Seçimde Hangi Belgeler Geçerli? Hangi Belgelerle Oy Verilebilir? İşte Detaylarla Seçim 2023…

Seçimde Hangi Belgeler Geçerli? Hangi Belgelerle Oy Verilebilir? İşte Detaylar...
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Seçimde Hangi Belgeler Geçerli? Hangi Belgelerle Oy Verilebilir? İşte Detaylarla Seçim 2023...

Seçimde Hangi Belgeler Geçerli? Hangi Belgelerle Oy Verilebilir? İşte Detaylarla Seçim 2023…

Türkiye seçime gidiyor ve artık son düzlüğe girildi. İlk kez oy kullanacak olan Z kuşağının oyları belkide seçimde belirleyici rol alacak. Peki ilk kez oy kullanacak olan ya da daha önce oy kullanmış olan Yurt İçi seçmenler hangi evrakları yanında bulundurmalı. Arts Magazin ailesi için Yüksek Seçim Kurulu’ndan derlediğimiz bilgiler sizin faydalı olabilir…

İçindekiler

Sizler Türkiye’nin demokratik sürecine katılarak, ülkenizin yönetimine katkıda bulunmak için önemli bir görevi yerine getireceksiniz. Seçim, demokrasinin temel taşlarından biridir ve her birinizin oy kullanma hakkı vardır. Bu yazıda, seçim gününde yanınızda bulundurmanız gereken belgeler ve seçim süreci hakkında önemli bilgiler bulacaksınız.

Seçim, demokrasinin temel taşlarından biridir ve bu süreçte sizin katılımınız büyük önem taşımaktadır. Oyunuzu kullanırken, düşüncelerinize, değerlerinize ve ülkenizin geleceğine olan inancınıza dayanarak tercihlerinizi yapmanızı dileriz.

 1. Kimlik Belgesi: Seçim gününde, oy kullanma hakkınızı kullanabilmeniz için mutlaka kimlik belgenizi yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport veya seçmen bilgi kağıdı gibi resmi bir kimlik belgesi sunmanız gerekmektedir. Oy kullanmak için mutlaka geçerli bir kimlik belgesi sunmanız önemlidir.
 2. Seçmen Bilgi Kağıdı: Seçmen bilgi kağıdı, seçmenlerin oy kullanacakları sandık bilgisini içeren bir belgedir. Eğer size özel olarak verilmişse, seçmen bilgi kağıdını da yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Ancak seçmen bilgi kağıdı olmadan da oy kullanabilirsiniz, çünkü kimlik belgesi yeterlidir.
 3. Maske ve Dezenfektan: Sağlığınızı ve diğer seçmenlerin sağlığını korumak için seçim gününde maske takmanız çok önemlidir. Ayrıca yanınızda el dezenfektanı bulundurarak ellerinizi düzenli olarak temizlemeniz de tavsiye edilir.
 4. Oy Kullanma Yeri ve Saati: Seçmen bilgi kağıdında veya seçim kurulunun ilan ettiği yerlerde belirtilen oy kullanma yeri ve saatlerine dikkat etmeniz önemlidir. Seçim gününde erken gitmeniz, olası sıralarda bekleme sürenizi azaltabilir.
 5. Sandık Görevlileriyle İletişim: Oy kullanma sürecinde herhangi bir sorun yaşarsanız veya yardıma ihtiyacınız olursa, sandık görevlilerine başvurabilirsiniz. Sandık görevlileri, sizlere yardımcı olmak için orada bulunmaktadır.
 6. Gizli Oy ve Tercih Hakkı: Seçim kabini, oy kullanma işleminin gizliliğini sağlamak için tasarlanmıştır. Oy kullanırken, tercihlerinizi gizli tutmak için seçim kabini içinde yalnız olmanız önemlidir. Tercihlerinizi belirledikten sonra, oy pusulasını dikkatlice katlayarak mührü yerleştirmeniz ve sandık görevlisine teslim etmeniz gerekmektedir. Unutmayın, her seçmenin tercihi önemlidir ve sizin oyunuz da bu demokratik sürece değer katmaktadır.
 7. Seçim Sonuçları ve İtiraz Hakkı: Seçim sonuçları, oy sayımının tamamlanmasının ardından ilan edilecektir. Bu sonuçlara ilişkin bilgiler, medya ve resmi seçim kurulu tarafından duyurulacaktır. Eğer herhangi bir itirazınız varsa, itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz. İtirazlarınızı ilgili seçim kuruluna iletmek için belirli bir süre verilecektir.

