş bilmezliğe imza attı!

Şöyle ki: Şanlıurfa içerisinde Harran Üniversitesi Şair Nabi Yerleşkesi’nde 120 dönümlük birinci sınıf tarım arazisine, konteyner kent kurulması kararlaştırıldı. Bakan Nebati, Vali, AKP’li Belediye Başkanı ve AKP İl Başkanı’nın kameralar eşliğinde çıkarma yaptığı arazi, kamyon kamyon mıcır ve taş dökülerek resmen talan edildi. Hiç ‘Depremzedeler için konteyner kent kuruyoruz’ cümlesini kurup, savunma yapmaya kalkmayın!

“DEPREMZEDELERİ YERLEŞTİRME BAHANESİYLE GİDİP ŞEHRİN EN KIYMETLİ TARIM ARAZİSİNİ TAHRİP EDİYORSUNUZ” 

Beyler! Koskoca Şanlıurfa’da başka yer kalmadı mı ki, depremzedeleri yerleştirme bahanesiyle gidip şehrin en kıymetli tarım arazisini tahrip ediyorsunuz? Peki Harran’da, Ceylanpınar’da, Viranşehir’de, Suruç’ta, Akçakale’de, Birecik-Nizip arasında Suriyeli sığınmacılardan boşalan konteyner kentler hazır bekliyor. 10 binlerce kişinin barınabileceği bu konteyner kentler, elektrik, su, ısıtma, altyapı, çevre düzenlemesine varana kadar her şeyiyle tastamamlar. Depremzedeleri neden bu hazır konteyner kentlerde barındırmayı akıl edemediniz?

“ÜNİVERSİTE YÖNETİMİNE ZORAKİ OLARAK MI PROTOKOLÜ İMZALATTINIZ”

Hani bunu da yapmadınız diyelim, konteyner kent açısından zemini, alanı, yeri daha sağlam, daha uygun dünya kadar taşlık, tarım dışı alan bulunuyor Şanlıurfa’mızda bula bula Harran Üniversitesi Yerleşkesindeki birinci sınıf tarım arazisini buldunuz uygunluk açısından? Harran Üniversitesi’ne rağmen mi 120 dönümlük birinci sınıf tarım arazisini konteyner kent için belirlediniz? Üniversite yönetimine zoraki olarak mı protokolü imzalattınız?

Söz konusu alanda iş makineleri eşliğinde gövde gösterisi yaparken, yanınızda üniversiteyi temsilen herhangi bir yetkili var mıydı, yok muydu? Bu mıcır ve taş dökerek, iş makineleriyle girişerek tahrip ettiğiniz arazi, Harran Üniversitesi ve Teknokent ortaklığında tarımsal uygulama, tarımsal proje alanı mı değil mi? Harran Üniversitesi tarımsal uygulama alanı mı teknokent ortaklığında proje alanı mı, değil mi? Zaten Şanlıurfa’da birçok tarım arazisini betonlaştırdınız, imara açtınız?

Unutmayın ki Kahramanmaraş merkezli deprem afetinde, tarım alanlarına kurulu binalar yıkıldı ve vatandaşlarımıza mezar oldu. Artık yeter! Depremden ders alın. Liyakati önceleyin, siyaset, bürokrasi ortaklığında kafanıza göre plan yapmayın.”

 

Art’s Magazin  Gündem

MAHMUT TANAL’DAN HARRAN ÜNİVERSİTESİ YERLEŞKESİ’NE KONTEYNERKENT KURULMASINA TEPKİ: “DEPREMZEDELERİ YERLEŞTİRME BAHANESİYLE GİDİP ŞEHRİN EN KIYMETLİ TARIM ARAZİSİNİ TAHRİP EDİYORSUNUZ”

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!