Herhangi bir sorunuz veya seçim süreciyle ilgili daha fazla bilgiye ihtiyacınız olduğunda, ilgili seçim kurulu veya yetkililerle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Demokratik sürecin bir parçası olmanızdan dolayı teşekkür ederiz. Ülkenizin geleceğine katkıda bulunmanız dileğiyle, demokratik seçimlerde başarılar dileriz.

İl/ilçe Seçim Kurulu bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Sık sorulan sorular ve cevapları için Yüksek Seçim Kurulu sayfası kaynak alınmıştır. Bu veriler 7 Mayıs 2023 tarihi ile güncel ve Yüksek Seçim Kurulu resmi web sitesinde yer alan bilgilerdir.

Adres kaydımın olduğu yer dışında başka bir yerde (yazlıkta, köyde, tatilde vb.) oy kullanabilir miyim?

Seçmenler, nüfus müdürlüğüne devamlı olarak oturduklarını bildirdikleri yerleşim yeri adresinde oylarını kullanmak zorundadır. Askı süresi içinde adres değişikliğini yapmayan seçmenler kayıtlı oldukları sandık dışında oylarını kullanamazlar.

Nüfus müdürlüklerince diğer adres (ikinci adres) beyanı alınarak yapılan tesciller kayıt için yeterli değildir. Diğer adresinde oy kullanmak isteyen seçmenlerin, nüfus müdürlüklerine başvurmak suretiyle, diğer adreslerini yerleşim yeri adresi olarak tescil ettirmeleri gerekir.

Askerden terhis olanlar terhis belgesi ile seçmenlik kaydını nasıl yaptırır?

Oy verme günü itibariyle silahaltında olan er ve erbaşlara ilişkin bilgiler, Millî Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğünden, askeri öğrenciler, yedek subay öğrencilere ait bilgiler de Milli Savunma Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünden alınır ve bu kişilerin seçmen kütüğündeki kayıtları dondurulur. Askerliği nedeniyle daha önceden kayıtları dondurulanlardan oy verme günü itibariyle terhis olacaklar var ise kayıtları “Oy Kullanabilir” hale getirilir.

Oy verme günü itibariyle askerlikten terhis olan ya da asteğmenliğe nasbedilen ancak silahaltında bulunmaları nedeniyle askı listesinde kaydı bulunmayan ve yine aynı nedenle kayıtları dondurulmuş bulunan Türk vatandaşları, listelere yazılmak veya seçmenlik durumunu oy kullanabilir duruma getirebilmek için askı süresi içinde terhis belgesi veya askerlik şubesince verilen belgenin veya görev belgesinin ibraz edilmesi şartıyla ilgili ilçe seçim kurulu başkanlıklarına başvurabilirler.

Bilgim olmadığı halde sandık kurulu görevlisi olarak yazılmışım. Bu görevi yapmak istemiyorum. İptal ettirmek için nereye başvurabilirim?

Görevi veren ilçe seçim kuruluna başvurmanız gerekir.

Engelli seçmenler

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünden görme ve ortopedik engelli vatandaşların listesi alınarak Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce SEÇSİS’e işlenmektedir.

Seçmen Kütüğünde engelli kaydı bulunmayan görme ve ortopedik engelli seçmenler “Engelli Beyan Formunu” doldurarak yerleşim yeri adresinin bağlı olduğu ilçe seçim kuruluna veya ilçe seçim kuruluna iletilmek üzere bağlı bulunduğu muhtarlığa veya doğrudan Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğüne iletebilirler.

NOT: Engelli seçmenlerin, seçim dönemlerinde binaların giriş katlarında oylarını rahatlıkla kullanabilmeleri için, seçmen kütüğündeki kayıtlarında “Engelli” kutusunun işaretli olması gerekmektedir.

Geçici kimlik belgesi ile oy kullanılabilir mi?

Nüfus müdürlüklerinden alınan geçici kimlik belgesi ile oy kullanılabilir.

Görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilebilir mi?

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasaktır ve cezasının bulunmaktadır. Bu tür cihazları oy verme işlemi bitene kadar sandık kuruluna bırakılması gerekmektedir.

Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenler seyyar sandıklarda oy kullanmak için nereye başvurmalı?

Seyyar sandıklarda oy kullanabilmek için seçmenin il ve ilçe merkezlerinde ikamet etme şartı vardır.

Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenler, askı süresi içinde “Engeli Nedeniyle Yatağa Bağımlı Olduğu” veya “Hastalığı Sebebiyle Yatağa Bağımlı Olduğu” ibaresinin yer aldığı sağlık raporu ile birlikte, www.ysk.gov.tr internet adresinden temin edebileceği “Seyyar Sandık Kurulu Talep Formunu” doldurup yerleşim yerinin bağlı bulunduğu ilçe seçim kurulu başkanlığına veya ilçe seçim kurulu başkanlığına gönderilmek üzere muhtarlığa teslim etmeleri halinde kayıtlı oldukları adreste seyyar sandık uygulaması ile oy kullanabileceklerdir.

Ancak bir önceki seçimde kalıcı olarak yatağa bağımlı olduğu tespit edilerek seyyar sandık seçmen listesine dâhil edilmiş seçmenlerin müracaatları halinde yeniden sağlık raporu istenmez.

Kısıtlı seçmenler, mahkeme kararı ile kısıtlılıkları kalktıktan sonra oy kullanabilmek için ne yapmalılar?

Haklarında kısıtlılık kararı kalkmış seçmenler, ilgili mahkeme kararını yerleşim yerinin bağlı olduğu ilçe seçim kuruluna götürerek başvurması halinde seçmenlik durumlarını güncelleyebilirler.

Kimler oy kullanamaz?

Aşağıda yazılı olanlar oy kullanamazlar (298/7 md.):

1. Silâhaltında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları (her ne sebeple olursa olsun, izinli bulunanlar da bu hükme tabidir),

2. Askeri öğrenciler,

3. Ceza infaz kurumlarında hükümlü olarak bulunanlar (Ek: 10.6.1983 – 2839/44 md. Değişik: 27.10.1995–4125/2 md.).

Kurum ve kuruluşlar ile gerçek ve tüzel kişilerin Yüksek Seçim Kurulundan adres ve kimlik bilgisi sorgulaması taleplerine cevap veriliyor mu?

Yüksek Seçim Kurulunun 03.07.2020 tarihli ve 320 sayılı kararı gereğince, kimlik ve adres bilgisi talebinde bulunan kurum ve kuruluşlar ile gerçek ve tüzel kişilerin başvurularına cevap verilmemektedir. Bu konudaki taleplerin 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu hükümleri çerçevesinde İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden temin edilmesi gerekmektedir.

Nerede oy kullanacağımı öğrenmek istiyorum?

Nerede oy kullanacağınızı, seçim dönemlerinde sandık seçmen listeleri kesinleştikten sonra www.ysk.gov.tr internet sayfamızın Nerede Oy Kullanacağım bölümünden öğrenebilirsiniz.

Not: “Nerede Oy Kullanacağım” bölümü sadece seçim dönemlerinde kullanıma sunulmaktadır.

Okuma yazma bilmiyorum, oy kullanırken akrabam bana yardımcı olabilir mi?

Okuma – yazma bilmeyen seçmenlere oy verme sırasında yardım etmek amacıyla oy verme yerine kendisinden başka kimse giremez ve oy kullanma sırasında yardım edemez. Seçmen kendi oyunu kendi kullanır.

Okuma – yazma bilmeyen seçmen, sorduğu ve istediği takdirde sandık kurulu başkanı, birleşik oy pusulaları üzerinde bulunan işaretlerden hangisinin hangi siyasi parti veya bağımsız adaya ait olduğunu ve tercih ettiği siyasi parti veya bağımsız adaya, diğer bölüme taşırmamak suretiyle “TERCİH” veya “EVET” mührünü basması ve birleşik oy pusulaları ile birlikte muhtarlık – ihtiyar heyeti/meclisi için hazırlanmış olan beyaz kâğıdı veya beyaz kâğıda basılan, teksir edilen, herhangi bir araçla veya elle çoğaltılan oy pusulasını mühür basmadan katlayıp zarfa koyarak ağzını yapıştırması gerektiğini anlatır.

Oy kullanmada kimlerin önceliği bulunmaktadır?

Gebeler, hastalar ve engelliler sıra ile bekletilmeden oylarını verirler. Yaşlıların da bekletilmeden oy kullanmalarına izin verilebilir.

Bu seçmenlere yardım eden seçmenin de öncelikle oy kullanmasına izin verilebilir.

Görevlendirilen güvenlik güçlerinin de bekletilmeden oy kullanmalarına izin verilebilir.

Oy kullanma yaşı kaçtır?

Seçim tarihi itibariyle 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı seçme ve halkoylamasına katılma hakkına sahiptir.

Oy verme günü düğün, nişan yapabilir miyim? Yasaklar nelerdir?

298 sayılı Kanunun 79.maddesi gereği; “Oy verme günü, her ne suretle olursa olsun, ispirtolu içki satılması, içkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit ispirtolu içki satılması, verilmesi, içilmesi yasaktır. Oy verme günü, bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalır. Eğlence yeri niteliğine haiz lokantalarda yalnız yemek verilir. Oy verme günü, emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimse, köy, kasaba ve şehirlerde silah taşıyamaz.”

Sandık kurulunda görev almak istiyorum. Nereye başvurabilirim?

Bağlı bulunduğunuz ilçe seçim kuruluna başvurmanız gerekir.

Seçim sonuçlarıyla ile ilgili bilgiyi nereden alabilirim?

www.ysk.gov.tr internet sitesinin “Sandık Sonuçları ve Tutanakları” bölümünde 2009 yılından bugüne kadar yapılan seçimlerin sonuçları sandık-muhtarlık-ilçe-il bazında yayımlanmaktadır.

Ayrıca Seçim Arşivi sayfamızdan seçimlere ait ilçe seçim kurulları tarafından oluşturulan birleştirme tutanaklarına ulaşabilirsiniz.

Seçimlere ilişkin bilgilere nereden ulaşabilirim?

Cumhurbaşkanı Seçimi, Milletvekili Genel Seçimi, Mahalli İdareler Genel Seçimi ve Anayasa Değişikliklerinin Halkoylamasına sunulması hakkındaki bilgilere “www.ysk.gov.tr” internet sayfasının “Kurumumuz/Seçim Mevzuatı ve İlgili Diğer Mevzuat”” bölümünden ulaşabilirsiniz.

Seçmen bilgi kâğıdı ne zaman gönderilmektedir?

Seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin seçim dönemlerinde sandık atama işlemi ile nerede oy vereceğinin belirlenmesinden sonra, her seçmen için hangi seçim çevresi ve bölgesinde, kaç numaralı sandıkta oy vereceğini, seçmen sıra numarasını ve diğer bilgilerini gösterir belge (Seçmen Bilgi Kâğıdı) hazırlanır. Seçmen bilgi kağıdı, seçim takviminde belirlenen tarihler arasında, ilçe seçim kurulları tarafından seçmenlere dağıtılır.

Seçmen Bilgi Kâğıdı kendisine ulaşmayan seçmenler, internet sayfamızın “Nerede Oy Kullanacağım” bölümünden veya e-Devlet Kapısı üzerinden nerede oy kullanacaklarını sorgulayabilir, seçmen bilgi kayıtlarının dökümünü alabilirler

Seçmen kütüğüne nasıl kayıt olabilirim?

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunda 5749 sayılı Kanunla yapılan değişiklikle seçmen kütükleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Kayıt Sistemindeki bilgiler esas alınarak düzenlenmektedir. Bu nedenle seçmen kütüğüne kayıt olmak için ikametgâhınızın bağlı olduğu ilçe nüfus müdürlüğüne giderek adres beyanında bulunmanız yeterli olacaktır.

Seyyar sandıkta muhtarlık ve ihtiyar meclisi/heyeti üyeliği seçimleri için oy kullanılabilir mi?

Seyyar sandık seçmen listesine kayıtlı seçmenler, muhtar ve ihtiyar meclisi/heyeti üyeliği seçimleri için oy kullanamazlar (298/14-17).

Üniversite öğrencileri okudukları şehirde seçmen kütüğüne nasıl kayıt yaptırabilirler?

Öğrenci olup, seçmen niteliğini taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyenler (askeri öğrenciler hariç), öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi olduklarına ve yurt müdürlüklerinden, yurtta kaldıklarına ilişkin alacakları belgeler ile kaldıkları yurtların bağlı bulunduğu ilgili nüfus müdürlüklerine bizzat başvururlar ve tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim ederler.

Vekâletle adres beyanında bulunabilir miyim?

Nüfus Hizmetleri Kanununun 50. maddesinin üçüncü fıkrası gereği özel vekâletname ile başvuranlar sadece vekâlet veren adına ilgili nüfus müdürlüğüne adres beyanında bulunabilirler. Başvuru sırasında adres beyan formu ile birlikte elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noter tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden birisini ibraz etmek zorundadırlar.

Yeni evlendim, kimliğimi değiştirmeden oy kullanabilir miyim?

Evlenme cüzdanı ile oy kullanılabilir.

Yurt İçi Seçmen kütüğünde kayıtlı olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim?

Seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadığınızı, kayıtlı iseniz hangi adres ile kayıtlı olduğunuzu Seçmen Sorgulama portalının “Yurt İçi Seçmen Sorgulama” bölümünden, mobil cihazınıza indireceğiniz “Seçmen Sorgulama” uygulamasından veya e-Devlet kapısından öğrenebilirsiniz.

Seçimde Hangi Belgeler Geçerli? Hangi Belgelerle Oy Verilebilir? İşte Detaylarla Seçim 2023...

Kimler Seçmen Listesine Yazılamayacaklar?

 • a) 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 405 ve 406. maddelerindeki sebeplerle haklarında kısıtlama kararı kesinleşenler (4721 sayılı Kanunun yukarıda belirtilen maddeleri uyarınca, haklarında kısıtlılık kararı verilenlere ilişkin listenin, vesayet ad defterleri ve UYAP kayıtları esas alınmak suretiyle hazırlanıp gönderilmesinin ilçe seçim kurullarınca vesayet makamı olan sulh hukuk mahkemelerinden istenmesi ve SEÇSİS’e girilmesi gerekmektedir.),
 • b) Seçmen niteliğine sahip Türk vatandaşlarından MERNİS Adres Kayıt Sistemi’nde yer almayanlar, 5490 sayılı Kanunun 50. maddesi hükmü gereği askı süresi içinde Adres Kayıt Sistemine kaydoldukları halde ilçe seçim kurulu başkanlığına başvurmayanlar,
 • c) İzinli olsalar bile silahaltında bulunan er ve erbaşlar ile askeri öğrenciler (yedek subay öğrencileri dâhil),
 • d) Taksirli suçlar dışında, kasıtlı suçlardan ceza infaz kurumunda bulunan hükümlüler (Ceza infaz kurumundan firar edenler dâhil),
 • e) Türk vatandaşlığını kaybedenler,

listelere yazılamazlar.

Seçimde Hangi Belgeler Geçerli? Hangi Belgelerle Oy Verilebilir? İşte Detaylarla Seçim 2023...
Seçimde Hangi Belgeler Geçerli? Hangi Belgelerle Oy Verilebilir? İşte Detaylarla Seçim 2023…

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!